Балкан с важна стъпка към титлата, удържа финален щурм на Левски Лукойл

27 Май 2019, 21:54
(0) (0)
Прочетена: 2483 17

Балкан победи Левски Лукойл с 81:77, поведе с 2-1 във финалната серия на НБЛ и е само на един успех от мечтаната титла.

Мач №4 в сряда може да определи новия шампион, или да върне серията за решаващ пети двубой в София.

Драмата в "Арена Ботевград" отново бе на ниво, като Балкан пропиля 23 точки аванс, позволи изравняване две минути преди края и невероятна тройка на големия си герой в тези финали Брендън Браун 8 секунди преди сирената реши всичко.

Левски има какво да помисли преди четвъртата среща, като допусна твърде голяма разлика и после наваксваше.

Преди двубоя пред домакинска публика бе отбелязан 30-годишният юбилей от титлата на Балкан, а малките шампиони U13 на клуба показаха титлата си. На почивката Александър Дяковски получи приза на BGbasket.com за Най-етичен треньор, на името на Румен Пейчев.

Балкан играеше освободено и окрилено почти от първата минута. Съвсем кратко трая равностойната игра на терена на "Арена Ботевград", преди домакините да започнат да трупат преднина. Със страхотна успеваемост в нападение срещу доста слаба защита на Левски, "зелените" имаха двуцифрен аванс още в първата част, а във втората тотално вече надиграваха съперника.

Балкан можеше да разчита и на едно от най-силните си оръжия - стрелбата от тройката, а както и във втората среща Брендън Браун си правеше каквото пожелае на паркета. Играещ с болки, един от ключовите играчи на Левски Божидар Аврамов продължаваше да се мъчи, а "сините" имаха много трудности в организирането на обичайните за стила им атаки с пасове и завършвания с асистенции.

Преди почивката разликата стигна до 20 точки, а Балкан я държеше така и в третия период, стигайки до 23. В края на третата и началото на четвъртата част обаче, когато изглеждаше, че се е отказал вече, Левски направи серия от 10-0 и върна интригата само до 12 с оставащи близо 8 минути до края на мача.

Балкан дръпна ръчната в последните минути от двубоя и позволи на гостите да намалят само до 8 изоставането си, а с 5 минути на часовника Александър Гаврилович напусна терена с пети фаул в момент, в който бе основният избор за център на "зелените". Деян Иванов вкара кош и фаул, а след това брат му Калоян добави тройка и пасивът почти изчезна.

Две минути преди края разликата бе само две точки, но след това Левски не успя да се възползва от шансовете, които Балкан му предостави, за да изравни.

Това се случи чак 18.5 секунди преди сирената, за 76:76, с тези последни моменти в атака за Балкан.

Левски рискува всичко, като остави играта до край без да фаулира, и Брендън Браун пак бе големият герой за Балкан, като вкара тройка от върха през Патрик Рембърт.

Оттам до последно двата тима се фаулираха, като гостите имаха претенции и за неспорсменски фаул, но в крайна сметка пак Браун от наказателната линия подпечата победата на Балкан.

Браун завърши с 26 точки, 7 асистенции и 6 борби, Микейл Хопкинс добави 12 точки и 10 борби, 12 записа и Димитър Димитров.

21 точки записа Калоян Иванов за Левски, 17 реализира Христо Захариев и 13 - Деян Иванов.