Вторник, 5 Ноември 2024, 10:15

Проведе се изложба на Бели и Вакли Маришки овце

30 Октомври 2023, 14:19
(0) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2830 0


На 21 октомври 2023 г. Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришките овце проведе 15-а Есенна изложба на Бели и Вакли Маришки овце в Аграрен университет, гр. Пловдив, по случай 33-та годишнина от основаването на Сдружението . През 2006 г. е проведена и първата Есенна изложба на Бели и Вакли маришки овце в село Избеглии, обл. Пловдив. След няколко години тя бе преместена в град Съединение, а от 2015 г. насам се провежда в Аграрен университет, гр. Пловдив.

Изложбата беше открита заместник-председателят на Комисията по земеделието, храните и горите към Народно събрание инж. Росен Костурков. Приветствени слова бяха поднесени от доц. Любка Колева зам. декан на Агрономически факултет към Аграрен университет – Пловдив, проф. Хория Гросу от Селскостопански университет, гр. Букурещ, Румъния и проф. Дойчо Димов, председател на Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришките овце. Официални гости на изложбата бяха още г-н Бойко Синапов председател на ОБЖ, и зооинж. Стоян Стоянов главен експерт по овцевъдство и козевъдство към ИАСРЖ, гр. София.

В изложбата взеха участие над 35 участника с над 150 овце от 8 области (Благоевград, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Пловдив, София, Стара Загора и Хасково). Проведени бяха 10 конкурса в различни категории: кочове, овце майки и шилета. За втори път беше показан и пигментирания вариетет на двете породи и бяха проведени конкурси за овце майки и шилета от него. При организирането на конкурсите повишено внимание и специален акцент беше поставен върху оценката на екстериора на животните от двете породи и от различните категории. Представянето на повече животни от една порода даде възможност да се оцени вътрепородното разнообразие. На победителите в конкурсите бяха връчени предметни награди – купи, грамоти, призови трикольорни ленти, розетки.

Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришките овце е учредено през 1990 г. Целта му е съхранение на двете породи, като ценни генетични ресурси в животновъдството, преодоляване на рискът от изчезването им и усъвършенстване на продуктивността им чрез селекция.

В Сдружението членуват около 100 фермера от различни области в страната: Пловдивска, Хасковска, Пазарджишка, Софийска, Старозагорска, Благоевградска, Кърджалийска, Ямболска, Кюстендилска, Смолянска, Шуменска, Русенска и Бургаска. В дейността му вземат участие специалисти, докторанти и студенти от Аграрен университет, гр. Пловдив.

Системният контрол на плодовитостта и измерване на млекодобива на овцете започва през 1991 г. По-късно се слага начало на идентификация на овцете, свързана с развъдната дейност, попълва се и регистър за произхода на овцете и кочовете. През 1993 г. са заведени родословните книги за Бели и Вакли маришки овце. След 2003 година започва измерване на признака тегло на агнилото на овцете майки. В продължение на 28 години Сдружението разработвана и усъвършенствана информационната си система за мониторинг и мениджмънт на Маришките овце, която служи за съхранение и обработка на информацията за произхода и изчисления за продуктивните признаци на овцете въведени в родословната книга. През декември 2021 г. Сдружението на Маришките овце за трети път получи разрешение за развъдна дейност с Бялата и с Ваклата маришка овца.

Източник: balkanec.bg

Коментари (0)

Няма добавени коментари

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

отговори
Да (103)
70% Complete
Не (354)
70% Complete
Не гласувам. Предпочитам други да избират вместо мен. (33)
70% Complete
Не виждам алтернатива. (111)
70% Complete
Всички са маскари. (184)
70% Complete