Сряда, 10 Юни 2026, 21:41

Важно за всички шофьори: Глоба, ако пожарогасителят в колата е без стикер

15 Май, 07:26
(1) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 3133 17


Нови изисквания за пожарогасителите в автомобилите – глоби при липса на стикер за обслужване

От 7 февруари 2026 година влизат в сила нови изисквания в Закона за движението по пътищата, свързани с пожарогасителите в моторните превозни средства. Промените засягат всички автомобили, които по закон трябва да бъдат оборудвани с пожарогасител.

Съгласно новия текст на чл. 139, ал. 11 от ЗДвП, вече няма да бъде достатъчно автомобилът просто да има пожарогасител. Новите правила изискват той да бъде преминал задължително сервизно обслужване, удостоверено със стикер или маркировка.

Законът предвижда две възможности:
• пожарогасителят да е обслужен по реда на българската нормативна уредба, като това се удостоверява със стикер;
• или да е обслужен съгласно изискванията на друга държава, като отново трябва да има стикер или маркировка с отбелязана дата – месец и година – за следващото обслужване.

Промяната цели да гарантира, че пожарогасителите в автомобилите са технически изправни и годни за употреба при възникване на инцидент. Практиката показва, че в много случаи водачите разполагат с пожарогасители с изтекъл срок или неизправни уреди, които не биха могли да бъдат използвани ефективно при пожар.

С новите текстове са предвидени и санкции. Водач, който управлява автомобил без изискуемия пожарогасител или с пожарогасител без извършено обслужване по чл. 139, ал. 11, ще бъде наказван с глоба от 25,56 евро (50 лева).

Текстът е регламентиран в чл. 185, т. 5 от Закона за движението по пътищата и също влиза в сила от 7 февруари 2026 година.

Органите на пътна полиция вече следят и налагат глоби за липса на стикер на пожарогасителите.

Следвайте Balkanec.bg:

Във фейсбук: https://www.facebook.com/balkanecbg
В youtube: https://www.youtube.com/@balkanec_bg
Viber: https://invite.viber.com/?g2=AQA2Etkwz5oDLlZbHwe5FWzyfCeZZFL0aMLES84s6n4xbbeki6lQG3zdbXOGkYiA


Източник: balkanec.bg

Коментари (17)

  • Отговори (10) (2)
    1. добавен от: Анонимен 15 Май, 07:32

    Е че за това сглобяват от години, голяма новина. Значи са ни глобавали без да имат право, това е булгаристан

  • Отговори (5) (20)
    2. добавен от: Анонимен 15 Май, 07:36

    Значи някакъв байчо дето смъква кинти за тъпите стикери може по-добре от производителя на пожарогасители да прецени дали е изправен. Е, няма такива дебили....

    • (20) (4)
      1. добавен от: Анонимен 15 Май, 08:17

      Ей, все за пари мисли Ганьо, някой да не му бръкне в джоба! А за живота си и за живота на семейството си не мисли.

    • (1) (20)
      2. добавен от: Анонимен 15 Май, 19:50

      Баичето където взима пари за стикерите ги разбира нещата а ти явно си доста неграмотен по тази работа.

    • (0) (2)
      3. добавен от: Анонимен 16 Май, 11:34

      2.2 Щото точно това ми е работата и имам много точна представа колко разбират тези галфон.

  • Отговори (4) (0)
    3. добавен от: Анонимен 15 Май, 07:43

    Аз вече изгърмях с фишче, купувайте пожарогасители - 10 евро са и са със стикер за 5 години да ви е мирна главата

  • Отговори (3) (0)
    4. добавен от: Анонимен 15 Май, 07:49

    каде са 10 евро

  • Отговори (5) (5)
    5. добавен от: полицай 15 Май, 08:00

    Тъпите ИЗРОДИ ПОЛИЦАИ-вече няма от какво да смучат хората ли???

  • Отговори (1) (3)
    6. добавен от: Пурко 15 Май, 08:12

    Пълна лъжа. Още няма промени в наредбата за пожарогасителите.

    • (7) (0)
      1. добавен от: Анонимен 15 Май, 08:18

      Пурко, ушев като ти прасне фиша ходи му обяснявай

  • Отговори (1) (1)
    7. добавен от: Анонимен 15 Май, 08:44

    От къде се вземт тези стикери?

  • Отговори (1) (0)
    8. добавен от: Анонимен 15 Май, 08:56

    От аптеката

  • Отговори (4) (1)
    9. добавен от: Анонимен 15 Май, 09:00

    Понеже убиха бизнеса в България и за да пълнят бюджета сега ще щавят с глоби и високи данъци.

  • Отговори (1) (0)
    10. добавен от: Анонимен 15 Май, 09:13

    Стикери в олх колко щеш

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

Анкета » коментари (1)

Одобрявате ли вдигането на цените на автобусните превози

отговори
Да, нормално е при повишаване цените на горивата (13)
70% Complete
Да, но трябва да има повишаване и на качеството на услугата (34)
70% Complete
Не, защото не се прави нищо за условията на пътниците (75)
70% Complete
Твърдо не, това е спекула и печалбарство (50)
70% Complete
Не, защото държавата и общините дофинансират някои курсове (13)
70% Complete
Нямам мнение (4)
70% Complete