Еврокомисари потвърждават становището на ДЕН за регионалното депо
Проектите на българските общини за регионални депа не са в съответствие с новата рамкова директива 2008/98/ЕО. Това заяви Джордж Кремлис, ръководител на отдела за кохезионна политика и екооценки в Главна дирекция "Околна среда" към Европейската комисия, на заседанието на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013", което се проведе в Правец. В тази връзка Кремлис препоръча България да започне работата по нов национален и регионални планове за управление, които трябва да са готови до 2013 г. Той отбеляза, че в ЕК е протекла активна дискусия за това да не се съфинансират депа за отпадъци, а по-сложни системи за преработка.
Новата рамкова директива задължава държавите-членки да организират управлението им съгласно следните приоритети: предотвратяване, повторна употреба, рециклиране, друго оползотворяване и обезвреждане. Тоест, общините трябва да мислят не за заравяне на отпадъците, а за изграждане на заводи за тяхната преработка.
Членовете на сдружение „ДЕН" вече втора година се опитват да убедят в това управниците на общините, включени в проекта за регионално депо Ямбол. Становището на ДЕН, че за всички данокъплатци е по-изгодно изграждането на завод, вместо сметище, се потвърждават и от изявленията на Реналдо Менметс и Валери Натан от генерална дирекция „Регионална политика" към ЕК на същото заседание. Те са категорични, че много от договорените досега проекти не са на необходимото качество, а критериите, които България трябва да постигне за изпълнение на Директивата до 2013 г., са много високи. От изпълнението на тези критерии зависи и договарянето на средствата от Европейския съюз за страната ни за следващия програмен период.
Източник: http://www.tundzha.info
Da, това бе и един от мотивите на Гражданско сдружение "За чиста природа", създадено в общ. Ботевград във връзка с изграждането на регионалното депо за Ботевград, Правец и Етрополе.
Освен нарушаване на европейските директиви, депото в землището на Трудовец не отговаря и на санитарните изисквания. Не са налице задължителните отстояния от 3 км от населените места. Нашите управляващи изкуствено определят депото, че ще е с ежедневно запръстяване, за да снижат отстоянието от населените места на 1 км. В България, обаче, никъде няма практика всеки ден да се изапръстява боклука, освен това отстоянието до кв. "Север" на Ботевград е 800м . И още: в България няма на практика разделно събиране на боклука. Това отхвърля категотията "депо за неопасни отпадъци".
Своите мотиви против изграждането на депото в землището на Трудовец, сдружението изпрати в ЕК и Европарламента.