Балкан обърна серията с ЦСКА и е на победа от финала!

17 Май 2023, 21:22
(0) (0)
Прочетена: 1139 4

Шампионът Балкан показа шампионски характер и е на една победа от финала, след като обърна полуфиналната серия с ЦСКА и резултатът вече е 2-1 победи за "зелените". Срещата в София завърши с 85:70, а тимът на Петър Златанович водеше през целия мач.

В петък (19.05) е четвъртият мач от полуфинала, като Балкан ще има възможността да затвори серията си в залата на ЦСКА.

За "червените" извън състава бяха Драган Зекович и Венцислав Петков, а за Балкан извън линия бе капитанът Димитър Димитров.

Балкан разполагаше с добра стрелба - 49% (29/59), докато за 2 т. имаше 57% (19/33), а от тройката бе 38% (10/26).

„Зелените“ взеха инициативата още в началните минути след много силен старт на Денг Адел. Въпреки че губеха борбата, те демонстрираха доста по-точен мерник от съперника си, като така поддържаха леко предимство. Благодарение основно на Брандън Йънг и Андрей Иванов, на няколко пъти ЦСКА успяваше да изравни, но Балкан вкара и 4 тройки, а след кош зад центъра със сирената на Христо Захариев се откъсна с 27:21.

Баскетболистите на Петър Златанович поддържаха аванс от няколко точки през втория период, но постепенно мерникът им от далечно разстояние започна да изневерява, а и някои от тях натрупаха лични нарушения. Домакините започнаха да топят изоставането си и три минути преди почивката Таменанг Чо изравни, а малко след това наказателен удар на Мартин Сотиров донесе и пълен обрат – 36:35. Последваха размени на водачеството, а на почивката Балкан имаше минимален аванс – 41:40.

Серия от 11:2 в полза на ботевградския тим даде начало на второто полувреме и само за три минути разликата стана двуцифрена за първи път в мача, след като и на пейката на „червените“ бе отсъдено техническо. Брандън Йънг и Ноулс на два пъти доближаваха отбора им само на 3, но поредни успешни атаки на Пол Джаксън и Павлин Иванов изведоха Балкан напред с 10, а преди решителната четвърт те водеха с 65:56.

Алекс Симеонов вкара първия кош за заключителния период, но след това Балкан наниза 10 безответни точки и отново се откъсна в резултата. Разликата скочи и на 19 и въпреки че домакините опитаха да се върнат в края, те така и не застрашиха по-сериозно водачеството на съперника, като в края и двамата треньори пуснаха и по-младите момчета в съставите си и срещата завърши при 85:70 за шампионите.

За натрупани фалове мача не завърши Алекс Симеонов.

Най-резултатен за успеха бе Пол Джаксън с 21 точки. Денг Адел вкара 17, Павлин Иванов приключи с 15.

Ключови думи: БК Балкан