Балкан загуби финала за Купата на България

9 Февруари 2020, 20:08
(0) (0)
Прочетена: 2143 22

Балкан не успя да спре Левски Лукойл във финала за Купата на България. Отборът на Йовица Арсич изоставаше през целия мач, бори се, но загуби със 78-86 . Стотици фенове на ботевградчани бяха дошли в "Универсиада", за да подкрепят своя отбор в битката за трофея, който спечели за последно преди 32 години.

Носител на Купата на България за втора поредна година е Левски Лукойл.

Мачът започна слабо за Балкан с доста грешки в защита, от които съперникът се възползва по най-добрия начин. Така в първата минута и половина Левски Лукойл успя да се откъсне напред със 7-0. Левски продължи да държи Балкан без кош от игра, повеждайки с 9-2. Марко Радонич единствено вкара от фаула, но Балкан трудно стигаше до кош. В първите 5 минути на мача Балкан имаше един кош от игра. Данило Тасич бе в основата за предимството на домакините като имаше 9 точки, от 15 на домакините, повели с 15-4. Играта на Балкан не се получаваше, а Левски продължи да покачва аванса си, който стигна 14 в края на периода при 20-6. Балкан изпусна доста стрелби от фаула и борби, а “сините” запазиха комфортен аванс от 13 точки след първата част при 23-10.

Втората част започна с две поредни тройки на Алекс Симеонов и Марко Радонич на бърза атака, които дадоха подем в играта на Балкан. Нашите направиха серия 8-0, за да скъсят дистанцията само на 5 точки при 23-18. С добра стрелба от далечно разстояние Левски отново качи разликата, след като Балкан изпусна доста пробиви.

Алекс Симеонов вкара 3 тройки в частта и на два пъти Балкан успяваше да свали до 4 точки пасива си, но веднага след това Левски отговаряше с тройки и си върна предимството на 9 точки 2 минути и половина преди края на полувремето. Балкан свали отново след тройка на Митко, но на почивката разликата в полза на домакина остана 7 точки (44-37). През първото полувреме Балкан имаше 30% стрелба, а с по-голям принос бяха играчите от пейката.

За кратко в началото на второто полувреме Балкан свали пак на 5, но след това не успя да задържи подема си.. Точната стрелба на Ицо Захариев отдалече продължи и в третата част като той вкара петата си тройка, за да спре шансовете на Балкан и да направи разликата в полза на Левски отново двуцифрена при 52-41. Двата отбора бележа трудно като играта загрубя в края на периода с доста лични нарушения. Балкан направи добра серия , за да свали отново на 5,6 точки пасив, а един от най-силно играещите за Балкан в мача в мача Алекс Симеонов получи 4 фаула в края на третата част, което го извади от игра. Малко след това Левски поведе за първи път от дълго време с двуцифрена разлика от 12 точки (65-53).

Последната част започна при 66-55 в полза на носителя на трофея за 2019 година Левски Лукойл, който направи няколко преднина от 12 точки. Балкан направи серия 6-0 в началото на последната част, за да свали за кратко пасив от 12 точки на 6 при 71-65, но оттам не успя да се върне. В ключов момент обаче нашите допуснаха грешки, а Левски наказаше всяка грешка на бърза атака. Пет минути преди края домакините направиха отново двуцифрена преднина и до края Балкане успя да я свали.

Дейшон Найт и Алекс Симеонов бяха най-резултатни за Балкан съответно с по 19 и 16 точки. Марко Радонич добави 13.

Христо Захариев бе над всички за успеха на Левски Лукойл с 25 точки (5/6 от тройката). 16 отбеляза Данило Тасич. Венци Петков имаше 12, а с по 11 завършиха Чавдар Костов и Зейн Ноулс.