Неделя, 5 Май 2024, 20:09

73 години от разстрела на 25-годишния майор Томпсън честваха в Литаково

10 Юни 2017, 16:49
(1) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2460


73 години от разстрела на шефа на Втората английска мисия в България майор Уилям Франк Томпсън и още 12 души, отбеляза общинската организация на БСП в община Ботевград. Възпоменателното тържество се състоя на лобното място на майора в местността „Рупата” над село Литаково. Заедно с него на 10 юни 1944 са разстреляни тук сержант Ник Монро, ятаците Христо Гурбов от Ботевград и Лазар Стоянов от Скравена, и още 9 партизани от отрядите „Хр. Ботев” и „Васил Левски”.

Официални гости на паметното събитие бяха Симеон Игнатов – председател на централния съвет на БАС, проф. Михо Семков – зам.председател на централния съвет на БАС, инж. Петко Коцев – от областния съвет на БАС, Трифон Милев – председател на БАС в Стара Загора, Сашо Лозанов – БАС – Ст.Загора, актьорът Владимир Маринов, общинските съветници от БСП Коцо Коцев и Иван Райчинов.
„България и нашият роден край са имали невероятната привилегия да бъдат защитавани от един голям воин и мисионер, предпочел да умре със своите бойни другари - българските партизани, като обикновен войник. Той остана в историята на Ботевградска община, като защитник правата на българските граждани”, подчерта председателят на Общински съвет в община Ботевград Николина Цолова.

Доклад за личността и делото на майор Франк Томпсън представи Пешо Младенов.
Според него сегашното младо поколение не знае почти нищо за този млад герой –ръководител на английската мисия, с кодово име Клариджи. „Това е време на мъчително объркване, но това е също и време, когато младите хора с идеали са готови да пренебрегнат своите амбиции в името на свободата на другите. Идеалите за които загина Франк Томпсън на 25 години са толкова валидни и днес, колкото и в онзи паметен юнски ден на 1944г. С разстрела на майор Томпсън се прекъсва една младежка съдба, устремена към научна дейност, хуманизъм и обещаващ поет”, посочи Младенов. По думите му Франк Томпсън е убеден, че фашизмът трябва да бъде унищожен. Той вярва, че целта на войната е да наложи един нов по-свободен световен ред, а не да защитава стария и прогнилия - за пълно унищожаване на безработицата, за държава на благоденствието, той мечтае за една нова Европа, където цялата й жизненост и талант са освободени за сътрудничество и творчество. „Томпсън е един талантлив апостол на интернационализма, това е новият Байрон за България, дошъл да се сражава и да умре за свободата на един далечен народ. Село Литаково става неговия последен дом< каза още Пешо Младенов.

След него проф. Михо Семков, чиито баща е разстрелян от фашистите заяви, че генетичните наследници и идеологическите последователи на палачите, и на убийците на майор Томпсън и хилядите партизани и ятаци, отново надигат глава и искат възраждането на фашизма. „Ние българските антифашисти сме твърдо решени да не допуснем отново възраждането на това най-позорно, най-кърваво и най- злодейско явление, наречено фашизъм”, посочи проф. Семков.

Сашо Лозанов, от общинската организация на БАС в Стара Загора, прочете стихотворение, написано от на майор Франк Томпсън през 1942г, което лично е превел от английски език. Стихотворението гласи:
Прехласнати в гледка чудна,
извиват с мъка своя взор,
щом видят облаче закрила в лазурния простор,
Изпълнени с бодра младост – светлина и красота,
захвърлихме любов и книги и тука срещнахме смъртта.
Над гроба ни недейте плака тъжно,
а радвайте се, радвайте се с нас.
Нии най-много от живота искахме,
приготвени за жертвения час.

„Не бих могъл за краткото време, в което съм тук, да опиша цялата интересна и многостранна биография на майор Томпсън”, каза Сашо Лозанов. По думите му младият мисионер е расъл в изключително интелектуална обстановка, сред изключителни постижения в областта на науката и културата. Гости на семейството му са видни интелектуалци на Британската империя. Той известен с неговата близка връзка с най-голямата английска романистка Айлис Мърдок, която в края на живота си споделя, че майор Томпсън е бил най-голямата й любов. Накрая Лозанов цитира английски дипломат- „За да с е борим за правдата и истината, е необходимо нещо повече от празни приказки”.

След изказванията на гостите, последва музикално-поетична програма, представена от най-малките жители на селото.
С едноминутно мълчание и падане на колене, бе почетена паметта на загиналите герои за свободата на Ботевградския край и България. След това бяха положени венци и цветя на паметната плоча, увековечила лобното място на 13-те разстреляни от фашистката власт.


Източник: balkanec.bg

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (5)

Ще има ли предсрочни избори отново?

Анкета » коментари (5)

Ще има ли предсрочни избори отново?

отговори
Да. Категорично! (215)
70% Complete
Не. Само се пазарят за порциите във властта. (130)
70% Complete
Не знам и не ме интересува. (48)
70% Complete
Поредната политическа глупост. (62)
70% Complete