Балкан удари Левски Лукойл след драматичен мач в София

19 Декември 2020, 22:40
(2) (0)
Прочетена: 1455 7

Балкан спечели дербито с Левски Лукойл. В мач от 7 кръг на НБЛ отборът на Йовица Арсич удари като гост "сините" с 66-68 и нанесе първо поражение на своя съперник в НБЛ. Това бе трети успехи за нашите, които имат и 3 загуби в момента. Левски Лукойл е с актив 6-1. В следващия кръг на 23 декември Балкан приема у дома Академик Пловдив.

Преди двубоя тежкото крило на Балкан Тауан Ейджи бе награден за MVP на месец ноември в НБЛ.

Левски започна по-добре двубоя и поведе с 9-4 след две тройки на Костов и Тасич. Постепенно Балкан подобри игра и отговори със серия 11-4, за да обърне за кратко в резултата при 13-15. Тройка на Христо Захариев обаче върна предимството на “сините”, които спечелиха първия период с точка (18-17). Балкан започна много силно второто полувреме със серия 9-0, за да направи пълен обрат за 18-27. Левски Лукойл нямаше кош от игра 6 минути като дълго време единствените точки бяха само от наказателната линия, където точен бе Чавдар Костов. В последните минути Балкан допусна няколко грешки в нападение, а домакините се възползваха и на полувремето си върнаха аванса за 36-31.

Левски Лукойл поведе за кратко с 8 в началото на третата, но Балкан намали на няколко пъти на 3,4 при 41-37. Играта се запази оспорвана, а 42 секунди преди края на третата нашите свалиха отново само на точка при 49-48. 5 минути след началото на последната част Балкан обърна за първи път от втората четвърт за 54-55 след кош на Сияни Чеймбърс, но не успя да задържи преднината си. Няколко индивидуални грешки на Балкан в атака оставиха шанс на домакините да качат преднина отново за 58-55. След кош на Аврамов и две добри отигравания на Ейджи Балкан отново взе преднина за 58-61 точки три минути преди края. Последваха няколко обрата, а минута преди края Балкан бе напред с една при 62-63. Костов изравни след кош от наказателната линия , а след него Минков вкара изключително важна тройка за 63-66 42 секунди преди края. Това бе едва втора тройка за нашите в мача до момента. Костов обаче я върна след това след кош със сирената, за да завърже отново мача 26.4 секунди преди края. Последва дълго нападение за Балкан, което завърши с кош на Тауан Ейджи, който даде предимство на шампионите 6 секунди преди края. Последва таймаут и последно нападение за Левски. Топката излезе в аута и победата остана в ръцете на нашите.

Балкан имаше добър процент от средно разстояние - 25/46 (54%) срещу 17/39 (46%) на "сините", но вкара едва 2 тройки от 12 опита (16%). Левски Лукойл бе 7/28 (25%) за три точки. Нашите допуснаха и доста грешки - 18 срещу 15 на домакините.

Тауан Ейджи бе най-резултатен с дабъл-дабъл от 15 точки и 12 борби и Дарко Балабан беше с 14 точки и 11 борби.

Чавдар Костов вкара най-много за домакините 18 с 5 борби и 4 асистенции, а 17 имаше Данило Тасич + 8 асистенции и 7 борби. Христо Захариев имаше 16 точки и 6 борби.