Управлението на община Своге в графа „провал” на ИПИ
Българските общини масово се провалят при управлението на парите си, а голяма част от средствата се оказват на практика прахосани. Общините не успяват да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си. В много случаи това се дължи на липса на достатъчно добри специалисти. Изобилстват и случаите, които говорят за корупция, безстопанственост и други престъпления. Това са основните изводи от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) за успехите и провалите на общините, разпространен тези дни. Той обхваща периода от 2011 до 2014 г. и обобщава данните от одитите на Сметната палата.
Своге попада сред общините, проверките за които са оценени като провал. Освен Своге такива общини са Враца, Ловеч, Ямбол, Каварна, Чепеларе и др. Експертите на ИПИ оценяват като провал това, че парите са пропилени, изхарчени са неправомерно или в нарушение на българското законодателство.
Като "провал" ИПИ класифицира разходите и програмите, които не изпълняват заложените цели. Освен това в тази графа попадат и необоснованите харчове, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки.
Според одитния доклад на Сметната палата в община Своге в периода 2011-2014 г. е допуснато сключването на граждански договори, в които не е определен срокът за изпълнението им.
Допуснати са нарушения на законовите изисквания, като в част от обявленията за възлагане на обществени поръчки, не са посочени конкретни обстоятелства за отстраняване на участници.
В прилаганата през одитирания период Наредба за реда за придобиване управление и разпореждане с общинско имущество, не е регламентиран редът за осъществяването на надзор и актуване на имотите – общинска собственост. Не са разработени правила, регламентиращи ползването на мерите и пасищата и др.
Според Института местните власти се провалят във всички дейности, с които са натоварени. Най-чести и най-сериозни са нарушенията, свързани с обществените поръчки, разпределянето на общинския бюджет и разпореждането с общинските имоти. Според доклада на ИПИ високите нива на корупция при обществените поръчки са най-вече в началните етапи на процедурата по възлагане.
Общият размер на бюджетите на проверените общини е бил 5.764 млрд. лв., а размерът на оценените като провал средства е 3.5 млрд. лв. Като успех за общините са отчетени едва 5% от разходите, а останалите 27% попадат в графата "некласифицирани". Резултатите от 21 проверки, или 1/4, са дадени на прокуратурата заради данни за престъпления.
Източник: сн. Архив
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
ето това е истината
Ченча е изцапал боксерките
Чия истина? Кой или по-скоро чий е Института за пазарна икономика? Община Бургас е обявена за провал в мандата на най-успешния европейски кмет?!? Какво значи граждански договори без срок - та те могат да се сключван за извършване на определена работа! Гражданските договори не са обвързани с работно време и срок! Що за некомпетентна статия?
ГЛУПОСТИ НА ТЪРКАЛЕТА. НЯКОЙ ЧЕЛ ЛИ Е ДОКЛАДА НА СМЕТНА? И МНОГО ИНТЕРЕСНО ОТ КОГА СА НАРУШЕНИЯТА??? НЕ ПРИ ЧЕНЧА , А ПРЕДИ НЕГО. ПЛАЩА СИ ДЕБЕЛИЯ ДА МУ ПИШАТ КВОТО ИСКАТ
На кой преди ченча че нещо не разбрах
Тези откриха топлата вода.Управленията на Емил са погром,на Чейнджа-мазало,на Цеката-смрад.Цеката поне е човек,може и да се разбереш понякога с него.Чейнджа в повечето време не знае от къде изгрява слънцето.Другият е руско бандитско говедо.
Госпожице, много лесно е да се класифицира някоя статия като некомпетентна особено като не отговаря на ГЕРБ критериите. Я кажете това за обществените поръчки на Джаро и то ли не е вярно
Г-н Танев, това не вие е"Устав Ленинского комсомола", а доклад на Сметна палата. Не тълкувайте като дявол евангелие!
Юле, Наско, нужно ли ви е всичко това? До кога и до къде можем да затъваме, след като пробихме дъното...