Събота, 22 Март 2025, 04:55

Позицията на "Ние, потребителите" за бойкота на супермаркетите, насрочен за 13 февруари

10 Февруари, 09:35
(2) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2602 52


Публикуваме позицията на "Ние, потребителите" по темата за насроченото за 13 февруари събитие "Бойкот на супермаркетите" и внесените от някои политически формации законопроекти за регулация на цените от страна на държавата.

ПОЗИЦИЯ:

Ясното, недвусмислено и устойчиво във времето потребителско поведение е това, което може да коригира практиките и политиките на търговците на свободния пазар и да доведе до трайни промени и по отношение на ценовите равнища. Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките няма нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, считат от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

„Инициативи, които призовават към рязка промяна в обичайното поведение на обществото или на групи от него за къс времеви отрязък, биха могли да фокусират вниманието на държавните власти, на представители на различни сектори и общности върху даден проблем тогава, когато изглежда, че всички други възможности са изчерпани. Целта в такива случаи е отговорните за възникването и решаването на проблема страни да погледнат към обостреното обществено недоволство и да вземат релевантни мерки. В случая със събитието „Бойкот на супермаркетите“ кръгове от обществото очакват да „накажат“ веригите за хранителни стоки със загубите от нереализирани продажби и това да доведе до успокояване на цените, а законодателната и изпълнителната власт да бъдат провокирани да въведат и наложат едни или други мерки. Азбучно правило обаче е, че в условията на пазарна икономика търсенето определя предлагането, в това число и ценовите равнища на стоките и услугите.“, посочва Габриела Руменова пред Economic.bg.

Според нея съществува реална опасност подобни намеси дори да навредят на потребителите, ако се стигне до дефицит на стоки, оттегляне на инвеститори, намаляване на конкуренцията и спекула, която от своя цена води до повишаване на цените.
Ако стоки от списъка за таван на надценката изчезнат от рафтовете в магазините, то тогава какъв ще бъде ефектът от такава мярка? Ще бъде като при фалшивите промоции - червените етикети ги има, но намалените артикули липсват на щендерите.

„Друга реална заплаха за увреждане на икономическите интереси на потребителите при външна намеса във формирането на цените е влошаване на качеството или намаляване на количеството в опаковката. За да постигнат цена, която не надвишава определени пределни нива, някои производители може да прибегнат до промяна на рецептите с цел спестяване на съставки или използване на такива с по-лоши качество и характеристики, което дава отражение върху крайния продукт, който се предлага на потребителите.“, предупреждава Руменова.

От „Ние, потребителите“ са на мнение, че еднодневен протест не е правилният способ за третиране на проблема. Клиентите на големите вериги обикновено пазаруват от там веднъж или два пъти седмично за по-дълъг период от време. Ако те не си набавят необходимите продукти в деня на протеста, ще го направят преди или след него, т.е. ще направят почти всички покупки от същото място на друга дата. Ако все пак направят някои от покупките от друг магазин и търговската верига претърпи загуби от това, то търговецът най-вероятно ще компенсира тези щети отново от клиентите си в следващи периоди, за да постигне планираните от него печалби.

Работещ подход с широк хоризонт е трайна промяна в потребителското поведение – клиентите е добре да планират консумацията и своите покупки, да не се влияят от промоции за необмислени сделки, да пазаруват директно от производители и да бъдат информирани.

Участието на държавата ще бъде полезно в посока стимулиране на производителите, контрол за евентуално наличие на картелни споразумения и насърчаване на лоялната конкуренция.


снимка: big5.bg



Източник: balkanec.bg

Коментари (52)

  • Отговори (11) (7)
    1. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 09:54

    Т.е. по-добре си трайте и купувайте скъпо, да не е да няма изобщо какво да ядете...

  • Отговори (15) (17)
    2. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 10:13

    По време на комунизма цените си бяха регулирани, даже може да ги видите още изписани на изделията от това време. НЕ на еврото, шенген и разни евросъщзи! Всички патриьоти ще гласуваме за възраждане на следващите избори!!! Да живее РОССИЯ!

