Понеделник, 10 Август 2026, 14:36

България се сбогува с лева: започва последната седмица на двойното обръщение

26 Януари, 01:43
(2) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 913 6


Започва последната седмица, в която българите ще разплащат едновременно в левове и евро. След дни страната ни официално ще се раздели с националната си валута и ще приеме еврото като единствено законно платежно средство – момент с безспорно историческо значение както за държавата, така и за всеки български гражданин.

Проверките до момента показват, че преходът протича сравнително спокойно и без сериозни затруднения. В търговските обекти все по-рядко се използват левове, а плащанията в евро постепенно се превръщат в стандарт. Много от търговците споделят, че очакват с облекчение 1 февруари, тъй като двойното обозначаване на цени и работа с две валути е натоварило ежедневните им дейности, особено в по-малките магазини.

Сбогуването с българския лев обаче носи и нотка на носталгия. В последните седмици се наблюдава засилен интерес към ръчно изработени сувенири, посветени на лева – символичен начин да бъде запазен споменът за валутата, която десетилетия наред е била част от ежедневието на българите. По-голямата част от левовете вече са изтеглени от обращение, а банките и търговците – както големи, така и малки – допринесоха процесът по смяната да бъде максимално улеснен за гражданите.

Въвеждането на еврото предизвика и вълна от благотворителни инициативи. В цялата страна се появиха кампании за събиране на „жълти стотинки“, които се даряват за различни каузи – от закупуване на медицинска апаратура за здравни заведения до осигуряване на храна и грижи за бездомни животни.

Сигурно е едно – този преходен период ще остане в паметта на хората. Той е исторически не само в национален план, но и като личен момент за всеки българин, който се сбогува с лева и прави крачка към нов етап за страната.


Източник: balkanec.bg

Коментари (6)

  • Отговори (3) (0)
    1. добавен от: Анонимен 26 Януари, 13:50

    За Влади Рома ми е думата. Посрещал някъде Бог от Лупен! Не е далеч времето,когато Бай Ставри ще посрещне него.

    • (0) (0)
      1. добавен от: Анонимен 26 Януари, 14:16

      За какво?

    • (2) (0)
      2. добавен от: Анонимен 26 Януари, 14:17

      Той знае и ако не иска да се разчуе всичко,има един полезен ход,да бяга докато не станало късно.

    • (2) (0)
      3. добавен от: Анонимен 26 Януари, 18:47

      Он посреща камо бог финикийски знак... като всеки булгарски кмет парата лапа с чорбата!

  • Отговори (0) (6)
    2. добавен от: Анонимен 26 Януари, 14:38

    Може и да има елемент на носталгия. Но има и страх от присъединяване към нещо по-голямо. Също и провинциализъм. Нека бъдем отворени към света, стига сме се свивали в балканската си черупка.

  • Отговори (8) (0)
    3. добавен от: Анонимен 26 Януари, 18:45

    Продажна колония !

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (12)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

Анкета » коментари (12)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

отговори
Да, нормално е при повишаване цените на горивата (37)
70% Complete
Да, но трябва да има повишаване и на качеството на услугата (68)
70% Complete
Не, защото не се прави нищо за условията на пътниците (183)
70% Complete
Твърдо не, това е спекула и печалбарство (113)
70% Complete
Не, защото държавата и общините дофинансират някои курсове (37)
70% Complete
Нямам мнение (20)
70% Complete