Голям Балкан удари отново Левски и отива в София с 2-0 аванс в серията

14 Май 2022, 21:05
(1) (0)
Прочетена: 1987 9

Невероятен Балкан попари отново Левски и е на победа от финал в НБЛ! Пред близо 3000 души в "Арена Ботевград" тимът на Небойша Видич победи своя най-голям съперник със 76-72 и поведе с 2-0 в полуфиналната серия. Играе се до три победи от пет мача.

Мачът беше изключително оспорван и драматичен, а ключова роля за обрата бе последната част, която Балкан спечели с 28-18.

Във вторник на 17 май серията се мести в София, а Балкан е на победа от класиране на Финал.

Мачът започна ударно за Балкан със серия 9-2 в първите 3 минути и половина. Митко Димитров и Крис Минков бяха точни от тройката в това време, а за Левски вкара единствено Чавдар Костов. Левски бе в тотален шок първите 5 минути и половина и допусна редица грешки, а Балкан бе абсолютен господар на терена, повеждайки с 15-4.  Последва таймаут, след който двата тима си размениха изцяло ролите на терена. Гостите направиха серия от 11-0 и доведоха мача до равенство след първите 10 минути. Балкан позволи това да се случи след като нямаше кош в последните 5 минути на частта.

Воден отново от Крисчън Джоунс Балкан започна втория период с 6-2, за да си върне малко по-голяма преднина. Николай Михайлов вкара първата тройка за „сините“ от 8 опита, а Левски се доближи на една. Крис Минков вкара тройка, за да отдалечи Балкан на 6 при 26-20, но готите стреляха безпогрешно то аула и след 11/12 успяха да направят серия 10-0 и нов пълен обрат в мача – 26-30. Дивон Уошингтън спря негативната серия в редиците на Балкан след кош от средно разстояние и асистенция на Грозев. Важна тройка на Крис Минков свали само на 1 пасива на Балкан 30 секунди преди края.  Чавдар Костов бе фаулиран и не трепна и при двата, за да възстанови аванс от 3 на домакина – 31-34. Марио Литъл вкара първия си кош в средата на периода. Левски получи сериозна подкрепа от пейката,  която вкара повече от половината точки на съперника – 19. На полувремето изпълнените фаулове на домакините бяха 16 срещу само 2 за Балкан!  С два наказателни удара Чавдар Костов направи преднината на Левски 5 точки на полувремето. „Сините“ имаха една тройка на почивката от 12 опита, но компенсираха с 50% стрелба от средно разстояние, където Балкан бе малко над 30.

През цялата трета част Левски водеше в мача. Зейн Ноулс играеше силно за съперника, но и Дерик Маркс подобри игра за домакините. На моменти Левски повеждаше със 7 точки, а Балкан стопяваше до 2, но така и не успяваше да стигне до обрат. Малко преди началото на последната обаче след отворен шут от тройката на Захариев Левски излезе за първи път с 8 напред.

Последната част започна при 48-54.
Балкан започна последния период с добро темпо и серия 7-2. Светкавична тройка на Уошингтън доближи Балкан само до една при 55-56. Левски изпусна в ответните атаки, а Дерик Маркс беше този, който върна домакините отново напред в мача. 3 минути след началото на периода таблото светна 58-56, а Балкан поведе за първи път от първата част на мача. Маркс вкара и два фаула, за да направи преднината на своите 4 и да качи серията на 12-2. Близо половината от точки на Балкан бяха от тройката, от където те вкараха 9 срещу само 3 на Левски. Гостите отвърнаха със серия 8-2, за да си върнат предимството 4 мин. Преди края на мача за 62-64. Уошингтън и Рори нямаха намерение да загубят втората среща у дома. Балкан поведе отново при 66-64, за да завърже отново интригата. Литъл направи крачка след таймаут за Митко Ангелов. Минута и половина Балкан преди края Балкан поведе с 6 – 70-64. "Зелените" задържаха тази предниан до последните 20 секунди, когато Левски вкара 4 поред, за да намали до 2 точки при 72-70 и да остава изхода отново неясен. Последва таймауут, а 8.8 преди края Рори бе фаулиран и вкара и двата за 74-70. Костов веднага отвърна и фаулира бързо Крис, който удържа успеха на балканци!!

Крис Минков наниза 19 точки за успеха. 16 и 9 борби имаше Крисчън Джоунс. 13 вкара Дерик Маркс. 11 и 8 аскистенции направиАмад Рори. С 10 и 8 борби се включи Митко Димитров.

За Левски най-много 17 имаше Зейн Ноулс. Чавдар Костов вкара 14, а 11 Джош Паркър.