Балкан нанесе първа загуба на Лукойл

30 Декември 2015, 20:17
(0) (0)
Прочетена: 2923 34

Балкан направи сензацията в 13-ти кръг на НБЛ. Тимът на Влада Вукойчич победи като домакин Лукойл Академик с 86-79 и нанесе първа загуба на своя съперник. Тимът от Правец водеше през първото полувреме, но ботевградчани изиграха по-силно второто и спечелиха двубоя. Тимът на Тони Дечев остава лидер в класирането с актив 12-1, а ботевградчани са втори с 11-2.

Лукойл Академик започна силно двубоя, като поведе с 11-3, а Балкан не намираше верния ход. Домакините допуснаха доста грешки и имаха само един кош  от игра за пет минути. Последва таймаут за Влада Вукойчич и след него Балкан отговори с няколко тройки и серия 8-0, за да изравнят в резултата при 11-11. Постепенно обаче, гостите си върнаха аванса и задържаха така дълго време до края на втората четвърт. Минута преди края на първото полувремето, след силно включване на Фортънбъри, изравни при 43-43, но след тройка Шакич върна аванса на домакините на полувремето.

След подновяване на играта Лукойл поведе с 8 точки, но малко след това след 10 поредни точки Мартин Маринов в средата на частта, Балкан обърна за първи път в мача и дори поведе със 7 точки при 58-51. Домакините затегнаха здраво защитата, а гостите допуснаха няколко поредни грешки. За момент Лукойл Академик намали до 1 точка пасив при 62-63, но тройка на Бръкич отново вдигна аванса на ботевградчани, които след третия период имаха аванс от 6 точки.

Двата отбора започнаха последния период със здрава защита като три минути след началото й нямаха кош. Филип Виденов отбеляза първи кош от игра за Лукойл Академик 5 минути след началото на последната, но домакините отново вдигнаха преднината си.  Две минути и половина преди края последва техническо на Цветослав Острев заради симулация, а гостите намалиха до 2 точки отново изоставането си. В този момент капитанът на Балкан Мартин Маринов отново си каза думата, като наниза важна тройка и вдигна аванс до 5. Домакините обаче допуснаха няколко грешки в нападение и Лукойл Академик намали. Минута преди края последва таймаут за Тони Дечев, а след него гостите не успяха да намалят пасива си и претърпяха първо поражение.

Капитанът Мартин Маринов и Брандън Фортънбъри бяха в основата на успеха като и двамата отбелязаха по 24 точки.
За Лукойл Академик над всички с дабъл-дабъл от 20 точки и 14 борби бе Желко Шакич. Бранислав Ратковица отбеляза 13, а по 12 имаха Филип Виденов, Филип Барович и Тейлър.

В следващия кръг, който е на 9-и януари, Лукойл Академик приема у дома Ямбол, а Балкан гостува на Черноморец. Преди това обаче в мач за ФИБА Къп шампионте посрещат в Арена Ботевград ЧЕЗ Нимбурк.

Източник: BGbasket.com