Стотици миряни се събраха за тържественото богослужение в храма ,,Св. Четиридесет мъченици’’.
Боголюбиви християни от близо и далеч дойдоха да се помолят за здраве и благополучие на храмовия празник в манастира „Св. Четиридесет мъченици” край село Врачеш. Тържествената служба започна в 09:00ч. Отслужи я ловченският митрополит Гавриил.
След това вярващите се отправиха към Аязмото. Смята се, че там водата е чудотворна и лекува много болести. Празникът приключи с раздаването на курбан чорба.
И тази година във въздуха витаеше аромат на печени кебапчета и кюфтета от близките сергии и павилиони. Голяма част от по-възрастните граждани открито се възмущаваха на превръщането на светлия християнски празник в панаир. Собствениците на скарите пък споделиха, че с нищо не са нарушили закона. Хората се оплакаха, че кметството не е осигурило автобус и е трябвало да използват таксита, за да дойдат на празника. Шофьорите от своя страна недоволстваха от дълбоките ями и полуразрушения път.
В Светата Обител живея десет монахини. Най-възрастната е сестра Анастасия, а първата игумения на манастира е Игумения Касияна Пунева (1908-1975 г.). Заради голямата й ревност богоугождение, молитвен подвиг и жертваната й любов към ближния, съвременниците й я наричаха ,,живата светица’’.
Рождество Богородично е един от трите големи празника в източноправославния календар, посветени на Богородица. Празникът също е и сред 12-те най-големи религиозни празника в календара на църквата. Според българските традиции Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или тежка работа.
Източник: Автор: Георги Василовски
Ловчански митрополит Гавриил.
Не пишете празникът дали е бил почетен от Гошко кмета, Дана Лалчева, Петя директорката на ОУ "Вапцаров", двете Даниели - Колева и Николова - и те измекяри на Г.Г., Иван Начев, Цеки, Данчо Ментата, Шопа и сие! Как може да не уважавате сегашните управляващи! След месец я ги има, я ги няма.
Как така няма да почетат празника на манастира Г.Георгиев и другите! Хора , били на празника се майтапеха,че кметът нагъвал кебапче плюс карначе наведнаж и бузите му се издували като цигански тъпан. А даскалиците само пили бира и лимонада -страх ги било да не си изцапат роклите. Лалчева пък пазела талия, ама накрая и тя минала на бира и скара.
Защо не преброѝхте колко дупки има от края на селото до манастира?!
Всички миряни оставят пари!С тези пари отдавна пътят да е направен!Свещеници-Мошеници!
Пенка като стане кметица, ще оправи всички дупки
Супер статия!
Дай боже Пенка да стане кметица и ще видите положителните промени
Коя е тази Пенка -Кандидат кметица ли е?
Каде беше врачешката метреса да отрази празника на манастира?