Събота, 23 Ноември 2024, 17:09

Ирена Коцева, ГЕРБ: Проектозаконът за предучилищното и училищно образование гарантира превенция на преждевременно отпадащи ученици и осигурява подкрепа за децата, учителите и родителите

8 Февруари 2015, 20:28
(0) (0)
Самоков - Новини
Прочетена: 1553 2


Проектозаконът за предучилищното и училищно образование гарантира  превенция на преждевременно отпадащи ученици и  осигурява подкрепа за децата, учителите и родителите. Това заяви народният представител от ПП ГЕРБ-София област по повод приемането на проектозакона за предучилищното и училищно образование пред жители на Самоков. „Законът за предучилищното и училищно образование е разработен въз основа на задълбочен анализ на действащата нормативна база и на добрите практики на европейското законодателство в сферата на образованието. В работата по изготвяне му  взеха участие представители на цялата педагогическа общност и законопроектът има принципната им подкрепа“, подчерта Коцева. Тя припомни, че  проектозаконът е обсъждан в продължение на период от две години, като в него са включени част от постъпилите над 3 хиляди предложения.

„Законът предвижда създаването на по-ясна и работеща нормативна уредба чрез приемането на държавни образователни стандарти се гарантира прозрачност и предвидимост на мерките, които се предприемат в системата. Благодарение на него се създават условия за интегрирани политики чрез образователните програми, включващи здравни, социални и други обществено значими аспекти на образованието“, коментира Коцева. Тя подчерта, че законопроектът поставя акцент върху компетентностите, които придобиват децата в училище и обвързаността им с Националната квалификационна рамка.

„Законът предвижда въвеждането на нова образователна структура в системата на училищното образование с цел яснота и подреденост – основна образователна степен с два етапа: начален (І – ІV клас) и прогимназиален (V – VІІ клас), и средна степен с два етапа: първи гимназиален етап (VІІІ – Х клас) и втори гимназиален етап (ХІ и ХІІ клас). Двата етапа в средната степен на образование осигуряват вертикална и хоризонтална проходимост в системата; възможност за смяна на избора; предуниверситетска подготовка; тясно профилирано и професионално образование в последните 2 години“, добави народният представител. Тя обясни, че разделянето на средната степен на два етапа ще подобри връзката между средното и висшето образование, от една страна, както и връзката между средното образование и пазара на труда, от друга.

По думите и  Законът предвижда въвеждането на статут на училища с национално значение и статут на иновативно училище и  създаването и на нов вид училище, обединено (от I до X клас), което ще позволи на учениците от малки населени места или тези, чиито семейства са в затруднено финансово състояние, да имат възможност да завършат първи гимназиален етап в родното им място. „Тези училища могат да осигуряват и професионална подготовка, като така учениците ще придобиват квалификация по част от професия, а за професии с I-a степен на професионална квалификация – и на професионална квалификация. Предвижда се политика за запазване на защитените училища“, категорична бе Коцева.

Тя обобщи, че предучилищното образование се извежда като основополагащо с цел намаляване процента на преждевременно напускащите училище и прекъсване на порочния кръг от ниски постижения, загуба на интерес и социално изключване на децата и учениците.

„Неизменна част от правото на образование е приобщаващото образование – подкрепата за личностното развитие на децата и учениците. Предвижда се и допълнителна подкрепа за децата със специални образователни потребности – логопедите, психолозите, ресурсните учители, социалните работници ще бъдат на място – в училището и в детската градина“, акцентира тя.
По думите и помощните училища и ресурсните центрове няма да се закриват, а ще се превърнат в модерни центрове за подкрепа за личностно развитие, в които да има повече специалисти, добра материална база, необходимата апаратура.  „Няма да има орязване на бюджета, нито съкращаване на преподаватели. Напротив, дори ще има нови работни места, защото ще има нужда от специалисти”, категорична бе Коцева.

Народният представител от ПП ГЕРБ обясни, че с цел създаването на условия за ефективно взаимодействие и за активни демократично функциониращи общности, към всяко училище и детска градина ще се създаде обществен съвет. „Общественият съвет ще е органът за развитие на образователната институция и за граждански контрол на управлението й.

„Оценяването в училище е поставено на качествено ново равнище като инструмент за диагностика на напредъка на децата и техните потребности. Въвежда се вътрешна система за управление на качеството на образованието. Необходимостта от външна оценка на качеството предполага създаването на Национален инспекторат на образованието в България, което е заложено в законопроекта. Въвежда се задължителна квалификация и атестиране на учителите и другите педагогически специалист като средство за подобряване на качеството на образованието“, допълни народният представител от София област.

„По отношение на финансирането законопроектът трайно урежда моделът на финансиране, в основата на който е децентрализацията на финансирането до ниво училище, регламентира финансирането от държавния бюджет на децата и учениците, които се обучават в частните детски градини и в частните училища, което ще доведе до разширяване на достъпа до образование и ще повиши конкуренцията между образователните институции“, заяви депутат Коцева.

Тя подчерта, че Законопроектът осигурява автономия на училищата по отношение на разработването на учебните програми за разширената и допълнителната подготовка. „По този начин се постига свобода на училището да определя целите и резултатите (придобитите компетентности) на училищно ниво въз основа на потребностите и интересите на учениците“, коментира Ирена Коцева.
„С цел предотвратяване на ранното отпадане на ученици и насърчаването на ученето през целия живот се въвежда валидиране на компетентности, придобити чрез неформално обучение и информално учене на ученици“, обобщи Коцева.

Източник: balkanec.bg

Коментари (2)

  • Отговори (0) (0)
    1. добавен от: Анонимен 8 Февруари, 22:44

    Само глупости постоянно досаждат само с лъжи мамицата им

  • Отговори (0) (0)
    2. добавен от: Анонимен 9 Февруари, 13:26

    Заглавието ни харесва много , може още неща да добавите

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (8)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (67)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (13)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete