Тематичен кът по случай 100-годишнината от рождението на режисьора Янко Янков, бе открит в Историческия музей Етрополе
В Исторически музей-Етрополе беше открит тематичен кът в памет на големия български режисьор Янко Янков по случай 100 години от рождението му. Гости на откриването бяха Росица Иванова – началник отдел „Хуманитарни дейности“, служители на общинска администрация Етрополе и ученици.
Директорът на музея Галя Дикова – Иванова откри изложбата с кратко слово за живота и делото на етрополеца Янко Янков, роден на 1 ноември 1924 г. в семейството на ветеринарния фелдшер Захари Янков и началната учителка Миленка Янкова. Баща му е родом от Трънско, е ветеринарен лекар, загива при трагичен случай – падайки от кон, когато Янко е на 8 години. Захари Янков участва в театралната трупа към читалището в Етрополе. Майката на Янков – Милена е етрополка, дъщеря на Димитър Попсимеонов – син на свещеник Симеон Бенчев и Елисавета Иванова Герчева, дъщеря на Иван Герчев – първият кмет на Етрополе след Освобождението. Милена Янкова е учителка в училище „Екзарх Йосиф І“ и също участва в театралната трупа, както и в подготовката на различни детски пиеси за училището.
Началното си образование Янко Янков завършва в град Етрополе. В периода 1938-1943 г. е ученик в Пета софийска мъжка гимназия „Васил Левски” в София. Творческият път на режисьора Янко Янков тръгва от театралната трупа в Етрополе под ръководството на учителя Кръстьо Мишев, като в периода 1941-1943 г., също така режисьор-постановчик на любителската трупа. Първото участие на Янков на етрополска сцена е в ролята на Борис Денев в „Долу маските“ на Александър Тихов, играна на 08.09.1940 г. Янков е само на 16 години.
Сред посетителите на изложбата бяха учениците от СУ „Христо Ясенов“ отличени с награди в инициативата „Да направим филм“ на Геотехмин, Елаците-Мед и сдружение Арлекин. Докоснали се веднъж до магията на киното, те с вълнение разгледаха експозицията за този голям български режисьор, оставил неповторима диря в историята на българското кино.
Дързостта на мечтите няма граници, а нашите пожелания към младите творци са: „Не се страхувайте да мечтаете и сбъдвайте мечтите си!“
Временната експозиция може да разгледате до края на месец ноември.
Източник: balkanec.bg
Няма добавени коментари