„Голям плюс за района на Етрополе е наличието на такива солидни работодатели като Елаците-Мед" - Николай Павлов - зам.-министър на икономиката и индустрията
„Голям плюс за района на Етрополе е наличието на такива солидни работодатели като Елаците-Мед, с нагласа да инвестират постоянно и да модернизират производството си, така че да са конкурентноспособни, да запазват и увеличават работните места и благосъстоянието на регионите.
Не по-малко важно, за икономическата екосистема, е наличието на малки и средни предприятия, които са основен двигател на всяка икономика и са с особено значение за местните, регионални икономики. Създаването на условия за бизнес и успешно развитие на екосистема от такива малки и средни предприятия на местно ниво, би повлияло изключително положително за преодоляване на регионалните неравенства и за демографско съживяване на страната ни.“
Това заяви зам.-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по темата „Бизнес и демография“, която бе част от форума „Демографското бъдеще на регионите“, организиран от „Стандарт“, в партньорство с община Етрополе и Група ГЕОТЕХМИН.
Факт е, че почти 2/3 от малките и средни предприятия са разположени в 5 региона на страната: София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград, а половината от добавената стойност на произведената продукция е генерирана в Югозападния регион. Делът на София град е над 42% от общата добавена стойност, като най-слабо развит е Северозападният регион – с дял от едва 5,6% от общата добавена стойност.
Така очертаната регионална концентрация на малки и средни предприятия е показателна от нуждата за целенасочени интервенции и политики за насърчаване на развитието на сектора на малки и средни предприятия хомогенно.
Министерството на икономиката и индустрията разработи и изпълнява Национална стратегия за малки и средни предприятия с хоризонт 2021-2027 г., като поставя приоритет върху високо технологичните сектори.
В процес на разработка е и Националната индустриална стратегия, която включва два сектора на икономиката: преработващата и добивната промишленост. В нея са заложени следните цели: намаляване на въглеродния отпечатък на индустрията, повишаване на дигитализацията на производството, подобряване на ресурсната и енергийната ефективност, въвеждане на кръгови модели на производство и насърчаване на инвеститорския интерес към индустриалните паркове в страната. През идната година Националната стратегия трябва да е факт.
Източник: balkanec.bg
Няма добавени коментари