Събота, 25 Януари 2025, 15:15

Справяне с демографската криза ли? Не и за младите семейства със 780 лв.

6 Декември 2024, 08:59
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1176 15


Обезщетението за втората година от майчинството остава 780 лв. и през 2025 г., въпреки че минималната заплата ще се повиши на 1077 лв. Това решение, заложено в проектобюджета на държавното обществено осигуряване, отново поставя младите родители в трудна финансова ситуация, въпреки техния осигурителен принос.

Обезщетение, което не стига

Докато всички политически партии заявяват, че справянето с демографската криза е приоритет, реалността показва друго. За поредна година младите родители са оставени да се справят сами с предизвикателствата. Обезщетението за втората година на майчинството остава значително под жизнения минимум, въпреки че осигуровките, които плащат работещите родители, се изчисляват върху значително по-високи доходи.

„Тези 780 лв. са крайно недостатъчни за семейство с малко дете, особено в контекста на нарастващите разходи за живот и липсата на достатъчно места в яслите“, коментират родители.

Яслите – недостъпна опция

Реалността допълнително усложнява положението – яслите рядко приемат деца под 1 година и половина, а местата в тях често са крайно недостатъчни. Така много родители са принудени или да останат вкъщи с минимални доходи, или да се върнат на работа и да търсят алтернативни грижи за децата си, което води до значителни разходи за частни детегледачки или други услуги.

Осигуровки и несъответствие

Междувременно, проектобюджетът предвижда увеличаване на максималния осигурителен доход на 4130 лв. от 1 януари 2025 г., което означава, че работещите родители ще продължат да внасят повече средства в осигурителната система. Въпреки това, обезщетенията за втората година на майчинството остават значително под минималната заплата.

Липса на подкрепа за семействата

„Държавата изпраща ясен сигнал, че младите семейства трябва сами да се справят с тежестта на ранното родителство. Това е в рязък контраст с декларирания ангажимент за справяне с демографската криза“, смятат експерти.

Докато финансовото министерство аргументира решението си с необходимостта от бюджетна дисциплина, много родители остават разочаровани от липсата на реална подкрепа и стимули за отглеждането на деца.

Заключение

Държавната политика за подкрепа на младите семейства отново се оказва недостатъчна. Въпреки че демографската криза е обявена за приоритет, действията на правителството показват друго. Родителите остават сами в стремежа си да балансират между осигурителните си задължения и осигуряването на достойно бъдеще за децата си.



Източник: balkanec.bg

Коментари (15)

  • Отговори (6) (2)
    1. добавен от: Анонимен 6 Декември, 10:17

    Наистина трябва да се преразгледа обещетението за втората година, средата на 2023 година го вдигнаха на 780лв и от тогава никаква промяна!!

    • (7) (3)
      1. добавен от: Анонимен 6 Декември, 15:07

      Тя баба,мир на праха и е отгледала 7 само от помощи. Ебан трябва и копаене на нивата. Сега кафенето ги бърка.

    • (15) (0)
      2. добавен от: Анонимен 6 Декември, 18:27

      При по-голямата част от съвременното общество копаенето на нивата е заменено от работа на трудов договор. От навършване на 18 години до пенсионирането си, всеки нормален, работещ човек внася осигоровки във фонд Общо заболяване и майчинство. Категорично против съм майчинството да се нарича "помощ". Това са моите пари, които аз съм внасяла всеки месец в държава и тя сега ми връща част от тях, за да мога да бъда вкъщи и да се грижа за детето си до навършване на 2 години. При една елементарна калкулация за целия си трудов стаж аз ще внеса много повече пари, отколкото държавата ще ми върне. Освен ако не родя 5-6-7 деца. Остатъка от моите и Вашите внесени осигуровки се раздават за помощи на хора, които нямат стаж, не са работили, не са внасяли нищо в хазната, но взема от нея. И наистина ли смятате, че кафенето е основния разход на една майка? На фона на 30лв за кутия мляко и още 30 лв пакет памперси /това стига за 1 седмица/ 3 лв за кафе не са болка за умиране. Също така, докато жената е в майчинство от енергото не й опрощават сметките за ток, нито ВиК т.н.

