14 Август 2017, 15:32
(0) (2)
Правец - Новини
Прочетена: 2406 2

Вчера в Правец се проведе първото издание на ново състезание по триатлон. Инициативата е любителска и няма награден фонд, но в нея се записаха близо 130 души, сред които освен българи, имаше участници от Румъния, Холандия, САЩ, Германия, Турция, Франция и Сърбия. Триатлонът се организира от Спортен клуб „Бегач" с подкрепата на Община Правец. Той се проведе в две дисциплини: олимпийска и спринт. Валерия Стоянова и руснакът Дмитрий Ярошенко станаха шампиони в олимпийската дистанция на триатлона "Правец ТРИ" (1.5 км плуване, 40 км колоездене и 10 км бягане). Състезанието премина при тежки условия, лошо време и проливен дъжд. Това принуди организаторите в по-дългата дистанция частта с плуването да бъде отменена.
Ярошенко спечели с време 1.40:49,2 часа. Почетната стълбичка допълниха Георги Вълчев с 1.45:51,8 часа и Николай Димитров с 1.48:05,7 часа.
Стоянова от лекоатлетическия клуб "Тот атлет" (Габрово) беше над всички при жените. Родената през 1998 г. състезателка измина олимпийската дистанцията за 2.10:08 часа и остави зад себе си Виктория Данова (2.15:13,3) и Зорница Даскалова (2.39:16,1).
Най-бърз в оспорвания мъжки спринт (750 м плуване, 20 км колоездене и 5 км бягане) беше Христо Йовев. Той финишира за 1.08:02 часа, като изпревари Станислав Ванев с 15 секунди, а Мартин Мургин завърши трети с изоставане от 2:56 минути. Йовев и Ванев сътвориха интересна ситуация, като поеха в грешна посока при плуването. Въпреки объркването, те успяха да се коригират и бяха водачи след тази част от състезанието. Двамата пристигнаха с еднакво време и след колоезденето, но Йовев отвори аванс в бягането.
Победител при жените в спринта стана Боряна Мусева с 1.31:34 часа, като след нея останаха Евелина Златанова-Казакова (+3:44) и Вилиана Вълканова (+10:55).
Клуб "Бегач" заявиха, че биха искали триатлонът да се състои и догодина. Според тях организирането на подобни прояви ще привлече повече хора към масовия спорт.

Източник: дневник.бг