    • (8) (10)
      1. добавен от: БББ 10 Февруари, 15:42

      Може би искаш да кажеш всички идиоти,ще заминем при рушляците

    • (14) (3)
      2. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 15:52

      Ее по време на комунизма купуваха български стоки от български магазини пък сега се ревнали за вносни боклуци после що сме болни

  • Отговори (16) (2)
    3. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 10:54

    Бойкотът да се насочи към тези, които най- много лъжат. Всички знаем кои са и те си се знаят. Ефект ще има със сигурност. Ако не намалят цените, то поне може да спрат да лъжат.

  • Отговори (13) (1)
    4. добавен от: Неграмотен 10 Февруари, 11:14

    Да се определи максимална печалба според стоката.Да се махнат прекупвачите

  • Отговори (5) (33)
    5. добавен от: Кънчо 10 Февруари, 11:16

    На 13 ще обиколя всички големи супермаркети и ще пазарувам с кеф. Дано да няма селяни и миризливци, за да ми е още по-приятно.

    • (12) (1)
      1. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 16:06

      Те веригите са любими точно на селяните прав сте, но вие явно сте си просто един селяндур

    • 2.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

    • 3.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

    • (0) (0)
      4. добавен от: Ян Бибиян 11 Февруари, 22:32

      Ти си най-големия селянин. Продал нивите на село и дошъл в София.

  • Отговори (12) (5)
    6. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 11:57

    Този организация е контролирана от определени политици, на 13 няма и стотинка да похарча, а отделно си пазарувам в квартални магазини и директно от Български производители. Има едно семейство възрастни хора от Врачанско, истински Българи. Трудолюбиви хора, които си гледат почти всичко и от там си купувам даже и приятели вода винаги им даваме отгоре и то с кеф. БОЙКОТ на Мангалфланд, Лидъл, Била и Фантастико!

    • (1) (5)
      1. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 11:57

      Тази*

    • (4) (2)
      2. добавен от: Кънчо 10 Февруари, 13:12

      Пишеш по-неграмотно от врачанския турбоселяк.

    • (3) (2)
      3. добавен от: Кънчо 10 Февруари, 13:12

      Пишеш по-неграмотно от врачанския турбоселяк.

    • (3) (0)
      4. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 14:53

      Ако искате да сте полезен, дайте координатите? Как да се свържем с производителите, та директно от тях да пазаруваме? На открития пазар със сергии дали има сега производители, които да продават изгодно?

  • Отговори (9) (5)
    7. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 13:23

    Едно не мога да разбера! Защо да бойкотирам големите магазини, след като в тях е по-евтино от малките квартални магазинчета?

    • (7) (3)
      1. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 15:02

      Аз също не разбирам защо да бойкотираме само големите вериги ние, потребителите. В повечето малки магазинчета, където посещавах, доста цени са чувствително по-високи. Друг е въпросът дали от големите вериги нещо изнудват производителите, ама това е техен проблем, а не на потребителите. Това, което е за протест към големите вериги магазини са порочните търговски практики за манипулиране, подвеждане, заблуда, затрудняване на потребителите относно снабдяване, подредба на промоционални стоки и поставяне на етикети, често пъти нередно, неактуално...

    • (8) (3)
      2. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 16:02

      Значи това че големите извиват ръцете на българския производител е негов проблем, но когато им е скъпо е всеобщ проблем, боже мили земеделците да не са длъжни безплатно да ни хранят?
      Само, че когато големия извие ръцете на малкия фермер продава стоката със 100-200% надценка и не я дава по-евтино от малък български магазин да не говорим, че замръзяват и въртят едни меса едни чудеса по 2-3год.. Един малък хранителен магазин слага 20% надценка и БАБХ ще го разкатае от проверки, щото нали се сещате, че никой не държи контрола в големите вериги…
      И е абсолютен мит, че в кауфланд и лидл е по-евтино от един обикновен хранителен магазин, без да влизам там от себеуважение само по брошурите им съм виждал неща на промоция с 2-3 лв по-скъпи от обикновен магазин, всичко което те правят за да ви замаят така е добър маркетинг, а когато нямаш обща и финансова култура или те е яд на човека с малкия бизнес отказваш да подкрепяш българското, видиш ли ти да не се минеш с 0,20ст
      Жалко за Българи!

