Лукойл Академик усети голямата тръпка, игра добре, но силите не стигнаха до края

25 Септември 2012, 22:42
(0) (0)
Прочетена: 2058 0

Лукойл Академик загуби от Канту в първия кръг от квалификациите за Евролигата със 79-87. Българският шампион се бори достойно срещу класния съперник, който е домакин на квалификационния турнир, но в края силите не му стигнаха за нещо повече от достойна загуба. Отборите изиграха много оспорван и качествен мач от най-високо европейско ниво и в крайна сметка Лукойл няма за какво да съжалява. Отборът ще играе в Еврокъп през този сезон, а тази среща бе сериозна заявка за представянето му там. „Студентите” се прибират в България, а Канту продължава напред срещу ЧЕЗ Нимбурк във втория кръг от квалификациите за най-силния европейски клубен турнир.

Канту започна мача много уверено и имаше контрол над мача през първите няколко минути. Бързо обаче Лукойл Академик успя да се отърси от напрежението и стопи дефицита си, който на моменти беше 6 точки. Много силна игра на Брандън Хийт и Дарил Уоткинс държеше „студентите” максимално близо до съперника през цялата първа четвърт. Малко преди края на частта Уоктинс излезе, което даде възможност на съперника да се разиграе под коша, а именно там бяха двамата най-силни играчи на тима до момента – Марко Кузин и Алекс Тайъс. След 10 минути игра Канту водеше с минималното 26-25.

През цялото първо полувреме Лукойл изпитваше затруднения с борбата в защита и позволи на съперника много възможности за повторни атаки. Завръщането на Дарил Уоткинс на терена в началото на втората част в комбинация със страхотни изпълнения на капитана Тодор Стойков и Брандън Хийт, не само държаха българския шампион в мача, но и той води през по-голямата част от втората десетка. На моменти разликата стана 7 точки, а Уоткинс властваше и под двата коша. Силен край на полувремето за Канту обаче изведе тима отново с точка напред – 48-47. До момента Уоткинс има 14 точки и 6 борби.

Лукойл Академик започна второто полувреме много объркан и домакините веднага се възползваха от това. Те осъществиха няколко бързи атаки след грешки на Лукойл Академик и се откъснаха с 6 точки напред. Тройка на Девин Грийн, последвана от два страхотни коша на Божо Аврамов, обърна резултата при 56-55 в полза на българския отбор. Абукар направи серията на Лукойл Академик 9-0 и предизвика сериозно притеснение у треньора на Канту Андреа Тринкиери. Много тежки 5 минути в края на третата част, в които Лукойл не вкара нито точка, доведоха до серия от 9-0 в полза на Канту и това върна преднината на тима. В крайна сметка след 30 минути резултатът беше 64-60.

В началото на последната четвърт капитанът Тодор Стойков излезе за пет лични нарушения, а междувременно, подобно на предната част, Канту успя да се откъсне напред. Домакините придобиваха все по-голяма увереност, а няколко изпълнения вдигнаха публиката и те започваха да вземат контрол над срещата при 71-62. Въпреки няколко опита на „студентите” да намалят дефицита си, съперникът не позволи това да се случи и уверено вървеше към победата. Лукойл Академик не спираше да се бори, но Канту отвръщаше на всяко негово действие. Точно две минути преди края обаче Брандън Хийт избухна с две тройки и върна тима си само на 3 точки зад противника при 77-80. 39 секунди преди края разликата беше 4 точки, а домакините хладнокръвно я запазиха и дори увеличиха в края.

Освен голямата резултатност, показател за качеството на срещата бяха високите проценти за стрелба и на двата отбора, както и малкият брой грешки. Лукойл стреля 43% от тройката срещу 33% на Канту, докато италианците бяха по-добри за две точки - 55% срещу 48%. Канту спечели борбата под коша с 9, като имаше 13 борби в нападение и извърши само 9 технически грешки, а Лукойл - 8.

Страхотен мач за българския отбор изигра Дарил Уоткинс, който завърши с дабъл дабъл от 18 точки и 15 борби. Най-резултатен пък бе Брандън Хийт със своите 21 точки и 5 асистенции. Божидар Аврамов добави 14 точки.

За Канту Алекс Тайъс наниза 18 точки, Манучар Маркоишвили записа 15, а Джери Смит завърши с 13. Петима баскетболисти на отбора записаха двуцифрен актив.