Лукойл е първият финалист в надпреварата за Купата

20 Февруари 2016, 18:51
(0) (0)
Прочетена: 4121 176

Балкан загуби тежко от Лукойл Академик с 85-68 в първия полуфинал от надпреварата за Купата на България по баскетбол. Двата отбора изиграха равностойно първо полувреме, но във второто Лукойл постепенно взимаха все по-голям превез, като увеличиха драстично преднината си именно в последните минути от срещата.

Първоначално Лукойл поведоха с 4-0, след което направиха серия от грешки, от който „зелените” бързо се възползваха и направиха серия от 8-0 с две тройки на Брандън Фортънбъри и Дурчев и кош на Върбанов. Още в първите минути напрежението и интензивната игра вече бяха фкт, като Балкан държаха актив от няколко точки. В последните секунди Върбанов фаулира под коша Желко Шакич, който вкара наказателния удар и изведе отбора си с 22-21.

И двата отбора изиграха слаба втора четвърт, като за първите 4мин. от нея бяха отбелязани само 6 точки. Тройка на Мартин Маринов не бе зачетена заради отсъдено лично нарушение на  Васил Александров срещу Христо Захариев. Върбанов успя за забие, но и него го сполетя съдбата на Александров, което повдигна публиката в недоволство. Играта продължи кош за кош, а на почивката Лукойл запази лекия си аванс и водеше с 40-37.

Стрелбата на ботевградчани не вървеше и през третата част, особено от линията за три точки. За сметка на това пък „студентите” почти не пропускаха от тройката. Към края на третата част Лукойл взеха преднина от 5 точки, която бе най-голямата до този момент от мача.
В средата на последната четвърт Цветослав Острев изпусна шанса под коша да изравни резултата. В бърза атака Фортънбъри също пропусна от тройката. Веднага след това Донел Тейлър отбеляза под коша и отново изведе Лукойл с 6 точки напред при резултат 69-63. Последваха 2 фаула под коша на Лукойл и 3 минути преди края те поведоха с 12 точки. Фортънбъри отвърна с тройка и стопи на 75-66. Последва обаче серия от 11-0 за Лукойл, която срина шанса на "зелените" за успех.

Най-резултатен за победителите бе Ратковица с 22 точки, а Шакич завърши с 20 точки.
За Балкан най-много точки отбеляза Цветослав Острев – 17. Мартин Дурчев завърши мача с 15 точки, Фортънбъри с 12, а Марко Бръкич с 9.

В неделя от 14:30ч. ботевградчани ще се борят за бронзовия медал със загубилия отбор в предстоящата среща тази вечер между Рилски спортист Самоков и Берое Стара Загора. От 18:30ч. ще се изиграе и финалният мач от турнира, а Лукойл очаква да разбере името на съперника.