Балкан изравни серията за титлата след инфарктен мач в "Универсиада"

23 Май 2019, 21:11
(4) (0)
Прочетена: 1819 11

Балкан спечели инфарктно втория финален мач в НБЛ. Тимът на Небойша Видич надигра като гост Левски Лукойл със 105-99 след продължение и много силно второ полувреме. Така нашите изравниха серията до 1-1, а серията се премества в понеделник на 27 май в “Арена Ботевград”. Равенство в серията означава, че със сигурност ще има още два мача, които са в Ботевград на 27 и 29 май.

Балкан изигра много труден мач като изоставаше през първото полувреме, но направи пълен обрат през второто и взе инициативата в срещата. Минути преди края на мача нашите бяха напред с 10, но изпуснаха водачеството и след драматични секунди мачът отиде в продължение.

Балкан пропусна доста стрелби в първата част и позволи на Левски да поведе на няколко пъти със 7,8 точки. Все пак в края на първата част Балкан свали до 3 точки пасив. Още в първия период на Митко Димитров и Гаврилович вече бяха по две лични нарушения, което отново затрудни ситуацията за наставника под коша. Втората част започна със силно включване на Мирко Мулалив, което помогна на Балкан да намали разликата. На няколко пъти Балкан намаляваше до 1,2 точки пасив, но домакинтие веднага отвръщаха с точна стрелба от тройката. В шестата минута Балкан свали на една при 31-30, но в следващите две минути не успя да отбележи, което позволи на Левски да покачи водачеството. В края на частта и Брендън Браун и Гаврилович натрупаха по три лични нарушения, а “сините” направиха серия 14-2 и поведоха с 10 точки на полувремето, след като за шест минути Балкан имаше отбелязани едва два коша. За 20 минути нашите отново имаха само три борби в нападение и много слаб процент на стрелба.

Балкан започна в подем в защита и нападение второто полувреме и намали значително разликата като направи серия 9-2 за три минути. Нашите принудиха Левски да направи изключително много грешки като домакините трудно стигаха до стрелба. В края на третия период бе отсъден умишлен фаул на Калоян Иванов и той трябваше да напусне терена, след като преди това получи и техническо. В този момент Венци Петков вкара тройка и обърна за първи път мача в полза на Балкан от началото на срещата за 55-54. Последваха няколко смени на водачеството. В този момент Венци Петков и Мирко Мулалич вкараха две поредни тройки, с които за първи път Балкан излезе напред с 6 точки напред при 65-59. Нашите продължиха да покачват разликата и се задържаха напред дълго време. 5 минути преди края на мача тройка на Павлин Иванов направи за път път преднината на 9 при 80-71. В този момент бе отсъден четвърти фаул на Гаврилович и техническо на Видич и въпреки че Рембърт свали разликата на пет за две атаки Балкан отново вдигна до 10 и задържа дълго преднина.

1:20 секунди преди края на мача след умишлен фаул и тройка на Захариев домакините свалиха отново на една точка разлика при 86-87. Брендън пропусна в ответната атака , но и Левски не успя да отбележи, а нашите овладяха борбата. Брендън реализира при 20 секунди до края, за да направи преднината на “зелените” три точки за 86-89. Последва таймаут за Левски. Деян бе фаулиран и вкара и двата за 88-89. След него Хопкинс вкара един фаул за 88-90, а кош на Левски в последните секунди доведе до равенство. Балкан имаше атака 2 секунди преди края , а Левски открадна но не успя да отбележи и мачът отиде в продължение.

Двата отбора си размениха само по една тройка за две минути и половина. Последваха няколко смени на водачеството, а 30 секунди преди края Балкан излезе с четири напред след тройка на Павлин и кош на Брендън. Левски не успя да отбележи и победата остана в ръцете на Балкан.

Брендън Браун бе най-резултатен за Балкан с 30 точки, а 20 отбеляза Павлин Иванов. Микейл Хопкинс реализира 16, Венци Петков 13, а 10 и 7 борби имаше Александър Гаврилович.