Събота, 14 Декември 2024, 03:14

Конференцията на BGLOBAL постави качеството на живот и сигурната работа като решения на демографската криза

1 Ноември, 14:46
(2) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 519


За пета година списание BGLOBAL събра инвеститори и кметове на националната конференция „Бизнесът и регионите". На 31 октомври в хотел „ИнтерКонтинентал" в София обединяващата тема бе "Хората, най-ценният капитал". Събитието се организира с партньорството на НСОРБ и Института за пазарна икономика.

На конференцията бяха показани работещи политики на корпоративно и регионално ниво, които спомагат за овладяване на демографската криза с фокус върху инвестиционната активност и качествената промяна на образованието. Участниците дискутираха условията, които предлагат компаниите за задържане на хората в регионите и политиките на местните власти за привличане на такъв тип инвеститори. В разговора участваха Васил Досев – финансов директор на “Аурубис България”, Доминик Хамерс – изпълнителен директор на „Геотехмин“, Милен Христов – управител на „Електрохолд ИПС“. Представители на местните власти бяха Иван Гавалюгов – кмет на Ботевград, Владимир Александров – кмет на Етрополе, Иван Василев – зам.-кмет на София.

Участниците в дискусията бяха единодушни, че стимулиране на развитието и повишаването на благосъстоянието на районите може да бъде решение на проблема с демографията и да гарантира квалифицирани кадри за икономиката. Представителите на бизнеса и на местните власти декларираха, че тази цел може да се постигне само с обединени усилия и отговорността е споделена.

Конкретните решения на дългосрочните инвеститори са конкурентните заплати за служителите и гаранцията за сигурността на работните места. Данъчният принос на компаниите към бюджетите на общините е подкрепа за подобряване на условията за живот и услугите в населените места. Видими са ползите и от дарителските програми на бизнеса, които стимулират предприемчивостта на местната общност, подкрепят различни сфери на живота като образование, здравеопазване, култура и др.

На конференцията бяха представени и вдъхновяващите истории на трима студенти от Минно-геоложкия университет, които разказаха за своята експедиция в Панагюрище, Етрополе и Крумовград, където работят три от най-големите добивни предприятия в България - "Асарел-Медет", "Елаците Мед" и "Дънди Прешъс Металс". Двама инженери разказаха защо са се върнали от чужбина и са останали да работят за "Елаците Мед".

Управителят на „Електрохолд“ Милен Христов постави въпроса за квалифицираните кадри и специфичните проблеми, които съпътстват дейността им. Той даде като пример сътрудничеството с НСОРБ и подписания меморандум, насочен към осигуряване на устойчивост и качество на услугата електроснабдяване за гражданите и бизнеса, своевременно и безпрепятствено присъединяване на нови обекти за потребление, производство и съхранение на електроенергия, на процедурите по проектиране и изграждане на енергийни обекти, подобряване на взаимодействието при устройственото планиране и при инвестиционното проектиране на енергийните обекти, ефективни превантивни дейности и координация в реакцията при бедствия.

„Ще си сътрудничим с общините по начин, който ще ограничи прахосването на средства за ремонти. Ще правим общи проекти с общините и другите комунални участници, като идеята е да се създаде практика при възлагането да се ангажират всички участници, за да няма след това ремонт на ремонта“, обясни Милен Христов.

Столичният зам.-кмет Иван Василев потвърди, че от година общината се стреми да спазва този принцип при възлагането на ремонти. Той декларира, че за местната власт хората са най-ценният капитал и усилията са насочени към подобряване качеството на живот, защото само така могат да се задържат. Бизнесът трябва да знае какво може да очаква, като планове за развитие и услуги. Зам.-кметът на София отбеляза, че освен транспортната свързаност, трябва да се подобрява и дигиталната.

Кметът на Ботевград Иван Гавалюгов призна, че близостта със София помага много за развитието на населените места. „Почти сме в широката периферия на агломерацията София. Инвеститорите могат да изберат Ботевград за своя бизнес, защото имат възможност да набавят кадри от столичния пазар, без това да налага промяна на местоживеенето на техните служители. И това се случва - специалисти в различните сфери пътуват ежедневно от и до София“, разказа ботевградският кмет. Той допълни, че много млади хора по време на пандемията са избрали Ботевград и околните села за свое местожителство.

"Демографията е водеща, за да ги има регионите", изтъкна кметът на Етрополе Владимир Александров. Той подчерта, че много хора вече са се завърнали да работят и живеят в Етрополе. Целта е те да се задържат и да се създават нови работни места в региона. Затова помагат добрите практики за разходването на общински средства. "За да изглежда един град добре и да е привлекателен, е нужен комплекс от добри практики", отбеляза кметът. За целта обаче е нужно прозрачно разходване на публични средства. Той изтъкна, че води политика за укрепване на бизнеса в Етрополе.

На форум в началото на септември на тема „Демографското бъдеще на регионите“, организиран от „Стандарт“, в партньорство с Община Етрополе и Група ГЕОТЕХМИН, беше формулирана „рецептата“ за решаване на демографската криза – голям инвеститор, стабилни работни места с достойни доходи, европейско образование, модерно здравеопазване и условия за спорт, които да гарантират качествен и природосъобразен начин на живот.

Източник: НСОРБ

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (4)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (4)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (21)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (173)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (26)
70% Complete
Искам алтернативно решение (10)
70% Complete