Събота, 22 Март 2025, 05:44

Как домати от 0.80ст. стигат цена от 5 лв.

11 Февруари, 16:06
(1) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1398 30


Защо цените на храните са високи? Кой колко печели от търговията с хранителни стоки? В специален репортаж Стоян Георгиев от bTV проследява целия път на 1 килограм домати от нивата до рафта в магазина в София.

Борислав Дамянов и семейството му произвеждат плодове и зеленчуци в оранжерия в село Струмяни, Благоевградско - домати, марули, лук, картофи и много други.

"Тези домати се гледат почти толкова, колкото едно новородено преди да се роди – 7 месеца“, казва Борислав.

Стоката му се продава в София. Амбалажните касетки от последната реколта розови домати "Ръгби" се връщат при него, след като стоката е продадена в столицата.

На една от щайгите е залепен етикета от магазина, част от голяма верига - не чужда, а българска. С цената на домата, която плащат софиянци - 4,99 лв.

"От тук доматите тръгват на 0,80 лв. без ДДС. Значи от 1 лев отиват на 5 лева. И това е розови домати "Ръгби“, казва производителят.

Доматът на Борислав поскъпва пет пъти, докато измине 140 км между Струмяни и крайния клиент в София. И сменя собствеността си пет пъти.

"И на всяка стъпка, на всеки човек, има надценка. И затова се получава така. Реално ние храним още 4-5 души по веригата. Много колеги пробват да са производители и търговци – не става“, казва Борислав.

Не става, защото без големи обеми не си конкурентен. За малки количества разходът ти за транспорт и търговия прави стоката твърде скъпа.

А сега по обратния ред на веригата за доставки ще проследим пътя на домата и всички смени на неговата собственост, за да разберем защо струва 5 лева в голямата верига.

Големите вериги магазини, без значение дали са български, или чужди, се договарят само и единствено с големи търговци, които могат да предложат количества.

"Веригата, каквато и да е като собственост, на нея ѝ трябват обеми, на нея ѝ трябват огромни количества. Когато става въпроса за количества, става въпрос и за други цени. Така работи светът. Други цени, които са по-ниски, защото на една верига дневно ѝ трябват между 40 и 80 тона домати. От нас няма кой да осигури това количество“, обяснява Борислав.

В България фермерите нямат координация помежду си, няма коопериране и затова се създава нишата за прекупвачите и за по-високите цени.

Големият играч, който се договаря директно с веригите, е търговец, който изгражда верига от партньори и по-дребни прекупвачи, които изкупуват на регионално ниво стоката.

Така имаме:

първо – производител

второ - регионален прекупвач

трето - голям прекупвач

четвърто - верига магазини

пето - потребителите

Петият и последен собственик на домата за 5 лева или марулята, която Борислав продава за 50 стотинки, а ние купуваме за 2 лева. На всяка стъпка от веригата всеки иска да печели и не би ви осигурил домата или марулята на Боби на рафта, ако не печели.

Защо веригата на доставка в България е толкова дълга, с толкова прекупвачи и защо в по-богатите страни от Европа няма толкова посредници, а храната е по-евтина?

"Веригите не са съвсем невинни в този процес. Но не са и само те виновни. Просто конюнктурата на това, което сме постигнали в България, е такова. Малките производители не могат да влязат големите магазини, защото те имат определени изисквания за обем. Ние нямаме коопериране, нямаме адекватна политика“, коментира Явор Гечев, бивш министър на земеделието.

Кооперативите, които обединяват производителите и преговарят директно за цени с веригите от позиция на силата, са причина за силната пазарна позиция на хранителните продукти на страни като Полша, Гърция, Испания, включително Македония и Турция.

Липсата на коопериране в България удължава веригата на доставка, съответно цената, убива местните производители и увеличава дела на вноса.

Производителите са на практика дялови участници в кооперативите в държавите, в които ги има. Държавите също могат да се намесват в обединенията на земеделците и съответно да има лостове върху цените. Но за да има кооперативи, са необходими законови условия и подкрепа от държавата.

У нас условия за това няма. Затова има прекупвачи. Магазините също нямат как да се договорят директно с българските земеделци, защото самите земеделци нямат обща търговска структура.

"Една моя позната опита да направи обединение и не можа, защото се оказа, че за да направиш такова обединение, трябва да има минимум 50 души. 50 души земеделци не мога да ви намеря от тук до Сандански. Няма. Как да се обединим?“, казва Борислав Дамянов.

Така вносът на храна става все по-голям дял от потреблението у нас и намесата на държавата в ценовата политика все по-трудна.

Производителите на плодове и зеленчуци като Борислав и семейството му у нас буквално изчезват.

"Ако стане война като в Украйна, ние за две седмици ще се избием, ние си българите, за храна. Защото реално не произвеждаме нищо“, казва българският производител.

Борислав споделя, че държавната политика у нас не е особено стимулираща да произвеждаме храна. Дава пример как се взима субсидия за домат и какъв е размерът ѝ.

