Шумен надви Балкан 2, крайно класиране в баскетболната мъжка А група

25 Март 2012, 20:49
(0) (0)
Прочетена: 2875 1

Шумен победи Балкан -2 с 82-65 като домакин в последния мач на отборите от сезона в мъжката А група. Това се случи в деня на честването на 90 години баскетбол в града. Домакините изиграха силен мач и след като поведоха през втората част, изведоха мача до победа. С това участието на отборите в А група завърши, като и двата имат по 3 победи и 15 загуби в актива си. Шумен обаче победи съперника си два пъти в директните двубои и завършва на предпоследното 9-о място, а ботевградчани остават десети.
Мачът започна изключително равностойно и през цялата продължителност на първата четвърт отборите си разменяха водачеството, а резултатът често бе равен. Така се стигна до минимална преднина в полза на гостите от Ботевград – 21-19. Темпото се запази до почивката, като след нова поредица от обрати се стигна до 3 точки аванс за Шумен – 36-33.
Страхотно началото на второто полувреме за домакините направи преднината им двуцифрена за първи път в срещата. Те успяха да я задържат до края на третата четвърт и бяха все по-близо до победата. Серия от 7-0 в началото на последната десетка направи разликата 17 точки и на практика сложи края на мача. В оставащите минути той просто бе доигран и шуменци отпразнуваха годишнината по най-добрия възможен начин – с победа.
Янко Янков бе най-силен за победителите с дабъл дабъл от 22 точки и 12 борби. Кирил Кирилов се включи с 16, а Георги Денчев – с 13 точки, като и двамата добавиха по 7 борби.
За Балкан Диан Христов бе най-резултатен със своите 18 точки, като добави по 4 борби и асистенции. Николай Маринов пък се отчете с 12 точки, 6 борби и 5 асистенции.

Отборът на Берое е новият първенец в мъжката А група. Воденият от Георги Младенов отбор бе безапелационно най-добър през целия сезон и завърши с 18 победи от 18 мача. След старозагорци се наредиха три отбора с еднакъв актив от по 12 победи и 6 загуби. Това са Овергаз HomeLine, Академик Благоевград и Академик Пловдив. Те завършват и по този ред в класирането, след като в директните двубои помежду им имат по две победи и две загуби. По точкова разлика в мачовете обаче Овергаз е с +19 или коефициент 1,055 (съотношение на вкарани към получени точки); Академик Благоевград има -2 или коеф. 0,994; а Академик Пловдив е с -17 или коеф. 0,953. Тези четири отбора ще спорят и за Купата на БФБ на 8 и 9 април в Стара Загора.