Балкан изстрада серията, но е на полуфинал в НБЛ!

9 Май 2022, 20:50
(2) (0)
Прочетена: 1424 16

Балкан спечели след драма четвъртфиналната серия с Академик Пловдив! Тимът на Небойш Видич надигра у дома Академик Пловдив в третия решителен мач с 61-55 и спечели измъчената серия с 2-1 победи. Така ботевградчани са на полуфинал с Левски, а серията започва този четвъртък на 12 май в Ботевград!

Играе се до ти победи от мача , а първите два са в Ботевград на 12 и 14 май. След това серията се мести в София на 17 и 19 май.

Мачът започна с доста напрежение за Балкан, както предполагаше тази среща. Така в първите 3 минути нашите нямаха кош от игра, а само два фаула. Академик взимаше доста борби в нападение, но не успя да се откъсне напред за това време и Крисчън Джоунс изравни за 4-4. Крисчън Джоунс беше под пара и единственият, който беше отбелязал за Балкан. Така „зелените“ поведоха с 8-4. От лагера на Академик последва мигновен фаул, след като и Уошингтън вкара, за да поведе с 10-4 след серия 8-0 за три минути. Последва светкавична тройка на Крис Минков, която направи преднината на Балкан ели 7 – 13-6. До края на частта Балкан запази доброто темпо и след първия период поведе с най-голямата разлика до момента в мача.

Втората част започна със серия 7-1 за Академик, който свали пасива си на 2 точки при 20-18. Робърт Фрейманис вкара първа тройка за гостите, която бе ключова за стопяването на разликата. Балкан също имаше една тройка до този момент от 8 опита, дело на Крис Минков. „Зелените“ трупаха грешка след грешка в атака, а Дейшон Найт не се поколеба да изравни мача (22-22). Серията скочи до 11-3 и Балкан имаше отново един кош от игра за 5 минути. Васил Бачев върна своите напред за първи път от началните инути за 22-25 след кош и фаул. Амад Рори с тройка възстанови равенство при 25-25, но Дейшон Найт не пропускаше. Все пак домакините успяха да запазят малка преднина на почивката.

Второто полувреме започна с куп пропуски за Балкан, а Академик направи 5-0 и поведе отново с 3 при 31-34. За кратко Балкан се доближи, но нова серия 6-0 отдалече гостите. Нашите имаха един кош от игра за 7 минути, а гостите поведоха с 35-40. 2 минути преди края на периода Митко Димитров се контузи и напусна мача. Разликата падна до точка в този момент при 39-40. Секунди преди края на частта Илиян Пищиков пропусна тройка, но си хвана борбата и вкара на пробив, за да доведе за първи път от началото на частта до равенство при 41-41.

Именно 17-годишният юноша на Балкан върна предимството на Балкан за първи път от почивката при 43-41. Дерик Маркс вкара кош и фаул за 46-41, а Балкан бе напред с 5 малко поече от 3 минути след началото на последната след 5 безответни точки. Американецът бе 0/5 до момента и 2/4 от средно. Антъни Гуджино вкара ключова тройка в този момент, за да намали до 2 46-44. Това бе и да втората тройка на съперника в мача от 19 опита. Със същият процент почти стреляше и Балкан, който бе 2/21. Митко Димитров се върна в игра и след асистенция на Крис Минков вкара много важен кош за 6+- при 50-44. Балкан направи серия 9-3 за 5 минути. Академик отвърна със серия 5-0, след като Балкан изпусна множество възможности да качи. Така разликата отново падна до 1 при 50-49 (3 минути преди края на периода). Минута и половина преди края Академик отново обърна, а тройка на Дерик Маркс върна предмството на Балкан, който влезе в последната минута с 2 точки преднина (55-53). Нашите изпуснаха, а Бачев направи крачки. Крис Минков вкара златна тройка, а Балкан поведе с 5! 24.8 секунди преди края (58-53). Гуджино изпусна тройка след таймаута, а докрая Балкан удържа победата!

Крисчън Джоунс бе на-резултатен за победата със 17 точки, а 10 имаше Дерик Маркс. Николай Грозев пропусна мача, а извън състава бяха юношите Александър Гавалюгов и Михаил Гавазов.

Дейшон Найт бе над всички за Академик с 15 точки, а 11 вкара Васил Бачев.