    • (4) (2)
      3. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 16:03

      Доста видеа има вече в социалните мрежи от хора които си купуват шоколади и други продукти с по 2-3 лв по-евтино точно от квартални уж “скъпи” магазинчета

    • (10) (1)
      4. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 17:04

      7.2 Дали не е по-евтино в Кауфланд от малък квартален магазин, а???!! Жалко, че не могат да се качват тук снимки, за да ти покажа цените в Кауфланд, където днес пазарувах и цените в моя квартален магазин! А да не говорим, че касова бележка от магазинчето не съм виждал от незнам кога! Конкретно ще ти кажа какво съм купил днес от Кауфланд-олио 2,60лв(в кварталния е 4лв)5кг мити картофи за 3,80лв(в магазинчето, килограма е 2,40лв!!!)хляб 650гр за 1,30лв(в магазина е 2,10ст)15 бр яйца за 5лв(в кварталния, едното е 0,45ст,даже 0,50ст)Сирене "Елена" в кутия, килограм 13лв!18 е в магазина! Мога да ти изброя още много, много примери, но няма смисъл. Хората знаят!

    • (6) (0)
      5. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 21:45

      Тогава защо почти всички квартални магазинчета купуват стока на промоция в големи количества от веригите и после ги продават на егати цените.
      Всички сме виждали препълнените по няколко колички със стока , но затова никой не говори.
      Примери безброй - ето един 3 в 1 по 0.20-0.25 ст. а по колко го препродават после ?
      Купувам 1 кутия - изкарвам за 4,5 6 кутии

  • Отговори (8) (3)
    8. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 13:26

    Ефектът от това, да не пазаруваме на 13 ти, ще е нулев!

  • Отговори (10) (2)
    9. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 13:50

    На коментатор 5 ще кажа:ти си най -отвратителния миризливец!Знаеш ли какво е да носиш отговорност за храната на хората?В земеделието ,животновъдството и производството на храни работят хиляди хора при тежък режим на работа и висока отговорност,за да може миризливи като теб да намерят всичко в магазините!Пазарувай,празноглавеца,колкото си искаш!Но трябва да знаеш,че производителя печели малко,а прекупвачи и търговци му изтръгват печалбата.Да ти е здраве,мисли!

    • (5) (1)
      1. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 13:54

      Това всеки го знае! Но колко хора могат да си пазаруват директно от производителите??? Кажи де! Всеки отива в магазините! Лесно е да напишеш нещо, но помисли ти!

    • (6) (1)
      2. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 13:58

      Точно прекупвачите са собствениците на малките квартални магазинчета!

    • (5) (2)
      3. добавен от: Анонимен 10 Февруари, 16:08

      Как прекупвачите ще са собствениците на малки квартални магазинчета, тея складове дето съществуват за какво са боже божи, ако всяка една стока в малкия магазин е директно от производител заредена цените ще са много справедливи за българския производител, защото малкия няма как да им извива ръцете

  • Отговори (0) (3)
    10. добавен от: Вуйчо 10 Февруари, 13:55

    Кочината Мая !

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички

Анкета » коментари (28)

Ще пазарувате ли на 13 февруари от големите вериги?

Анкета » коментари (28)

Ще пазарувате ли на 13 февруари от големите вериги?

отговори
Да (54)
70% Complete
Не (232)
70% Complete
Нямам мнение (23)
70% Complete