Събота, 21 Юни 2025, 13:46

Героите не удрят, героите обичат е инициатива на НМД за прекратяване на телесното наказание на деца

30 Април, 12:05
(5) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 769 4


Днес, на 30 април отбелязваме Международния ден за прекратяване на телесното наказание на деца.

По този повод, Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина и възпитание.

Чрез посланието „Героите не удрят, героите обичат“ заедно отправяме апел за прекратяване на физическото наказание на деца. Родители, учители, обществени личности – всички ние възрастните сме герои в очите на децата. Нека покажем, че страхът, агресията и насилието нямат място в техния свят. Когато възпитаваме с любов, уважение и търпение, ние не просто учим децата на добро поведение – ние им даваме сигурността да растат уверени, обичани и свободни. Заедно можем да изградим общество, в което всяко дете се чувства защитено и ценно.

„Шамарът не е възпитание, а страх! Всеки родител иска най-доброто за детето си, но не всеки знае как да го постигне.

Търпението и зрелостта са ключовите умения в отношенията за родителите. Децата пресъздават, това, което виждат и поради тази причина ние родителите трябва да бъдем изключително внимателни, когато възпитаваме децата си.“ – каза Георги Богданов – изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.

Родителите, често несъзнателно слагат под един знаменател възпитанието и насилието, защото това е което са виждали през детство си. Физическите наказания, критикуването и прекомерната взискателност могат да имат негативен ефект върху психиката и емоционалното развитие на децата ни. Една от основните ценности на родителството е, че искаме да развиваме детето си като независима личност достойна за уважение, а това се постига с любов, разбиране, подкрепа и търпение.

Според национално проучване за насилието над деца, проведено по инициатива на УНИЦЕФ, през 2024 година, 47% от децата в България са преживели насилие преди навършване на 18 годишна възраст, а всяко второ дете в страната е преживяло някаква форма на насилие преди навършване на пълнолетие. При почти половината от анкетираните деца най-разпространеното е емоционалното насилие, следвано от физическото, сексуалното и пренебрегването.

В сайта на Национална мрежа за децата можете да намерите повече информация за кампанията, както и видеото заснето с най-добрия ни български кикбокс и световен шампион Стоян Копривленски заедно с малкия Борис - Михаил. Повече полезни ресурси в темата „шамаренето“ в сайта ни endviolence.bg, насочени към професионалисти, родители, деца и младежи. Вижте и митовете, които развенчаваме в статията по повод предишната ни кампания “Какво правим, вместо да ударим?” по повод Международния ден против телесното наказание на деца.



Източник: balkanec.bg

Коментари (4)

  • Отговори (5) (0)
    1. добавен от: Анонимен 30 Април, 15:16

    ШАМАРА УДАРЕН НАВРЕМЕ ИМА ДВОЕН ЕФЕКТ-Песталоци
    Песталоци е организирал първите домове-училища за сираци,след чумната епидемия.

  • Отговори (1) (0)
    2. добавен от: Анонимен 1 Май, 08:47

    Успех на кампанията

  • Отговори (3) (0)
    3. добавен от: Анонимен 1 Май, 09:47

    Единственото правилно нещо на тоя свят което помага за и отличава човека от останалия животински свят са боят и трудът.Всичко друго са фантазии,захаросани петлета и сапунени мехури!Има едно условие-всичко да е дозирано!

  • Отговори (3) (0)
    4. добавен от: Анонимен 1 Май, 10:32

    Един син казал на баща си-"Тате,видя ли,че боят не помага.Би ме като малък и пак от мен не стана човек".Бащата помислил малко и му отговорил:"Не сине,помага,но явно малко съм те бил"!

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (27)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

Анкета » коментари (27)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

отговори
Да (242)
70% Complete
Не (709)
70% Complete
Не мога да преценя (55)
70% Complete