Исландия официално мина на четиридневна работна седмица, съобщи CNN. Намаление в заплатите на служителите няма да има.
Различни страни, сред които Великобритания, Ирландия, Испания и Германия, също изпробваха четиридневна работна седмица, като резултатите винаги бяха положителни. Единствената европейска страна извън Исландия, която официално е узаконила четиридневната работна седмица, е Белгия.
Приложима ли е четиридневната работна седмица и в България? До какво ще доведе този факт? Все още много хора помнят задължително работния (и учебен) съботен ден по време на социализма. Така постепенно от шест работни дни България мина на пет. В наши дни трудът в събота извън петдневната работна седмица се счита за извънреден.
В България на 30 декември 1967 с Указ започва въвеждането на петдневната работна седмица. Хората използват допълнителния почивен ден, за да общуват със семействата си или да повишат общото културно ниво. Намират време за домакинска работа, деца, работа в градината и други. С появата на втория почивен ден масово започва търсенето на вилни имоти. Хората строят вили и малки къщи извън града.
Мащабно изследване в Исландия показа, че с четиридневната работна седмица икономическите показатели на страната се подобряват и емоционалното състояние на служителите също. По този начин намалява стреса и бърнаута.
Експериментът в Исландия, който обхвана 2500 работници /над 1% от работната сила в страната/ и мина през различни пилотни схеми между 2015 и 2019 г., показа, че съкращаването на работните часове от 40 до 35-36 седмично е довело до ръст на икономическите показатели, увеличение на производителността и значително повишение на благосъстоянието на работниците.
Между 2020 г. и 2022 г. 51 процента от работниците приеха предложението за намалени часове без загуба на заплащане. В резултат през 2023 г. икономиката на Исландия показа ръст от 5%, което нарежда страната на второ място по този показател сред европейските икономики след Малта, според проучването на МВФ. Ръстът е много по-висок от 2%, които страната показваше в десетилетието между 2006 и 2015 г. Безработицата от 3% пък е една от най-ниските в Европа.
Проучването, публикувано от The Autonomy Institute и Alda, установи, че 62% от работниците, които са минали на по-кратка работна седмица, се чувстват по-удовлетворени от работното си време, а 97% смятат, че имат по-добър баланс между работата и личния живот. 42% вярват, че така са намалили стреса в личния си живот.
Източник: https://trafficnews.bg/
За сега е минала само Исландия и то като експеримент. При това, само желаещи компании го правят.
Всички у нас сравняват живота с другите/то така е на всякъде./
Живеем незаслужено прилично, благодарение труда на предците ни.
Митологизирането на "Западния" живот е национална традиция.
Да взимат повече,работят два пъти повече и произвеждат четири пъти повече.
В една Румъния производителноста на труда е 1 и1/2 по-висока от България. В Лщксембург тя е 12 пъти по-висока от България.Средно за Европа,около четири пъти.
Ако искате вярвайте, но живеят малко по-добре от нас, а ако се отчете спокоиствието и красотите на нашата държава, ние сме си екстра/е колкото заслужаваме/.Тревожни са три неща. Износа на Български капитал в чужбина надмина 20%. Инвестициите в България намаляха повече от 8 пъти. Изнасят се и вече утвърдени компании. Корупцията /национален манталитет/, съсипва България.
Най страшно е,че 10-15% от най-добрите млади, напускат ЗАВИНАГИ България. Мит е как се връщат. Връщат се неуспелите.България е вече страна на пенсионери, неудачници и малко тарикати, които ги доят.
В България най много да въведем 6 дневна работна седмица
От почти 25г е така в Сенсата! 6 работиш, 2 почиваш. Хаххаха
Не въвеждайте нищо. На българите си им е добре, по цял ден разтягане на кълки по кафенетата.