Понеделник, 21 Април 2025, 04:58

Българска шевица посреща посетителите на село Радотина

23 Март, 01:58
(5) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1708 0


Българска шевица посреща жители и гости на село Радотина. Важният символ, неизменна част от българския фолклор, е разположен на двата входа на ботевградското селце.

Кметският наместник Йовка Милева сподели за Балканец, че таблата с шевиците са изработени от бесарабската българка на име Лариса Кочнева, която преди няколко години е купила къща в Радотина. Тя обожава българските традиции и корени и в знак на своята любов към българското и към своя нов дом е изработила табелите. Има и трета – тя е разположена на видимо място в къщата на Лариса и нейното семейство.

Български шевици – значение, символика, мистичност
За тяхното значение, сложност и тълкуване се говори все повече и това е толкова важно за самосъзнанието ни като нация.
В нашите български шевици са преплетени изключително много символика и скрит смисъл. Натоварени са с вярвания, надежди, окултност- векове на трупани познания за Вселената. В тях е бил вложен целият творчески потенциал, въображение и майсторство на поколения българи, които смело можем да каже, че са закодирали информация в тях чрез форми, цветове и композиция. Дори отделни видни фамилии са имали свои собствени шевици. Някога българските шевици показвали и социалния статус на даден човек. В миналото младата жена е била облечена с един тип дрехи, неомъжена българка с различна от омъжената жена, от тази с деца, а съвсем различна е била на възрастната.

Мотивите на българските шевици са едни от най-характерните елементи на традиционната българска култура. Тези мотиви са известни със своите красиви форми и ярки цветове и често са включвани в текстилните изделия, произведени от шевиците.

Както геометричните форми и композициите, така и цветовете имат своята важна роля в цялостното изграждане и послание на шевицата. Често следват определени цветови схеми. Всеки от тях е натоварен със значение, което допълва цялостното значение на българските шевици:

Червен – значението на този царски цвят е запазил значението си до наши дни. Основен цвят, който е символ на кръвта и войната. Пази от уроки и зли магии. Не случайно булките били покрити с червено було, а новороденото повивано в червени пелени.

Зелен – това е цвета на Майката природа и новият живот. Свързан е с Дървото на живота.

Бял – символ и до днес на чистота, младост и невинност.

Син – това е ангелския цвят, който изобразява небето, морето, водата. Олицетворява истината и доверието, чистотата, спокойствието и съзерцанието.

Жълт – символ на златото и Слънцето, източник на радостта и веселие, огън, светлина, както и с отвъдното и починалите.

Черен/кафяв – цветът на Майката земя. Олицетворява стабилност и сигурност, плодородие.

В шевицата е закодирана силата на незримото, божественото, молитвата, свещеното знание. Чрез шевицата закрилата от божествените сили става достъпна за всички чрез композициите, избродирани върху дрехите. Българите са вярвали, дотолкова в значението на избродираното, че вярвали, че ако се отреже част от везбата на дрехата, това разваля доброто заклинание и човек става уязвим за злите беди.

Въпреки тежката си история, българският народ успява де се съхрани и оцелее и огромен принос за това имат именно българските занаяти и изкуство, особено ярко въплътени в българските шевици- многообразни, уникални в своите модели, схеми и символика.

Редица учени са посветили живота и труда си на изучаването, описването и класификацията на всички видове шевици, описването на схемите и символиката им. Пишат се обемни трудове.



Източник: balkanec.bg

Коментари (0)

Няма добавени коментари

Добави коментар:

Ако искате да споделите и Вашето мнение, трябва да се регистрирате или да влезете с профила си.
Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (8)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

Анкета » коментари (8)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

отговори
Да (94)
70% Complete
Не (297)
70% Complete
Не мога да преценя (11)
70% Complete