  • Отговори (15) (0)
    2. добавен от: Анонимен 6 Декември, 10:47

    Заличаване! Нама раждаемост, бум на разводите, потъпкване на семейните ценности.

  • Отговори (12) (2)
    3. добавен от: Анонимен 6 Декември, 11:13

    Тези,които раждат само заради тези пари,по–добре да не бъдат стимулирани!

    • (8) (0)
      1. добавен от: Анонимен 6 Декември, 18:12

      Тези, които раждат заради пари, не получават това майчинство. На 2ра година майчинство имат право жени, които са назначени на трудов договор. Това, че има случаи, при които се назначават фиктивно, в началото на бременността, за да го получат е друг въпрос. А майките /основно от малцинствата/ без трудов стаж, без внасяни осигуровки, получават други видове помощи, които дори надвишават майчинството. Извода: всяка работеща жена, плащала цял живот осигуровки и данъци получава по-малко обещетение, за децата си, от тези, които цял живот са на гърба на държавата

  • Отговори (8) (1)
    4. добавен от: Анонимен 6 Декември, 11:33

    Подкрепям #3,социалното министерство трябва да осмисли много неща,на първо място образование на родителите,преимущество да имат тези в действителен брак с документ,подкрепа на семействата за възпитаване на децата в християнските ценности-уважение към родители,общество,институции,държава.А не само към една етническа група,която свикна за 35 г.да се ползва от блага,а да не дава на обществото нищо,нито труд,нито уважение към работещите хора.

  • Отговори (11) (1)
    5. добавен от: Анонимен 6 Декември, 13:11

    Всяка държава бди, като ястреб над младите си хора, защото знае, че те са бъдещето. А България е абдикирала да осигури нормални условия(не говорим за лукс) за младите. Демографията е Алфата и Омегата в стратегията на всяка държава, без достатъчен брой население, нито икономика ще има, нито можеш да охраняваш границите на държавата, за нещо повече да не говорим.

  • Отговори (12) (0)
    6. добавен от: Анонимен 6 Декември, 13:14

    Около нас: Гърция-10.5 милиона население
    Турция- 85 милиона
    Румъния- 18 милиона
    Унгария- над 9 милиона
    Надявам се, че в София има хора следящи тези процеси и че обезлюдяването е предпоставка за образуване на вакум, който по-голяма държава ще иска да запълни. Спешно трябва да бъдат взети мерки.

  • Отговори (4) (8)
    7. добавен от: Анонимен 6 Декември, 14:41

    Русия агресор

    • 1.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (3) (6)
    8. добавен от: Анонимен 6 Декември, 20:50

    Имаше един хубав данък в миналото .Ергенски данък се казваше.Добра работа,ще върши сега ,ако се въведе отново.

    • (9) (3)
      1. добавен от: Анонимен 7 Декември, 09:03

      Да се плаща данък, ако не се ожениш и нямаш деца? Да си принуден да създадеш семейство? Без никой да го интересува какво можеш да му осигуриш и можеш ли да се грижиш за него? Сериозно? По времето, когато е имало този данък, всеки човек е имал работа, дом, сигурност. А сега къде са?

  • Отговори (1) (0)
    9. добавен от: Анонимен 13 Декември, 15:52

    Давайте на мангалите да се плодят като мишки и нищо да не работят. Тая сган трябва да се стерилизира още при раждането.

  • Отговори (1) (0)
    10. добавен от: Анонимен 25 Декември, 10:45

    Педерастията до там води. Няма как,да борим демографията,със еднополови връзки.

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (0)

Какво ще правите на Нова година?

Анкета » коментари (0)

Какво ще правите на Нова година?

отговори
Ще празнувам у дома със семейството (95)
70% Complete
Ще посрещна празника с приятели (21)
70% Complete
Ще пътувам (7)
70% Complete
Ще празнувам в заведение (4)
70% Complete
Нямам конкретни планове (18)
70% Complete