Тленните останки на цар Фердинанд намериха последен покой в криптата на дворец „Врана“ (Галерия)
Стотици български граждани и официални лица се събраха днес, за да отдадат последна почит на цар Фердинанд I, български княз (1887-1908) и цар (1908-1918), чиито тленни останки пристигнаха от Нюрнберг с полет на българските ВВС. По молба на цар Симеон II и неговото семейство, останките бяха положени в криптата на дворец „Врана“.
След смъртта си през 1948 г., цар Фердинанд бе погребан в криптата на църквата „Св. Августин“ в Кобург, Бавария. В понеделник ковчегът му бе изложен за поклонение в града, където бе отслужена тържествена литургия.
Самолетът с ковчега кацна на летище София около 14:00 часа. Шестима гвардейци изнесоха ковчега, покрит с личния щандарт на бившия монарх, през гвардейски шпалир и го натовариха в траурен автомобил. В 15:00 часа от официалния вход на парка към дворец „Врана“ потегли траурното шествие, водено от оркестъра на Националната гвардейска част и православен свещеник. Шествието включваше катафалката, четирима гвардейци на караул, внуците на покойния, князете Кирил Преславски и Константин-Асен Видински, членове на царското семейство и множество граждани. Младежи и девойки от родолюбиви организации и студенти също участваха в шпалира и шествието.
Осем гвардейци поеха ковчега и през шпалир от свои колеги го отнесоха до входа на двореца, където ги очакваха цар Симеон и царица Маргарита, както и множество официални лица, включително кметът на София Васил Терзиев, заместник-министърът на отбраната Иван Пейков и академик Юлиан Ревалски, председател на БАН. Присъстваха и представители на различни организации и институции.
Венци поднесоха Министърът на отбраната, председателят на БАН, кметът на Столична община и други официални лица и организации. Под звуците на първия национален химн „Шуми Марица“ и Траурния марш, ковчегът бе внесен в Централното фоайе на двореца, където четирима гвардейци заеха пост около него. Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний отслужи кратък заупокой, а архиепископ Лучано Суриани, апостолически нунций в България, също отслужи кратък заупокой по западен обряд.
Пред саркофага на цар Фердинанд бяха поставени част от неговите отличия, включително ордените „Св. Св. Кирил и Методий“ и „Орден за храброст“, както и фелдмаршалския му жезъл. След кратко прощаване на семейството и официалните лица, стотиците присъстващи граждани бяха поканени в двореца, за да отдадат почит пред ковчега на покойния цар.
Източник: balkanec.bg
Синът на цар Фердинанд - цар Борис III с умелата си политика върна на България Южна и Северна Добруджа, Егейска Тракия и Македония. Той не допусна виновника за двете национални катастрофи - баща си Фердинанд в България и не даде нито един български войник за Източния фронт. Той заслужаваше почитта на българския народ , а не дядото на Симеон Сакскобурготски. Членовете на първото народно правителство постъпиха не като държавници, а като отмъстители, което не им прави чест. Приемането на останките на Фердинанд в двореца Врана е лично желание на внука му и може би оказаната държавна почит след 76 г. не биваше да бъде толкова показна.
Не одобрявам това,че гвардейци се ползват за случая.Фамилията на починалият е достатъчно богата,за да си поеме разноските!И стига сте ни натрапвали Симеон втори като наш цар,защото никога не е царувал,и слава Богу!