На Петковден бе отслужена тържествена Света литургия в ботевградския храм „Свето Възнесение Господне“
На 14-ти октомври Българската православна църква почита паметта на Св. Петка - една от най-обичаните и тачени светици, която заедно със Свети Иван Рилски се приемат за закрилници на българския народ.
Още 10-годишна Света Петка решила да се посвети на Бога и раздавала имуществото си на бедните. Тихо изгаснала в родния си град Епиват.
След битката при Клокотница цар Иван Асен II поискал мощите на светицата да бъдат пренесени в Търново. Днес те се намират в митрополитската църква в Яш ( Румъния).
По случай големия християнски празник Петковден, тържествената Света литургия в ботевградския храм "Свето Възнесение Господне", отслужена от отец Борис, започна в 9,00 ч. След църковната служба бе припомнено на събралите се миряни житието на Света Петка. Както повелява традицията, на Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове. Отец Борис освети донесените в църквата обредни хлябове и всички постни ястия /тази година Петковден се пада в петък, когато е пост, но църквата разрешава на трапезата да има риба/. Когато празникът Петковден се пада в друг ден, различен от сряда и петък, на трапезата се слага гювеч с овнешко, курбан чорба, сармички с лозови листа, шкембе, ястия с праз, и разбира се обредните хлябове.
Честит имен ден на всички празнуващи днес: Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева!
Източник: balkanec.bg
Честит Празник. Жалко, че идва зимата и студа.
Честит празник,всички именници да се радват на отлично здраве и обичта на близките !
Честито Петко, бъди здрав, прав и корав.
На Петко винаги ги му е корав и всички жени та даже и омъжени го дирят.
И главата ти е корава, Петко, може да се каже чугунена.
Тази отдолу да.