Понеделник, 29 Април 2024, 09:38

Първокласниците с вечерен час

26 Август 2014, 11:19
(0) (0)
Правец - Новини
Прочетена: 1938 7


Първокласниците да лягат не по-късно от 21 ч., за да получават необходимата им доза сън за възстановяване и растеж. Такава препоръка ще бъде записана в новия наръчник за родители на първолаци, който ще бъде представен официално до началото на учебната година.
 
Помагалото е разработено от Асоциация "Родители" и от образователното министерство, пише "Монитор". "Ранното лягане на децата е проблем, за който споделят много родители. То обаче е много важно за първокласниците, които в момента израстват физически и интелектуално. Затова е добре родителите да намерят ненасилствен начин да научат децата си да си лягат в 21 ч.", коментира председателката на Асоциация "Родители" Цвета Брестничка.
 
35 000 наръчника за първокласници ще бъдат раздадени на родителите на най-малките ученици. За целта обаче майки и татковци трябва да заявят желание да получат помагалото. Заявката се изпраща по имейл до Асоциация "Родители".
 
Родителите купуват шкафчета и диспенсъри за вода, за да намалят тежестта на ученическите раници, съобщи още Цвета Брестничка. При едно неразумно подреждане школските чанти могат да стигнат и до 10 кг. В много училища обаче вече има осигурени втори комплекти учебници и шкафчета, където децата да оставят помагалата си, вместо да ги мъкнат на гърба си. Там, където няма, пък родителите закупували или изработвали такива. Майки и татковци осигурявали и диспенсъри в класните стаи, за да не мъкнат децата им тежки бутилки с минерална вода, които качват допълнително теглото на ученическата чанта. Екипът за физическо също е препоръчително да остава в училище.
 
В наръчника е записано още, че раницата трябва да е в ярък цвят, висока не повече от 30-40 см. Според добре известните препоръки на здравните експерти ученическата чанта не трябва да е по-тежка от 15% от теглото на детето. Така едно дете с тегло около 25 кг не трябва да носи раница, която да тежи повече от 3-4 кг. Друга важна препоръка е да се използват и двете презрамки на чантата, защото това осигурява по-равномерно разпределение на тежестта. Презрамките пък трябва да са добре уплътнени, за да не претриват раменете на децата.
63 966 деца се очаква да прекрачат прага на училището на 15 септември. Те ще се обучават в 3250 паралелки. Очаква се най-много първокласници да има в София - 9989. В Пловдивска област пък първолаците ще са 6363, а в Бургас 4552 деца се очаква да тръгнат на училище.


Източник: http://dariknews.bg/

Коментари (7)

  • Отговори (0) (0)
    1. добавен от: Анонимен 26 Август, 12:13

    Та повечето от тях до полунощ не можеш да ги откъснеш от компютъра :) Това поколението на 90-те си лягахме след "Лека нощ деца" :D

  • Отговори (0) (0)
    2. добавен от: Анонимен 26 Август, 13:55

    samo izmi6lotini :lol:

  • Отговори (0) (0)
    3. добавен от: Соня 26 Август, 14:50

    Трябва да се въведе вечерен час за всички ученици. Не да дремат в часовете

  • Отговори (0) (0)
    4. добавен от: Анонимен 26 Август, 19:57

    tova i zavisi ot roditelia nemoje da se opredilia ot ministerstvoto

  • Отговори (0) (0)
    5. добавен от: Анонимен 26 Август, 21:10

    N4, дано не си се определил като родител, защото с този правопис ще затриеш децата, неграмотнико

  • Отговори (0) (0)
    6. добавен от: Васка 27 Август, 15:31

    А в Кирил и Методий Ботевград,защо недават допълнително комплекти за училище и за вкъщи,нали се полага.А децата се кривят,защото немогат да поберат всичко.Минестерството решава а в Ботевград друк.

  • Отговори (0) (0)
    7. добавен от: Анонимен 27 Август, 19:01

    N6, на теб е трябвало повечко домашно по правопис да ти дават

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (4)

Ще има ли предсрочни избори отново?

Анкета » коментари (4)

Ще има ли предсрочни избори отново?

отговори
Да. Категорично! (191)
70% Complete
Не. Само се пазарят за порциите във властта. (125)
70% Complete
Не знам и не ме интересува. (47)
70% Complete
Поредната политическа глупост. (55)
70% Complete