Събота, 23 Ноември 2024, 19:33

Проведе се среща-разговор с д-р Гаврил Наков на тема "Превенция на онкологичните заболявания на гърдата"

13 Ноември, 21:33
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 882 0


В зала „Ботевград”, намираща се в сградата на Общинска администрация - Ботевград, се проведе среща-разговор с д-р Гаврил Наков. Тема на срещата бе "Превенция на онкологичните заболявания на гърдата". Здравното събитие бе организирано от Сдружение на онкоболните пациенти "Сила на духа - АПОЗИП" - Ботевград, Община Ботевград и Сдружение "Орханиец".

Д-р Гаврил Наков е специалист по Образна диагностика от 2020 г. За времето на специализация в Клиника по Образна диагностика на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда се изгражда като лекар със задълбочени познания във всички сфери на рентгенологията с подчертан интерес към заболяванията на гърдата и онкологията. Д-р Наков е единственият български специалист, притежаващ Европейска диплома за образна диагностика на гърда. Секретар на Българско Дружество по Образна диагностика на гърдата, член на Мултидисциплинарния Онкологичен Комитет на АСК УМБАЛ Токуда. Участник в национални и международни научни събития, съизследовател към Център за Клинични проучвания, Токуда с проучвания в областта на онкологията. Участник в редица национални и международни форуми, свързани с диагностиката и лечението на заболяванията на гърдата.

Модератор на срещата-разговор бе Димитрина Стамболова. Тя представи накратко информация за гостуващия лекар и сподели с присъстващите, че д-р Наков произхожда от ботевградски род.

Специалистът представи презентация, съдържаща най-важната информация, която касае превенцията на онкологичните заболявания на гърдата.

Д-р Гаврил Наков съобщи, че най-древните писания относно рака на гърдата датират от 2000-3000 г.пр.н.е.
Това е най-често срещаното злокачествено заболяване при жените. Най-чести случаи на заболяването има в Западна Европа (1 на всеки 8 жени) и Северна Америка (1 на всеки 11 жени). Ракът на гърдата е второто по смъртност сред туморните заболявания. Този вид рак се среща рядко при мъжете.

Сред рисковите фактори, описани в презентацията са: възраст; хистологично верифицирана атипична хиперплазия; мутации в различни гени (BRCA1, BRCA2); дуктален/лобуларен карцином in situ; изразена плътност на паренхима на гърдите; фамилна обремененост - родственици от първа линия; наличие на предходен рак на гърдата; прием на хормонална терапия; лични данни за прекарани овариален или ендометриален карцином; доброкачествено образование на гърдата без данни за апатия. Всички тези фактори влияят върху риска от развиване на заболяването.

Д-р Гаврил Наков отчете и важността на самоизследването на гърдите. Жените трябва да следят за промяна във външния вид на гърдите, както и за неравности по кожата и бучки.

Потърсете специалист, ако забележите един от следните симптоми: бучка, задебеляване, промяна в големината/формата/изгледа на гърдата, промени в кожата (зачервяване, разязвяване, "портокалова" кожа, придърпване), промени в областта около мамилата изтичане на секрет от мамилата.

След 40-годишна възраст се препоръчва да се прави профилактичен преглед всяка година, като това да става при специалист хирург с насоченост към лечение на рак на гърдата.

Основния метод за скрининг е мамографията. Използва се при жени над 40 години. При необходимост от доуточняване на находки се използва ехография или МРТ на гърди.

От презентацията стана ясно още, че ехографията е метод за изследване на млади жени до 40-годишна възраст, бременни, на жени в период на лактация, при извършване на биопсия.При този метод обаче докторът отчете високият процент на фалшиво-позитивни резултати, които от своя страна биха довели до притеснение пациентите.

Магнитно-резонансна томография (МРТ,ЯМР)
е метод с висока сензитивност за рак на гърдата. Използва се при високорискови пациенти, при мултифокални тумори, при сложни медицински случаи, при пациентки с импланти, при проследяване.

Дебелоиглена биопсия (кор биопсия) е метод за хистологично доказване на суспектни находки.

След презентацията, присъстващите гости имаха възможност да зададат своите въпроси към специалиста. На края на срещата всички единодушно определиха срещата като изключително полезна и интересна и благодариха на д-р Наков и на организаторите за осъществяването на здравното събитие.



Източник: balkanec.bg

Коментари (0)

Няма добавени коментари

Добави коментар:

Ако искате да споделите и Вашето мнение, трябва да се регистрирате или да влезете с профила си.
Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (8)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (68)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (13)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete