Сряда, 10 Юни 2026, 21:51

Областният управител подава оставка с думите: "Аз и близките ми не сме с отпаднала необходимост”

9 Май, 22:31
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 13868 46


Областният управител на Софийска област от служебния кабинет - Иван Димитров, обяви във фейсбук, че в понеделник ще подаде оставката си. В публикацията си областният управител се обръща към вицепремиера Иво Христов. Публикуваме дословно позицията на Димитров:

Аз и близките ми не сме “с отпаднала необходимост”, другарю Христов, вицепремиер и министър на… нищото!
Аз и близките ми нямаме нужда и цял вицепремиер да се грижи за “човешкото ни развитие и еволюцията ни”.

Още в понеделник, вместо да чакам благоразположението ви, незабавно подавам оставка като Областен управител на Софийска област, защото отказвам да имам нещо общо с човеконенавистните, деструктивни и мракобесни тезиси и идеали, които проповядвате и пропагандирате, вече и от позицията на представляващ правителството на Република България.
Искрено се надявам вие и съратниците ви да продължите в същия дух, до близкия момент, в който ще се сблъскате с гнева на разочарованите и засрамените, че са ви повярвали, и на търпеливите и ядосаните, че пак, отново, се стига до същия край, вследствие комунистическата ви несъстоятелност.

Видях с очите си и преживях катастрофата, до която червените ви кумири доведоха държавата преди 30 години, свидетел съм и на компромисите към тях и към другите отговорни за нея, днес виждам и плодовете на тези компромиси.

Но днес всичко (освен вас) е различно. Живеем в модерни времена, отворена икономика, без граници и информационни затъмнения, заобиколени от свободни и свободолюбиви млади хора.

Нямате никакъв шанс.

Изживейте мимолетното си опиянение от властта, отрезвяването и главоболието на сутринта са гарантирани.

***
Цялата история на човечеството е поредица от противопоставяния между две страни - на напредничавите и на ретроградните сили.

Цел на първите винаги са били светлината, хоризонта и свободата. На останалите - мрака, пещерата, насилието.
С високо вдигната глава отдавна съм избрал страната, на която да бъда и съм в душевно равновесие с това.

Кабинетът Гюров, от който имах честта да бъда част, предложи най-доброто (като кадрови състав от хора с интегритет в българския политически живот), което може да се събере и организира за няколкото дни и седмици за реакция, в сравнение с предишни кабинети. Имам наблюдения от първа ръка като участник (имал съм и преди) и затова го заявявам така уверено.
Удоволствие е да комуникираш и работиш с високо квалифицирани, интелигентни и необременени хора, имащи ясна цел какво конкретно искат да свършат в обществена полза в следващите 2-3 месеца. А и в крайна сметка е високо ефективно.
Дълги години съм работил в частния, корпоративен бизнес, управлявал съм екипи и процеси и знам добре какви на пръв поглед немислими неща може да постигне човек (или екип от такива хора), фокусиран в дадена задача за определен период. Стига да има воля (в случая и политическа) за това, разбира се.

Точно това устойчиво липсва години наред в държавното ни управление. В редките случаи, когато го е имало са реализирани най-важните постижения за България - изборите ни на геополитическа посока, на членство във перспективни съюзи, на ключови икономически и политически партньори.

Благодаря на премиера Андрей Гюров за възможността да участвам в неговия екип и не само да организираме най-честните и прозрачни избори, а и да свършим или придвижим напред важни за хората на Софийска област проекти и задачи, освен рутинните задължения. Това е нещо, от което изпитвам професионално удовлетворение, въпреки че остана много работа за вършене.

За финал, имам един апел след изборите към всички съграждани, които са вечно колебаещи се, вече разочаровани и тези, на които това им предстои - подбирайте още по-внимателно хората, на които гласувате доверие да управляват селото ви, града ви, държавата и парите ви (и не позволявайте на никой да управлява умовете ви).
Оценявайте тези хора внимателно и о̀време
дали например ви носят светлина, като действат в условия на прозрачност;

дали осигуряват достатъчно дълъг хоризонт за бъдещите ви планове, или мечти;

дали отстояват решително и безкомпромисно свободата ви да питате (говорите или пишете) и да се събирате (сдружавате или протестирате).