"1153 лева на декар. За да си защитя аз 1153-те лева, трябва да им докажа, че съм продал 17 200 кг от този декар – това е един камион“, казва той.

Обществена тайна е, че земеделците издават фактури за плодове и зеленчуци, които не съществуват. Това поставя въпроса каква част от и без това малкото произведена земеделска продукция в България, според официалната статистика, е виртуална и колко още по-малко са реалните произведени храни у нас.

Борислав Дамянов споделя, че отглеждането на храна е негово призвание. Мечтае да прави земеделие и да произвежда в среда, където има правила, които се спазват и където не се налага да лъжеш, за да оцелееш.

Но дори помощите, които земеделците получиха по така наречената украинска мярка, са обвързани с виртуални условия, които трудно се постигат в реалността. Държавата не осигурява напояване, а бюрокрацията вместо да помага, пречи на самите производители.

Държавната администрация в земеделието става все повече, споделя Борислав, а самите земеделци все по-малко. А проверяващите винаги намират поводи за проблеми. При поредната проверка от БАБХ на фермата му органите установили, че е незаконно във фермата за зеленчуци да има котка, въпреки че благодарение на нея няма мишки. Но според закона проблем е котката, а не мишките. А той се чуди защо изобщо държавата се занимава с котката му, докато земеделието ни загива.

Дали държавата, създала такива условия за родните производители, създала условия за верига от прекупвачи между земеделците и веригите, може да се справи с цените на храните, като просто им наложи таван във веригите?

Борислав е на мнение, че цените няма да паднат, защото хората, които ги произвеждат, стават все по-малко.

"Дали ще паднат цените – не, няма да паднат. И те няма да паднат, защото в нашата държава е абсолютен хаос. Абсолютен!“, смята българският производител.



Източник: Агенция "Фокус"

Коментари (30)

  • Отговори (7) (7)
    1. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 16:44

    Този производител е ЛЪЖЕЦ.
    Действително посредниците оскъпяват продукта, но домат,или краставица се продават от ПРОИЗВОДИТЕЛА минимум на ДВА лева.

    • (5) (2)
      1. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 17:27

      От къде имате тази информация ? Много бих желал да я видя! Не се заяждам, просто искам да се информирам

    • (7) (0)
      2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 18:02

      1/1, Имаме информация от промоционални брошури за периода, включващ 13 февруари, деня за национален бойкот, както и следващите дни на обичайния перид за промоции. Това не значи, че трябва да се затирнем този ден да пазаруваме, а това може да се отложи. Няма да напиша къде, защото съм свидетел, как в големите вериги магазини, рано сутрин се юрват някакви прекупвачи, пълнят колички с определени изгодни стоки, а за другите не остават. В това отношение няма ефективен контрол. А не е редно така в магазини на дребно, които не са складове на едро.

    • (2) (5)
      3. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 18:17

      А според мен,ти си лъжец!

    • (1) (1)
      4. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 17:01

      1/2 Защо не искате да кажете къде ? Авторитета на корпорациите ли пазите ?

    • (1) (1)
      5. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 18:33

      1/4, Вече обясних защо. Сега има оранжерийни домати, които изискват повече разходи, а в нашата страна електроенергията и водата са много скъпи, също газ, бензин... Но правителството компенсира частично бизнесмените за високата цена на електроенергията, което се прави с народни пари. Сигурно вследствие на тези оскъпявания, следствие на продажната, национално предателска и дебилна политика, оказват влияние на другите български продукти, стоки и услуги. Сигурно това е една от причините, вносни домати да са по-евтини от български, както и по-големи субсидии, каквито получават? И все пак специално за деня на обявения бойкот и следващите няколко дни има прецедент, като правят промоции на евтини такива стоки. Така ще се види дали и какъв бойкот ще има утре? В Румъния за деня, обявен за бойкот там, на 10 февруари, кандидатът за президент Джорджеско бил призовал румънците да пазаруват техни румънски стоки, каквито са 70% от стоките в техните вериги магазини. Резултатът бил такъв, че в този ден имало много потребители, пазаруващи във веригите магазини там и печалбите на тези вериги магазини били увеличени. А тяхна асоциация се е изказала, политици да не оказват натиск и принуда на румънските производители, преработватели, вериги магазини...

  • Отговори (3) (3)
    2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 17:33

    Лятото доматите по петричко бяха по 1лв.Лично докарах 50 кг за един магазин

    • (3) (2)
      1. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 17:46

      Какво лято бе байо, сега доматите са оранжерийни - знаеш ли какво значи това?

    • (4) (1)
      2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 19:06

      Тъпчоо, не виждаш ли какво съм написал??? ЛЯТОТО!!! Сега са оранжерийни много ясно! А въпросната статия е правена лятото. Човека го даваха по БТВ

  • Отговори (7) (3)
    3. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 17:38

    Не лъже цитираният производител. Такава практика и такива надценки, които са в пъти по-скъпи, са често явление в магазините. Има някои изключения, когато заради някои съображения, някои вериги дават по-малка надценка за удвоена цена, а не няколко пъти по-висока. Така за период, включващ датата за национален протест някои вериги правят промоции с по-малки оскъпявания, но не е постоянна практика. Нека да се помисли наистина, включително с държавни закони, улеснения, как да се кооперират повече производители, за да се избегнат паразитните оскъпяващи прекупвачи.

