27 Ноември 2011, 22:05
(0) (0)
Свят - Спорт
Прочетена: 1323 0

Роджър Федерер спечели своята рекордна шеста титла от финалния "Мастърс" на ATP, който всяка година събира осемте най-добри тенисисти в света. В 100-ия си финал Федерер успя да прибави във внушителната си визитка титла №70 общо. Това стана възможно, след като Маестрото от Базел победи с 6:3, 6:7(6), 6:3 Жо-Вилфред Цонга пред 17,500 души в зала 02 в Лондон. Така в началото на 2012-а Федерер ще започне от №3 в ранглистата на около 1400 точки зад Рафаел Надал. Федерер имаше сериозно предизвикателство пред себе си в лицето на Цонга. Французинът стартира крайно мотивиран и с агресивен план за игра в двубоя. На базата на огромния си опит Федерер успя да се задържи в първите няколко гейма от мача и след това нанесе съкрушителен удар на Цонга като го проби на нула. Това бе достатъчно на Федерер да спечели първата част с 6:3. С течение на срещата Федерер започна да играе все по-добре и това се видя още в началото и на втория сет, когато той проби за 3:2. Оттук нататък Федерер имаше нужда от три безгрешни сервис гейма. При 5:4 и сервис, швейцарецът допусна неприятен спад в играта си и това позволи на Цонга да стигне до тайбрек.  В този момент на корта в Лондон се върнаха спомените от загубата на Федерер на Уимбълдън от Цонга, но швейцарецът лесно поведе с 5:2 точки след два мини-пробива. Цонга не спря дотук и изравни за 5:5, преди с ас Федерер да достигне до мачбол. Французинът пак отговори - невероятен форхенд за спасяване на мачбола и ас за 7:6 точки. Печеливш ретур и Цонга изравни резултата - 7:6(6). Подобна ситуация за Федерер имаше предистория и в годините назад. През 2005-а той загуби от Давид Налбандян, след като сервираше за мача в петия сет. Нещо повече - Федерер бе победил Налбандян преди това в груповата фаза. В третия сет Федерер спечели считания за важен седми гейм, поведе с 4:3 и след много драма успя да пробие Цонга за 5:3. При втория си опит да сервира за мача Федерер подходи много по-агресивно и решително. Това му донесе и нужния успех - 6:3.

Източник: tennis24.bg