Започнете от днес.
И заемете страна категорично.
Това е само във ваш интерес.

***
ПП: На който му е интересно, в следващ пост ще публикувам кратък отчет на свършеното през тези няколко седмици от областната администрация на Софийска област. По-подробен и детайлен отчет (от всички областни управители и министри) е подготвен и предаден на Министерски съвет и на новите колеги управляващи, като може би един добър прецедент за институционална приемственост.

Следвайте Balkanec.bg:

Във фейсбук: https://www.facebook.com/balkanecbg

В youtube: https://www.youtube.com/@balkanec_bg

Viber: https://invite.viber.com/?g2=AQA2Etkwz5oDLlZbHwe5FWzyfCeZZFL0aMLES84s6n4xbbeki6lQG3zdbXOGkYiA


Източник: balkanec.bg

Коментари (46)

  • Отговори (27) (50)
    1. добавен от: Оф 9 Май, 22:44

    Тоя па си повервал

    • (29) (50)
      1. добавен от: Анонимен 10 Май, 06:55

      Няма нищо по-смешно и безполезно от Областен Управител.
      Креатура на поредната мимолетна власт, той освен,че нищо не прави ,няма време да се запознае с персонала,камо ли със задачите.
      Отива си със властта която представлява винаги.
      Иди си поне достойно,
      Жлъчта избълвана от нуждата и да поработиш някъде, за мен е неразбираема.

  • Отговори (50) (19)
    2. добавен от: Анонимен 9 Май, 22:54

    Браво!

  • Отговори (19) (50)
    3. добавен от: Анонимен 9 Май, 23:06

    Тоя много се какво с това изказване.... :)

  • Отговори (18) (50)
    4. добавен от: Анонимен 9 Май, 23:07

    Оакал :(

    • (1) (50)
      1. добавен от: Анонимен шизофреник 10 Май, 21:17

      потвърждавам

  • Отговори (20) (50)
    5. добавен от: Анонимен 9 Май, 23:10

    Боклук ....ръчни се отзад....... :)

  • Отговори (12) (50)
    6. добавен от: Анонимен 9 Май, 23:13

    Прав ти път комунистическа подлого!

  • Отговори (18) (50)
    7. добавен от: Анонимен 10 Май, 00:45

    Ма кой ти иска обяснение ! Вън и заминавай на м у п

  • Отговори (20) (50)
    8. добавен от: Анонимен 10 Май, 00:47

    Какав е па тоя див селянин :)

  • Отговори (26) (50)
    9. добавен от: Анонимен 10 Май, 06:58

    Само Сашо Тъпото може да намери нещо смислено в безсмислените му брътвежи.

    • (17) (50)
      1. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (13) (50)
      2. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (13) (50)
      3. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (12) (50)
      4. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (11) (50)
      5. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (12) (50)
      6. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (11) (50)
      7. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (11) (50)
      8. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:48

      Попитал кмета Сашо- тъпото
      "Има ли човек в града да потвърди, че си нормален"?
      Има.Сина ми
      "Доведи го да потвърди"
      Не мога. На контролен преглед е в психиатрията.

    • (50) (9)
      9. добавен от: Анонимен 10 Май, 08:03

      Еха! Чичо Мунчо, пардон, Манчо, съвсем издаде багажа.

    • (7) (50)
      10. добавен от: Анонимен 10 Май, 18:56

      Що се не цаниш при чича ти Манчо да му развеждаш кучето, Нещо в живота все пак да свършиш.

  • Отговори (20) (50)
    10. добавен от: Анонимен 10 Май, 07:00

    Тоя нещастник, дали е разбрал кой е и защо е там?
    Всеки селски идиот поставен някъде случайно си повярва.

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

отговори
Да, нормално е при повишаване цените на горивата (13)
70% Complete
Да, но трябва да има повишаване и на качеството на услугата (34)
70% Complete
Не, защото не се прави нищо за условията на пътниците (75)
70% Complete
Твърдо не, това е спекула и печалбарство (50)
70% Complete
Не, защото държавата и общините дофинансират някои курсове (13)
70% Complete
Нямам мнение (4)
70% Complete