Неделя, 23 Март 2025, 06:17

Представени бяха най-новите археологически находки от проучванията на "Боженишки Урвич"

13 Февруари, 16:26
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2020 0


Конферентната зала на Исторически музей - Ботевград се оказа тясна за гостите на събитието за представяне на най-новите археологически находки от проучванията на Антична и Средновековна крепост "Боженишки Урвич" сезон 2023-2024.

След 35-годишно прекъсване, през 2023 година се провеждат малки по мащаб археологически разкопки, инициирани от Исторически музей-Ботевград и подкрепени финансово от Община Ботевград, нейното ръководство и Общински съвет - Ботевград.

Основната им цел е да се почисти целия обект и да се направи аварийна теренна консервация на няколко проблемни сектора.
Проучен е и нов участък от крепостната стена, който дадира от 5-6 век.

Директорът на музея Рени Петрова, която е ръководител на разкопките приветства присъсъващите и представи интересна презентация с резултатите от проучванията проведени в местността през последните две години.

Подредени бяха и 30 табла с илюстративен, фотографски и текстови материал, които също помогнаха на гостите да се докоснат до откритията на специалистите.

"Музейните служители са на първа линия, когато става въпрос за изследване, запазване и популяризиране и запазване на културното наследство, било то от движим или недвижим храактер", каза директорът в стъпителните си думи.

Сред присъстващите в бяха и гл.ас.д-р Методи Златков от Националния археологически институт с музей към БАН; гл. ас. д-р Николай Димитров, който е част от екипа на музея вече две години; Венета Славова - студент по археология. Те също са участвали в археологическите проучвания в местността.

Сред интересните обекти, които са проучвали археолозите са късноантична базилика V - VI век, както и средновековна черква, която е вписана в късноантична сграда, около която се развива средновековен некропол, който е проучен през периода 1972 - 1989 година.

Друго интересно съоръжение на крепостта е кладенеца-щерна, нмаираща се близо до входа на крепостта. Тя има кръгла форма с диаметър 2 метра. Според специалистите, съществува непотвърдена информация, че е имало иградена система от други водоизточници, които са захранвали щерната с вода през сухите периоди. Има легенда, която гласи, че тя е свързана с подземен тунел крепостта с местността "Прошка дупка" над близкото село Своде.

В източната част на Боженишкото градищ е издълбана в скалата малка черква, към която водят изсечени в камъка стръмни стъпала. Следи в скалата показват, че тази стълба някога е била укрепена с дървен парапет.
Площадката пред черквата, чийто вход е на околодесет метра над земята е била разширена и също така укрепена от дървени греди. Във вътрешността на черквата няма следи от живопис. Изследователите отнасят изгражданеот на скалната църква към XXII - XIV век, но е възможно тя да е наследена от предримския период - от времето на траките. Вероятно е да е служела засветилище, свързано с ритуали от Орфизма и култа към слънцето. При археологическите разкопки са открити различнинакити и аксесоари за дрехи, оръдия на труда, монети, предмети от бита.

Таблата с материалите може да разгледате в Исторически музей - Ботевград, за да научите още много интересни подробности за откритията от проучванията на Антична и Средновековна крепост "Боженишки Урвич" през сезон 2023-2024.


Източник: balkanec.bg

Коментари (0)

Няма добавени коментари

Добави коментар:

Ако искате да споделите и Вашето мнение, трябва да се регистрирате или да влезете с профила си.
Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички

Анкета » коментари (0)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

Анкета » коментари (0)

Одобрявате ли въвеждането на еврото и в България?

отговори
Да (10)
70% Complete
Не (15)
70% Complete
Не мога да преценя (2)
70% Complete