Исторически музей Правец представи две изложби по случай 35 години градско начало
По повод 35 години град Правец днес Исторически музей Правец представи две изложби. Експозицията „Изкуствата на Тибет” бе подредена в музея, а другата- „Правец – древност и съвремие” бе разположена във фоайето на читалище „Заря 1895”.
Изложбата „Изкуствата на Тибет” гостува от музея в Димитровград. Директорът на музея Татяна Борисова сподели, че това е една изключително интересна изложба, с различно излъчване и очарование. Г-жа Борисова разведе госите из обхвата на изложбата, като им разказваше любопитни факти за традициите на тибетските жители. Всички присъстващи имаха възможността да се докоснат до мистиката и мърдростта на Изтока, до символите на будизма и характерните тибетски напеви. Експозицията включва повече от 100 предмета, свързани с бита, религията и културата на Тибет. Експонатите са подарени на музея в Димитровград през 2011г. от извънредния и пълномощен посланик на КНР в България. Изложбата ще гостува в Правец до 25.01.2017г.
Тибет – „покривът на света” е едно красиво място, богато с традиции, изкуство и символика.
Мистиката на Изтока намира отражение в маските на демони и пазители на богатства, които бяха подредени в Исторически музей Правец. Представени бяха и така наречените „ленти сутра”, които и сега са задължителен елемент от декора на будитските манастири. Интересни са и така наречените „танки”. Танка на тибетски език е цветен бродиран или рисуван свитък от плат, коприна или хартия и представлява вид картина, характерна за тибетската култура. Изложбата включва и автентичен интериор на тибетски дом, в който неизменно присъства т.нар. чема – кутия за съхранение на ечемик и гравирани култови плочки, изнасяни традиционно пред дома за тибетска нова година, както и скрин с изящни дърворезби на дракони.
Експозицията представя и ювелирното изкуство на старите тибетски майстори.
Другата изложба „Правец – древност и съвремие” включва фотоси и предмети, свързани с историята и развитието на градаа от миналото до наши дни. Изложени са почетни знаци, плакети и символи, както и герба на Правец във времето.
Експозията разказва: Правец има древни корени и богато историческо наследство. Траки и римляни, прабългари и славяни, завоеватели оставят мълчаливи послания от различни епохи в тракийски могили, в руините на древните крепости, църкви и манастири, в останки от стари каменни пътища и мостове, некрополи и селища.
Културните наслоявания и откритите находки показват демографска, битова и стопанска приемственост в овлавяването и усвояването на Правешката котловина през Античността и Средновековието, когато крепостните съоръжения на Градище, Боровец, Острома и Боготвор изпълняват важни охранителни и комуникационни функции.
Преди откриването на двете изложби в 17:30ч. на площад „Тодор Живков” започна празничната програма с участието на Духов оркестър и мажоретен състав- Ботевград. В 18:30ч. се състоя тържествено честване по повод 35 години градско начоло. Последва празничен спектакъл на Нешка Робева - „Мистерията Еньовден” и празнична музикална заря.
Източник: balkanec.bg
Няма добавени коментари