Събота, 2 Ноември 2024, 13:24

Кристина Касабова, „Демократична България“: Време е да дадем свобода и подкрепа на педагозите!

14 Септември 2022, 17:58
(3) (2)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1198 1


Кристина Касабова от Ботевград е учителка и кандидат за народен представител от „Демократична България“ в София област. От години тя е отдадена на различни каузи, свързани с деца. Вярва, че към всяко дете, независимо дали е в училище, в институция или вкъщи, трябва да има подходящо отношение, подход и желание заедно с децата да вървим напред.
Кристина мечтае и работи за уютни училища, за засилване на приобщаващото образование спрямо индивидуалните потребности на всяко дете, за подобряване на достъпа до STEM среда във всяко училище и качествени спортни терени, за изграждане на здравословни навици и начин на живот.

Отправяме няколко въпроса към нея в навечерието на новата учебна година:
- Г-жо Касабова, отново се кандидатирате за народен представител? С какво смятате, че ще бъдете полезна на страната си? Какви са вашите приоритети?
В последните две години хората се наслушаха и нагледаха на его, популизъм и много нерационални решения. Смятам че мога да бъда полезна с морала, принципите и последователността, с които работим аз и колегите от „Демократична България“. Учител съм. Основният ми приоритет е образованието, но и култура. Те вървят ръка за ръка. В България се отнасяме пренебрежително към културата, а без културното развитие на страната не можем да говорим нито за качество на живот, нито за национално достойнство и гордост.
Като народен представител ще продължа да работя за развитие на сектор образование. Трябва да дадем свобода и подкрепа на педагозите. Необходимо е да научим децата да мислят интердисциплинарно, как да използват наученото в училище и да правят взаимовръзки. Необходима е подкрепа на учителите с цел намаляване на професионалното прегаряне. Това са каузите, за които ще продължавам да работя кат част от екипа на „Демократична България“.

- Те имат право при 25 години трудов стаж да се пенсионират с намалена пенсия. Имаха и подкрепа от правителството за балнеолечение.
По програмата на МОН за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти от миналата година, учителите получиха право да им бъде възстановена сума в размер до 100 лева. Това става след една изключително дълга и тромава процедура и то само за десет обособени групи, които, като ги прочетем, става ясно, че говорим за много тежко здравословно състояние. А аз лично не бих искала учителската гилдия да стига до такова сериозно влошаване, затова трябва превантивна грижа за здравето и благосъстоянието на българския учител.
Великият Христо Ботев е казал „Учителят трябва да бъде търпелив като вол, добър като агне и телесно здрав като битолски просяк“.

25 години са четвърт век - години, в които ти дни наред даваш най-доброто от себе си, за да изградиш пълноценно поколение в свят, който се изменя всекидневно и поставя нови и нови предизвикателства пред подрастващите. Време е да поставим учителите на полагащото им се достойно място. Те са хората, които са най-близки до децата, след родителите. Те водят бъдещето ни напред. Образователната система на България може да се промени само с правителство, което дава приоритет на образованието, а без учители няма образование.

1.      -  Вашият ресор е образованието, но какво мислите са сградния фонд на образователните институции, като част от образователната система?

Доброто състояние на образователните институции създава условия за здравословното благосъстояние на децата. Темата вълнува не само хора с определени професии - педагози, архитекти, директори, доктори, а и всяко едно поколение родители.

Сградният фонд на повечето училища в България е морално остарял, безличен, дори рушащ се. Въпреки че темата с визуалния облик на училищната сграда представлява голям интерес, теми като хигиена, политики за насърчаване на здравето и изобщо здравето, във всички всеобхватни значения, също е важна тема и е време да влезе в дневния ред на нашата образователна система. В световен мащаб все по- често ставаме свидетели на подкрепяща обучението инфраструктура. Време е и в България добрите примери да станат масови.

Безопасната учебна среда включва всеки аспект, свързан със създаването на училищното пространство, в което учениците ще се чувстват удобно физически, емоционално и социално. Време е да съградим училищното пространство, и то да е отзивчиво към нашите деца! И образователната среда да възпитава ценности, а не да усвоява стойности. Това са темите, към които се ангажирам да допринеса в следващото Народно събрание.

2.       - В ситуация на енергийната криза, каква зима ни очаква и какво прави „Демократична България“, за да намали щетите за хората?

Това е много важен въпрос и Ви благодаря за него. Не бива да допускаме учениците отново да преминат в онлайн обучение, в случай че няма отопление на училищните сгради, заради кризата.

„Демократична България“ поиска оставката на енергийния министър. Едва сега, след един месец преговори, той разбра, че има политическо решение Русия да не дава газ на България, дори в контекста на служебно правителство. Това е унижение за България. “Демократична България” винаги е твърдяла, че неизпълнението от страна на „Газпром” на договора за доставка на газ за България на практика е политическо изнудване.

От ден първи на енергийната криза ние отстояваме българския интерес. Какъв е той? Ниски цени и сигурни доставки и предвидимост за българските домакинства и за бизнеса. Това може да стане само с диверсификация на източниците.

1.       - На прага на новата учебна година, какво е вашето послание към хората в образованието?

В навечерието на 15 септември, бих искала да се обърна към всички колеги, като им пожелавам сили и здраве да правят това, което обичат, да продължат да бъдат будителите, от които България има нужда. На учениците пожелавам да търсят винаги своето място в свят, който им дава възможност да постигнат всичко, за което мечтаят. А аз лично мечтая те да изберат да останат в България. На родителите казвам с увереност: бъдете спокойни, вашите деца са в добри ръце, в добрите ръце на българския учител.

Купуването и продаването на гласове са престъпления!




Източник: balkanec.bg

Коментари (1)

  • Отговори (14) (3)
    1. добавен от: Теодора Василева 14 Септември, 21:39

    Госпожа Касабова да застане очи в очи с избирателите и да бъде така добра да не бълва общи приказки, а да каже конкретно как вижда изход от ситуацията с 64% от българските училища със среден успех слаб 2 по математика на НВО 10 клас тази година и 146 от 950 училища със среден успех слаб на матурите по БЕЛ. От 30 години в МОН се подвизават т. нар "демократични" кадри, които изцяло съсипаха образованието по математика, физика, химия и биология.

Добави коментар:

Ако искате да споделите и Вашето мнение, трябва да се регистрирате или да влезете с профила си.
Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (14)

Доволни ли сте от изборните резултати?

Анкета » коментари (14)

Доволни ли сте от изборните резултати?

отговори
Да (100)
70% Complete
Не (343)
70% Complete
Не гласувам. Предпочитам други да избират вместо мен. (32)
70% Complete
Не виждам алтернатива. (108)
70% Complete
Всички са маскари. (181)
70% Complete