Никола Цолов завърши първия си сезон във Формула 3 с 6 точки

7 Септември 2023, 12:36
(1) (0)
Прочетена: 1129 4

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов (ART Grand Prix) зае 13-о място в основното състезание на пистата „Монца“ за Гран при на Италия – десети, последен кръг за сезона.

Цолов финишира продължилата 22 обиколки хаотична надпревара с общо време 47:12.114 минути, оставайки на 6.936 секунди от победителя Джони Едгар (Великобритания, MP Motorsport), който завърши за 47:05.178 минути.

Българинът демонстрира, че има скорост и умения да се бори с най-бързите пилоти в шампионата и през по-голямата част от състезанието води поредица битки за позиции между шеста и осма, след като потегли осми в надпреварата.

Никола Цолов се конкурира с новия шампион Габриел Бортолето, Мари Боя, Леонардо Форнароли и още няколко пилоти от топ 10 в класирането, но извади лош късмет при рестарта след третата кола на сигурността. Преди това българският пилот получи и наказание от 5 секунди затова, че Бортолето напусна пистата в първия двубой с него.

При рестарта в 16-ата обиколка Цолов беше ударен отзад от естонеца Пол Арон. Той излезе извън трасето и се върна в състезанието в дъното на топ 20. Веднага след това българинът започна да си пробива път напред, изкачи се до 16-ото място за по-малко от две обиколки в състезателно темпо, а на финала беше класиран 13-и, тъй като бяха приложени всички наказания на пилотите пред него.

Втори в надпреварата завърши британецът Зак О’Съливан (PREMA Racing), с изоставане от 0.287 секунди, а третото място на „Монца“ бе за друг британец Тейлър Барнард (Jenzer Motorsport).

Дебютантът Никола Цолов приключи сезона във Формула 3 на 22-о място в генералното подреждане с 6 точки в актива си, след като преди ден бе класиран девети в спринта. Той завърши на десето място в събота, но след последвала дисквалификация, се изкачи с една позиция напред.

Шампионската титла вече си бе осигурил бразилецът Габриел Бортолето (Trident), който финишира пети в последното състезание в Италия, на 1.515 секунди от Едгар. Бортолето оглави класирането при пилотите със 164 точки, а О’Съливан остана втори със 119.

Източник: insport.bg

Ключови думи: Никола Цолов