Вторник, 18 Август 2026, 19:43

Фирми от Софийска област могат да кандидатстват по проект RESCALE за 6 млн. евро

30 Юли, 18:12
(0) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1607 2


Фирмите от Софийска област могат да кандидатстват за безвъзмездна подкрепа до 60 645 евро по проект за 6 млн. евро

Малки и средни предприятия от Софийска област имат възможност да се включат в мащабна програма за развитие на бизнеса по стратегическия проект RESCALE, реализиран по Програма Interreg VI-A ИПП България – Сърбия 2021–2027. Общата стойност на инициативата е над 6 млн. евро, а кандидатстването е отворено до 15 септември 2026 г.

Проектът предвижда подкрепа за 200 компании – 100 от България и 100 от Сърбия. Допустими за участие са предприятия, регистрирани или развиващи дейност в областите Софийска област, Видин, Монтана, Враца, Перник и Кюстендил.

За бизнеса от Софийска област това е възможност да получи безвъзмезден достъп до експертни консултации, обучения, международни партньорства и подкрепа за внедряване на иновации.

Каква подкрепа ще получат фирмите?

Програмата е структурирана в шест последователни етапа, като всяко предприятие ще премине през тях според своите потребности и постигнати резултати.

Сред предвидените дейности са:

- бизнес диагностика и индивидуален план за развитие;
- специализирани обучения и менторство;
- участие в международни изложения и търговски мисии;
- консултации за разширяване на бизнеса и излизане на нови пазари;
- достъп до научна инфраструктура за разработване и тестване на нови продукти и решения.

Четири основни направления

Подкрепата ще бъде насочена към предприятия, които имат интерес към:

- интернационализация – износ и намиране на международни партньори;
- дигитализация – автоматизация, цифрови технологии, киберсигурност и изкуствен интелект;
- зелена икономика – енергийна ефективност, кръгова икономика и устойчиви бизнес модели;
- туризъм – развитие на туристически продукти, маркетинг и трансгранично сътрудничество.

До 60 645 евро подкрепа за една компания

Участието в програмата е безплатно за предприятията. Предоставените услуги са под формата на минимална помощ (de minimis), като индикативният размер на подкрепата може да достигне 60 645 евро за една компания при участие във всички приложими етапи.

Срокът е до 15 септември

Желаещите предприятия могат да заявят участие до 15 септември 2026 г. чрез онлайн формуляр. След подаването му експерт ще се свърже с всяка компания, за да представи процедурата по кандидатстване, необходимите документи и следващите стъпки. Пълният пакет документи за кандидатстване е публикуван на интернет страницата на ИАНМСП: https://shorturl.at/N3hJP.

 

Проектът RESCALE се изпълнява от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) в партньорство с Търговско-промишлената камара на Сърбия и Научно-технологичния парк в Ниш. Освен подкрепата за бизнеса, в рамките на инициативата ще бъде изготвен и анализ на икономическите връзки между България и Сърбия със съдействието на Световната банка, който ще очертае секторите с най-голям потенциал за развитие в трансграничния регион.


Източник: balkanec.bg

Коментари (2)

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (13)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

Анкета » коментари (13)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

отговори
Да, нормално е при повишаване цените на горивата (41)
70% Complete
Да, но трябва да има повишаване и на качеството на услугата (75)
70% Complete
Не, защото не се прави нищо за условията на пътниците (205)
70% Complete
Твърдо не, това е спекула и печалбарство (123)
70% Complete
Не, защото държавата и общините дофинансират някои курсове (39)
70% Complete
Нямам мнение (20)
70% Complete