Лукойл Академик взе първото дерби за сезона

22 Октомври 2011, 22:43
(0) (0)
Прочетена: 1973 0

Лукойл Академик спечели първото голямо дерби в НБЛ този сезон. Шампионите надиграха сребърния медалист Левски с 80-72 у дома в Правец. След едно равностойно първо полувреме, в което нямаше сериозни откъсвания, Лукойл почна силно след почивката и натрупа добър аванс. След това домакините поддържаха своята преднина, а силни минути в последната част решиха окончателно срещата.

Първите пет точки в мача бяха за Левски и едва тогава домакините отбелязаха. Никой от двата отбора не успя да вземе надмощие от началото, като Лукойл Академик все пак успя да поведе в един момент. Домакините имаха аванс до края на първата част, който дойде при 20-17. През втората играта продължи да се развива по същия равностоен начин. Силни минути на Сашо Груев, който вкара 8 точки изведоха "сините" напред при 35-32. До края на полувремето резултатът бе изравнен и то завърши 39-39.

Домакините започнаха по много по-добър начин второто полувреме и вкара първите 8 точки. Груев спря серията на шампионите с кош, но пък с две поредни тройки за тях разликата стана двуцифрена, 53-41. До края на третата част домакините поддържаха своята преднина и след 30 минути бяха напред с 61-52.

Последната четвърт почна с тройка на Левски, а след размяна на по две точки разликата остана 6. След това обаче Брандън Хийт с две хубави отигравания и кош и негова асистенция отново даде двуцифрен аванс на домакините. "Сините" продължиха да бъркат и в следващите си атаки и 6 минути преди края шампионите вече водеха с 15 точки. Левски не спря с опитите си да намали изоставането си и минута и половина преди края стигна до пасив от 6 точки. Това бе максимумът, тъй като домакините отново вкараха и затвърдиха успеха си.

Брандън Хийт бе над всички за победителите и завърши с 23 точки, като бе неопазим за защитата на гостите. Капитанът Тодор Стойков бе на познатото си ниво и вкара 14 точки, а 9 пък добави Ламонт Мак.

За гостите от София с 18 точки най-резултатен бе Хрисимир Димитров. С 14 точки се отчете Александър Груев, а 10 вкара Арън Харпър. "Сините" обаче изпуснаха 15 наказателни удара от 39 опита, което им струваше доста в този мач.