Събота, 21 Юни 2025, 05:57

Най-високи средни данъци в Софийска област - в Ботевград и Самоков; най-ниски - в общините Челопеч и Мирково, сочи анализ за областта /1 част/

28 Април, 15:17
(3) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2148 5


Област София отчита най-ниския ръст на брутния вътрешен продукт на човек от населението и губи второто си място в класацията. Заплатите и пенсиите остават сравнително високи. Развитието на местния пазар на труда продължава да е добро. Доброто икономическо развитие на областта е съпроводено от висока инвестиционна активност. Гъстотата на пътната мрежа е висока. Усредненото ниво на местните данъци като цяло е високо. Прозрачността в работата на общинските администрации остава ниска. Делът на собствените от общите приходи на общините в областта е най-ниският в страната.

Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния за страната. София е сред областите със сравнително ниска степен на урбанизация. Представянето на учениците е слабо. Достъпът до лекари, както общопрактикуващи, така и специалисти, в областта е малко под средния за страната. Правораздаването е бавно. Обемът на образуваните в областта битови отпадъци е сред най-високите в страната, а делът на предадените за третиране и рециклиране - сред най-ниските. Интензивността на културния живот в област София остава ниска. Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области.

Доходи и стандарт на живот
Област София отчита най-ниския ръст на брутния вътрешен продукт на човек от населението за 2021 г. в страната (5% при 17% в страната) и губи второто си място в класацията по този показател (изпреварена от област Стара Загора). Заплатите и пенсиите обаче нарастват с темп, равен на средния, и остават сравнително високи.

Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 17,7 хил. лв. и продължава да е втората най-висока в страната (след тази в столицата). Средната месечна пенсия достига 552 лева. Сравнително високите стойности на брутния вътрешен продукт и на трудовите възнаграждения в областта поддържат бедността на относително ниски нива през последните години. През 2022 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 23%.

Пазар на труда
Развитието на местния пазар на труда през 2022 г. продължава да е добро и още веднъж показва дълбоката свързаност на икономиките на столицата и област София. Икономическата активност в областта намалява леко, но продължава да е значително над средната за страната с коефициент 75,7% (при 73,6% в страната). Ръстът ѝ е съпроводен от едновременно намаляване на заетостта и на безработицата. Коефициентът на заетост достига 74,9% (при 70,4% в страната), а този на безработицата - 4,9% (при 5,2% в страната). Профилът на работната сила в област София се характеризира с преобладаваща част от населението със средно образование - 71,4% (при 54,2% за страната), като делът на висшистите и този на лицата с основно и по-ниско образование в работната сила са сравнително ниски. Тази структура е обусловена от близостта на повечето населени места в областта до столицата, която привлича висшисти, докато развитието на преработващата промишленост по естествен път остава в географската ѝ периферия. Предизвикателство за местния пазар на труда продължава да е застаряването на населението. Коефициентът на демографско заместване като съотношение на населението на възраст 15-19 години към това на 60-64 години през 2022 г. е 63,3% (при 65,7% в страната).

Инвестиции и бизнес
Доброто икономическо развитие на областта е свързано с висока инвестиционна активност. През 2021 г. разходите за придобиване на дълготрайни материални активи на човек от населението в областта са третите най-високи (след тези в столицата и в област Пловдив) с 3,2 хил. лв., а преките чуждестранни инвестиции - също третите най-високи с 7,3 хил. евро на човек. Стойността на произведената продукция продължава да нараства бързо и почти се изравнява с тази на столицата, откъсвайки още повече (с двойна разлика) двете области от останалите по този показател. Сравнително нисък остава броят на действащите в областта предприятия, но същевременно сред тях относително висок е делът на големите предприятия. Усвоените европейски средства в областта се повишават слабо. Към 30 юни 2023 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 2770 лв. на човек от населението. В рамките на областта най-много средства усвоява община Костинброд.

Инфраструктура
Област София има добре развита инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 30,2% при 18,5% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 30,5% от пътната настилка в добро състояние при 41,1% в страната през 2022 година. Достъпът на домакинствата до интернет в областта остава сравнително ограничен - 75,0% (при 87,3% в страната).

Местни данъци
Усредненото ниво на местните данъци в общините от област София е сред най-високите в страната през 2023 година. Значително по-високи от средните са ставките на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-ниски пък са местните данъци върху таксиметровия превоз и върху търговията на дребно. В рамките на областта най-високи са средните данъци в общините Самоков и Ботевград, а най-ниски - в общините Мирково и Челопеч.

Администрация
Представянето на общинските администрации в област София е незадоволително. По-ниски от средните за страната остават и самооценките на общинските администрации за развитието на електронното правителство и за предоставянето на административни услуги на "едно гише" през 2023 година. И през 2023 г. София продължава да е сред областите с най-ниско оценена активна прозрачност в работата на местните администрации, като рейтингът е 57,7% (при 70,3% в страната). Делът на собствените от общите приходи на общините в областта е най-ниският в страната - 14,7% (при 29,0% в страната). Същевременно покритието на общинските разходи с местни приходи е над средното със 102,2% (при 84,2% в страната).

Демография
Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния със стойност от -11,1‰ (при -9,7‰ в страната) през 2022 година. Коефициентът на механичен прираст е слабо отрицателен (-0,1‰). Застаряването на населението в областта е подобно на средното за страната. През 2022 г. съотношението на населението на над 65 години към това до 14 години е 166,3% (при 165,9% в страната), а към това на възраст между 15 и 64 години - 38,4% (при 37,7% в страната). София е сред областите със сравнително слаба урбанизация - 60,3% от населението е градско (при 73,6% в страната) - и с ниска гъстота на населението от 740 души на кв. км (при 1404 души на кв. км в страната).



Източник: dir.bg

Коментари (5)

  • Отговори (8) (3)
    1. добавен от: Анонимен 28 Април, 17:12

    В Ботевград се вижда,за какво отиват данъците. В Етрополе също се вижда,за заплати и празненства,за да не виждаме,че власта,воглаве със Влади румънеца,нищо не прави.

  • Отговори (0) (2)
    2. добавен от: Иво 28 Април, 17:33

    В Своге са най-големите данъци

  • Отговори (5) (0)
    3. добавен от: Анонимен 28 Април, 20:53

    Хареса ми един разговор:Кметовете дори 1 лев да им дават,никой няма да напусне.Ще стават все по– богати.Направете си сметка при 100 милиона/а те са много повече/30 милиона за Дебелия,20 милиона за Кльощавия,дали ще напуснат??Ставало дума за година.Има ли истина в коментара на тези граждани??Само не можах да разбера кой е Дебелия,кой е Кльощавия

  • Отговори (4) (1)
    4. добавен от: Анонимен 29 Април, 09:01

    Не знам в Ботевград за какво плащаме данъци при положение, че полицията и общинското ръководство не може да изгони две циганки от пистата. Накрая ние ще ги изгоним със сила. Тази сган няма да прави мизерии и целия трафик за Западна Европа и София да гледа тази мизерия. Реномето на Ботевград е на дъното заради тези.

  • Отговори (1) (5)
    5. добавен от: Анонимен 29 Април, 10:33

    Кмета на циганите е Гавалюгов!

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (27)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

Анкета » коментари (27)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

отговори
Да (241)
70% Complete
Не (705)
70% Complete
Не мога да преценя (55)
70% Complete