Четвъртък, 11 Юни 2026, 07:36

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19г.

13 Юли 2025, 21:38
(1) (0)
Ботевград - Спорт
Прочетена: 729 1


Волейболистките от националния отбор на България за девойки под 19 години спечели историческа титла на световното първенство за тази възраст, което се проведе в Хърватия и Сърбия. Воденият от Атанас Петров тим се наложи над САЩ с 3:1 (21:25, 25:16, 25:16, 29:27) в големия финал на надпреварата, изигран в Осийек (Хърватия).


Отличието е първо за страната ни. Това е най-доброто ни класиране от началото на провеждането на шампионата през 1989 г. Участваме в надпреварата за шести път в историята.


Американските националки поеха инициативата от самото начало (7:2) и диктуваха положението до края. В ключовите моменти момичетата на Атанас Петров се мобилизираха, като успяха да намалят част от изоставането си (от 21:14 до 21:18) и запазиха темпото. Въпреки това представителките на "янките" надделяха.


Във втората част двата отбора бяха равностойни до седмата точка, след което младите "лъвици" набраха инерция. Те успяха психологически да надделеят над съперника и да вземат своето от гейма.
Възходящата ни линия се запази и впоследствие - тръгнахме ударно (8:2) и не отпуснахме хватката почти до края. Точно тогава северноамериканките опитаха (24:12) да се върнат, но само успяха да стопят част от разликата (24:17). Така излязохме напред в мача след 25:17 и 2:1 гейма.


Двата отбора бяха равностойни в началото на решителната четвърта част, но постепенно "лъвиците" взеха превес (7:4). Противникът обаче не се отказа лесно и оставаше на точка-две от нас в следващите минути, и дори изравни. Състезателките на Робърт Кук реализираха серия и успя да поведе (12:10), обаче след 14-та точка нашите момичета отново взеха превес (22:17). Американките оказаха сериозен отпор в последните минути, борбата продължи до краен предел, но нашите момичета показаха сериозен характер и надделяха.



Източник: bgvolleyball.com

Коментари (1)

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

отговори
Да, нормално е при повишаване цените на горивата (13)
70% Complete
Да, но трябва да има повишаване и на качеството на услугата (34)
70% Complete
Не, защото не се прави нищо за условията на пътниците (75)
70% Complete
Твърдо не, това е спекула и печалбарство (50)
70% Complete
Не, защото държавата и общините дофинансират някои курсове (13)
70% Complete
Нямам мнение (4)
70% Complete