  • Отговори (7) (1)
    4. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 17:53

    На мен ми е правило впечатление, че турските домати в българските вериги магазини ги продават по-евтино от българските. Те обаче не са така сочни и ароматни като истинските не ГМО български домати, често са с голяма бяла твърда част отгоре. Но как, защо се получава така, та тези домати чак от Турция да са доста по-евтини, дори тези от тях, които са качествени?

    • (1) (2)
      1. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 23:40

      Дай на малоумник някакво съкращение което да звучи научно, и гледай цирк. С това ГМО се насрахте вече :lol:

  • Отговори (7) (0)
    5. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 18:07

    Бойкотът на 13 февруари, тази година само за чуждестранните вериги ли ще бъде или също така за българските, каквато е "Фантастико"?

    • 1.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

    • (8) (2)
      2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 19:54

      За всички вериги! Фантастико, въпреки че е българска верига е един от най-скъпите магазини и също участва в картела заедно с Лидъл, Била и Мангалфланд.

  • Отговори (3) (0)
    6. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 18:16

    Пишат, че картофите на борсите са били поскъпнали, за разлика от други зеленчуци и плодове. Каква е причината за картофите, те ако са стара реколта и са застояли, би трябвало да са по-евтини? Тези, дето ги водят мити картофи, не знам как ги произвеждат, дали ги садят в земята или ги отглеждат по друг начин в някакви разствори?

  • Отговори (5) (2)
    7. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 20:00

    Близки приятели на родителите ми произвеждат кашкавал, сирене и мляко. Гледат си животните и всичко е чисто и Българско. Казват, че литър мляко излиза около 0,80 стотинки максимум един лев за литър прясно мляко. На нас ни носят от време на време безплатно, но хората от селото там купуват на 1,20 литъра, докато в чуждите вериги, които изнасят печалбата от България е три лева, даже вече и повече. Картелът е огромен, а ние които сме най-засегнатите ще е глупост и малодушие да продължаваме да се бутаме в тези вериги.

    • (3) (3)
      1. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 20:39

      Личи си, че чакаш само безплатно мляко да ти доставят. Преди много години вървеше 1.20 лв.

    • (1) (3)
      2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 23:50

      Още върви, но във големите вериги няма как да се намери.

  • Отговори (10) (2)
    8. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 20:03

    Ябълки от Полша, домати от Турция, чушки от Албания, грозде от Индия, малини от Мароко и да не продължавам да изреждам. Или ще свалят цените или ще им гният боклуците по рафтовете и ще ги пускат на 50/60% намаление колкото им е надценката за да се купят. БОЙКОТ!

    • (4) (2)
      1. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 20:37

      Ами като няма кой да произвежда в България, ще внасяме.

    • (3) (0)
      2. добавен от: Анонимен 11 Февруари, 23:54

      Имаме производство, но при малкия производител отиват представители на Лидъл, Била, Кауфланд и Фантастико и казват, че дават толкова и ако малкия производител не е съгласен не купуват и хората принудени от обстоятелствата се съгласяват да си продават стоките на мизерни цени с минимална печалба, а след една стабилна надценка(минимум 60%) стига при нас на стабилна цена. Много семейни магазинчета фалираха заради веригите, които се водят "инвеститори" аз на тези не им казвам инвеститори, а окупатори.

  • Отговори (3) (3)
    9. добавен от: дядо 12 Февруари, 05:37

    Кога най-после държавата ще изгони чуждите вериги, банки, ЕРП-тата. От всякъде ни обират като изнасят огромните си печалби навън. Ако не може поне корпоративните данъци да увеличим многократно.

    • (1) (4)
      1. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 09:35

      Когато русия ни освободи от ес и нато!

    • (4) (0)
      2. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 10:13

      И като ни освободи Русия, ще ѝ ядем опинците.

  • Отговори (3) (0)
    10. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 11:35

    Общините да формират оборудвани площи ,срещу разумно заплащане,фермерски пазари.Всеки производител да подлежи на някакъв контрол за годност на продуктите,и така да подкрепим добросъвестните български производители.Не е невъзможно,само трябва да се започне от някъде.

    • (0) (1)
      1. добавен от: Анонимен 12 Февруари, 23:43

      Зеленчуковия пазар долу при съде какво е бе, Джони Браво :lol:

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички

Анкета » коментари (28)

Ще пазарувате ли на 13 февруари от големите вериги?

Анкета » коментари (28)

Ще пазарувате ли на 13 февруари от големите вериги?

отговори
Да (54)
70% Complete
Не (232)
70% Complete
Нямам мнение (23)
70% Complete