Балкан със страхотна победа в Ямбол след обрат

обновена на 27 Яну 2024
(0) (0)
Прочетена: 1913 32

Шампионът Балкан записа 11-ата си победа в Националната баскетболна лига.

Момчетата на Небойша Кнежевич по много труден начин успяха да победят Ямбол при гостуването си в зала “Диана” с 75:72, като бяха близо до нова издънка, но удържаха резултата и успяха да обърнат срещата в свои ръце.

Балкан показа много слабо първо полувреме, като губеха с 13 точки при резултат 44:31 за домакините от Ямбол. След почивката тимът се завърна в мача и обърна своя съперник, като вкара 29 точки в третия период, а в заключителната част имаше доста интрига и победителят не бе ясен.

Балкан бе без Иво Корестилов и Стефан Михайлов в този мач, а в игра се появи Сюприйм Хана, който за първи път попадна в титулярната петица.

Във вторник (30 януари) “зелените” ще бъдат домакини на Гьотинген в турнира за ФИБА Къп.

Домакините демонстрираха много точен мерник в началото и бързо дръпнаха с 15:4. Играта продължи кош за кош, а след първата четвърт Ямбол водеше с 24:16.

Силно начало на втория период намали пасива на „зелените“ само на 3, но последва серия от 10:1 за състава на Тони Дечев и преднината му отново стана двуцифрена. Ямбол правеше повече грешки, но вкара 8 тройки само за първото полувреме и разликата скочи до 16, а на почивката тимът бе напред с 44:31, макар само четирима негови играчи да се бяха разписали до момента – Кис, Маринов, Хънт и Михайлов.

Ботевградският тим пък стреляше едва 27% от игра през първото полувреме, а най-резултатен бе Герганов с 11.

Водени от капитана си Димитър Димитров, балканци стартираха ударно второто полувреме и само за четири минути скъсиха дистанцията едва на точка. Тони Дечев взе прекъсване, но тройка на Майки Диксън малко след това доведе и до пълен обрат – 48:46. Последваха много равностойни минути, а преди последната четвърт гостите водеха с 60:57, след като вкараха пет тройки само през третия период, а преди това имаха общо четири в мача.

Павел Маринов на свой ред даде импулс на отбора си и след серия от 7:2, Ямбол отново излезе напред. Последваха близо четири минути без кош и от двете страни, преди Йордан Минчев да възстанови равенството – 64:64. Балкан взе леко предимство след това, но съперникът поддържаше близка дистанция, а играта се накъса и от често преразглеждане на някои спорни ситуации.

16 секунди преди края Питър Кис доближи отбора му само на точка след точни изпълнения от фала. „Зелените“ обаче след това успяха да излъжат защитата на опонетна си и след като Димитър Димитров бе оставен сам, той не сбърка и увеличи за 75:72, а Ямбол получи право на последна атака при 7.1 секунди на часовника. Последва нов таймаут за Тони Дечев, след който обаче на Павел Маринов бе отсъдено нарушение в нападение, топката отново отиде за гостите и те удържаха водачеството си до края.

По 16 точки за победителите вкараха Димитър Димитров и Георги Герганов, с 12 е Йордан Минчев, а 11 добави Майки Диксън.

Над всички за Ямбол бе Питър Кис с 27 точки и 14 борби. Американецът се появи изненадващо в игра след контузия в коляното.