Сряда, 13 Ноември 2024, 13:28

Финансовото министерство пази в тайна мерките за намаляване на бюджетния дефицит

13 Ноември, 09:23
(0) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 298 2


Служебният финансов министър Людмила Петкова увери, че ще представи проектобюджет за 2025 г. с планиран дефицит от 3%, вместо с предполагаемите 8%, които се очертават заради натрупаните разходи през тази и миналата година. Въпреки това, конкретните мерки за запушване на бюджетната дупка остават неизвестни, като Петкова запазва мълчание дори и след срещите си с различни политически партии.

Позицията на БСП: Не на замразяване на заплати, но подкрепа за облагане на свръхпечалбите на банките

След срещата си с министър Петкова, БСП отказа да разкрие подробности, като посочи, че не са "говорители" на Министерството на финансите. Въпреки това депутатът Драгомир Стойнев уточни, че партията ще подкрепи част от предложените мерки, сред които са данък върху свръхпечалбите на банките и облагане на концесиите. БСП обаче изразява категорично несъгласие с всякакви предложения за замразяване на доходи и заплати.

Обсъждани мерки за ограничаване на бюджетния дефицит

Според публично достъпна информация от Министерството на финансите, обсъжданите мерки включват:

  • Увеличение на осигурителните вноски с 3% за държавния пенсионен фонд.
  • Въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките, от който се очаква приход от около 200 млн. лв.
  • Завишаване на таксите на хазартните фирми и данък върху добива на полезни изкопаеми с очаквани допълнителни приходи от 500 млн. лв.
  • Отлагане на планираното увеличение на заплатите за служителите в МВР, образованието и отбраната до 2026 г.

БСП също обмисля свои предложения за намаляване на дефицита, сред които е въвеждането на данък върху износа на капитал от местни компании към техните чуждестранни компании-майки. Румен Петков от БСП коментира, че в условия на нарастваща икономическа нестабилност, България трябва да предотврати изтичането на капитал и да защити своите бюджетни средства.

Икономическата ситуация в Европа като предупреждение

„Не трябва да допускаме ситуацията с бюджета да излезе извън контрол,“ коментира Стойнев, подчертавайки необходимостта от предпазливост в условия на европейска икономическа рецесия. Той добави, че в Германия вече се усещат последиците на рецесията, а у нас през последните месеци три завода затвориха, оставяйки над 3000 души без работа.

Представянето на проектобюджета с намален дефицит ще е ключовият тест за служебния финансов министър и новото Народно събрание в търсенето на баланс между растящите разходи и стремежа към стабилен икономически курс.



Източник: balkanec.bg

Коментари (2)

  • Отговори (4) (0)
    1. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 09:40

    На общините дадоха толкова средства ,колкото никога до сега ,проекти нужни и ненужни за населението, но все още си реват за още и още пари....Гепене яко....

  • Отговори (0) (0)
    2. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 12:03

    Дали икономиите няма да са за сметка на най-уязвимите-пенсионери с пенсии ,близки до минималната?Не мога да си обясня как така на метач с метла ще му дадат след месец заплата над 1000 лв!Къде са синдикатите?Как така за 35 г.уж демокрация,не успяхте по професии да направите прагове-минимум за заплащане!?Срам ме е от всички в тая държава,които непрекъснато ни говореха за ръст в икономика и доходи,а все сме си ние-най-бедни в ЕС,даже и хора от страни извън ЕС са с по-високи доходи,без европейски субсидии.Бавно се превърнахме в страна бедна и жалка,като африканска.

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

отговори
Да (121)
70% Complete
Не (390)
70% Complete
Не гласувам. Предпочитам други да избират вместо мен. (38)
70% Complete
Не виждам алтернатива. (117)
70% Complete
Всички са маскари. (205)
70% Complete