Кое е едно от светите места в България и на Балканите?
Община Костинброд зае централно място в тазгодишното издание на международния форум „Банско - Портал във времето“, който се проведе на 6 и 7 септември 2024 г., в Музеен комплекс - Банско.
Събитието, което събра учени, историци и културни експерти от България и чужбина, подчерта значимостта на културното и историческото наследство на региона и Балканите.
Особен акцент в програмата на форума беше участието на заместник-кмета на община Костинброд Александър Ненов, който презентира пред аудиторията - кратък филм и изложение за родовите оброчни кръстове на територията на община Костинброд, които са от изключителна важност за родовата памет и историческото ни наследство.
Заедно с доц. д-р Веселина Вачкова - гост-лектор на събитието, дискутираха по темата - „Константиновият Рим Сердика и императорският дворец Скретиска/Костинброд“.
Темата разкрива значимостта на археологическите находки от Костинброд, които свидетелстват за ключовата роля на града в историческото развитие на Балканите и за важността му като част от културното наследство на България.
Сред официалните гости на събитието бяха - кметът на Община Банско Стойчо Баненски, заместник-кметът на община Банско Сашка Въчкова, заместник-министърът на туризма Павлин Петров, гост-лектори - Светла Барякова - лектор и историк, д-р Светла Петрова - лектор и Маргарита Иванова - калиграф, организатори на събитието - Адриана Цанева и Людмила Бързанова, съвместно с община Банско, Музеен комплекс - Банско и сдружение - “Произведено в България“.
Те подчертаха важността на подобни форуми за културния обмен и за сътрудничеството между различните региони на България и чужбина.
Заместник-кметът на община Костинброд - г-н Александър Ненов - изрази своето удовлетворение от възможността Костинброд да бъде част от международния форум и подчерта, че събитието предоставя уникална платформа за обмен на знания и културен диалог:
„Нашата цел е да покажем богатото историческо и културно наследство на Костинброд пред широка публика, както в България, така и в чужбина. Участието ни във форума в Банско е част от нашите усилия да популяризираме нашия град като значим културен център и да привлечем повече внимание към нашите археологически и исторически забележителности.“
Община Костинброд представи пред гостите на форума - щанд с рекламни материали, изложба на оброчните кръстове и филми, популяризиращи културата и историята на общината.
Форумът привлече и международни гост-лектори, в лицето на - проф. д-р Трайче Нацев и проф. д-р Бошко Ангеловски - от Република Северна Македония, както и проф. Владица Тошич от Република Сърбия.
Техните презентации обогатиха разбирането за културното и историческото развитие на Балканите и показаха важността на сътрудничеството в научните изследвания.
Изнесените данни за “Константиновият Рим Сердика и императорският дворец Скретиска/Костинброд“, представиха уникални артефакти и документи, които разкриват значимостта на Костинброд като важен културен и търговски център в Римската империя. Показаните материали предизвикаха голям интерес сред участниците и посетителите на форума и подчертаха ролята на Костинброд, като значим център на вярата, едно от светите места за Балканите и Европа.
Форумът - “Банско - Портал във времето“ предостави възможност за нови контакти и сътрудничество, както и за популяризиране на Костинброд като дестинация с богато културно наследство.
Участието на община Костинброд в международния форум - “Банско - Портал във времето“ е важен принос към утвърждаване на града като значим център за култура и история, и е част от стратегията на общината за насърчаване на културния туризъм и популяризиране на уникалното историческо наследство на региона.
Община Костинброд изказва благодарността си за възможността да участва в подобни инициативи, форуми и обмени. Работейки за популяризирането на всички забележителности и туризма на територията ни, демонстрира желанието си Костинброд да се превърне в още по-развита община за културно-историческото наследство на България и Балканите.
Благодарение на отличната работа на ръководството на община Костинброд и решенията на общински съвет - Костинброд, вече е изграден Информационен център в град Костинброд, изгражда се “Музей и Галерия - Костинброд” (бившата баня), основано бе ново туристическо дружество, реставрират се храмове и се разработват проекти за превръщането на община Костинброд в привлекателна дестинация за кулинарен, фестивален и поклоннически туризъм. Поставят се основите за един нов културен и модерен облик на общината.
Източник: Община Костинброд
Няма добавени коментари