- Да, темата наистина е много актуална. От психологическа гледна точка агресивното поведение в общия случай е пряко свързано с липсата на любов, внимание, усещане за принадлежност към семейството или значима социална група. Тези липси са несъзнателни и коренът е в ранното детство на тези индивиди. Често казвам на родителите, че децата не се раждат с упътване за употреба. Да бъде човек родител е отговорна задача, на 24 часов работен ден. Друга причина би могла да бъде промяна в био-химичния баланс на организма, породена от нездравословно хранене. Обсъждали сме темата с колеги и медицински лица, които споделят хипотезата, че би могло да има хормонален дисбаланс. Рисковото поведение на пътя е пряко свързано с нивото на самоконтрол и себерефлексия.
- Как би могло да им се въздейства психологически? Могат ли те самите да работят върху себе си, за да овладеят склонността си към рискови действия?
- На хора с агресивно поведение би могло да се въздейства единствено с любов, подкрепа, разбиране и емпатия. По отношение на любовта и подкрепата основоположникът на психотерапевтичния метод "Семейни констелации" разказва за традициите на племето Зулу в Южна Африка. При тях, когато се случи убийство, родителите на убития, осиновяват убиеца и го отглеждат като собствено дете. Това разбира се, са културални особености и местни традиции, които са на практика неприложими в нашите географски ширини. Споделям го само като пример, относно приемането и разбирането.
Агресията поражда агресия. Когато човек се чувства гневен и ядосан, вреди само и единствено на себе си. В много случаи неизразеният гняв може да бъде причина за хранителни разстройства или други физически неразположения. Работата на психолога основно се състои в това да научи човека да се справя градивно с чувството на гняв. Все пак да не забравяме, че всеки случай е индивидуален. При хора, които имат неврологични нарушения в мозъка, разбира се любовта и психологическата подкрепа не биха могли да бъдат единствените фактори. При тях се налага и медикаментозно лечение.
Да, биха могли да работят върху себе си, стига да осъзнават и разбират поведението си и да имат желание да потърсят подкрепа от специалист.
- Вие се занимавате и с Хюман дизайн. Бихте ли въвели читателите ни с няколко изречения в Хюман дизайна. Като какъв типаж ги определя Хюман дизайна тази категория хора - екстремните, необузданите, които имат неконтролируемо влечение към рискови ситуации?
- Хюман дизайн е научен експеримент за диференциацията. Той ни помага да разберем по-добре себе си и хората около нас, показва ни кой е нашия вътрешен авторитет и каква стратегия да следваме при взимане на решения. Изчислява се чрез данни за раждане – дата, час и място. Системата Хюман дизайн акцентира върху това, че хората общуваме предимно на енергийно ниво. Тоест ние обменяме енергия и се чувстваме по определен начин в компанията на друг човек дори без да общуваме вербално. На всеки от нас се е случвало да изпитва удовлетворение или гняв само, когато срещне определен човек дори без да го познава. Агресивното поведение е провокирано също от енергия, която търси излаз навън. Въпросът е тази енергия да бъде използвана по градивен и ефективен начин. В Хюман дизайн има 5 основни профила – манифестор, манифестиращ генератор, генератор, прожектор и рефлектор. Енергията се движи чрез канали в картата. В различните карти това се случва по различен начин. Когато човек е наясно със своите характерни особености според Хюман дизайн, се учи да приема себе си и да се “вслушва“ в сигналите, които му изпраща тялото. С една дума това са много емоционални и импулсивни хора, погледнато през призмата на Хюман дизайн.
- Работила сте и като училищен психолог. Проблемът с детската агресия също е много сериозен. Агресивните деца днес утре са агресивни възрастни, които са агресивни и на пътя. Как да ограничим детската агресия?
- Агресивното поведение при децата може да бъде коригирано чрез промяна на учебните програми и пълноценно общуване между връстниците посредством различни ролеви игри и практики. Децата прекарват много време пред различни електронни устройства, което оказва неблагоприятно влияние върху невронните връзки в мозъка. Друг фактор е здравословното и балансирано хранене. Например влечението към сладки храни и зависимости, се свързва с непълноценни социални контакти. Тоест не можем да говорим на теми, които ни вълнуват, тъй като се чувстваме неразбрани. В този смисъл често ставаме свидетели и на вербална агресия, не само физическа. Ключът е да търсим различни канали за комуникация с разнообразни хора, докато открием тези, с които се чувстваме добре. Можем да променим хората около нас само и единствено с личния си пример.
- Като човек, добре запознат с метода на Мария Монтесори за отглеждане и възпитание на децата, смятате ли, че той трябва да бъде въведен масово в общинските детски градини и училища? Как той би допринесъл за справянето с агресията? Могат ли родителите в домашни условия да отглеждат децата си по този метод? Какво обаче се случва, когато навън децата се сблъскат с грубата и враждебна действителност - защото навън не важат принципите на Монтесори, а "Законът на джунглата"?
- Да, определено смятам, че методът трябва да бъде въведен масово в детските градини и училища. Всъщност последните години част от методите на д-р Мария Монтесори вече се използват. Смятам, че с увеличаването броя на деца и ученици със специални образователни потребности, ще бъде все по-актуално прилагането на нейните методи. Имала съм случай на дете с аутизъм, което не се чувстваше добре при класния си ръководител и съучениците си. То често влизаше в класа на друга колежка и работеше с деца по-малки от него. Справяше се чудесно с всички задачи, помагаше на другите деца и те го приемаха. Обичаха го и също му помагаха, докато неговите съученици му се подиграваха.
Да, в домашни условия също могат да се прилагат методите на д-р Мария Монтесори. Това се случва чрез различни игри и промяна на комуникацията между деца и родители. В ранна детска възраст децата общуват и опознават света чрез играта и на принципа проба/грешка.
Навън вариантите са: игнориране, приемане или любов. В общи линии привличаме това, което излъчваме. Тоест, ако се приемаме и обичаме себе си такива каквито сме, е малко вероятно да срещнем враждебни и агресивни хора. Ако все пак това се случва, вероятно те ни показват качества, които сме отхвърлили в себе си и с които е добре да поработим с терапевт, който да ги осветли. Възможно е и да има стари травми в рода и това да ни е житейски урок, с който да се справим като променим ролевия модел на семейството.
- С какви проблеми от психологическо естество се обръщат най-често към Вас хората?
- Липсата на принадлежност към значима социална група, асоциално поведение, семейни проблеми, влошена комуникация в семейството, невнимание и лош успех в училище, проблеми с дисциплината у дома или в училище. Последните две години - хора с депресия и липса на мотивация.
- Как биха могли хората от Ботевград и района, които имат нужда от консултация с психолог, да се свържат с Вас?
- На имейл: cvetelyna.ivanova@gmail.com, fb: Cvetelyna Ivanova, viber: 0898547304 или 0879321320
Публикувано на 5.11.2024г. 11:14 | Продава
Публикувано на 4.11.2024г. 19:56 | Продава
Публикувано на 3.11.2024г. 12:43 | Продава
Публикувано на 30.10.2024г. 13:43 | Дава под-наем
Публикувано на 25.10.2024г. 07:43 | Продава
Публикувано на 7.11.2024г. 11:56 | Предлага
Публикувано на 3.11.2024г. 14:53 | Предлага
Публикувано на 2.11.2024г. 10:13 | Предлага
Публикувано на 1.11.2024г. 10:24 | Предлага
Публикувано на 1.11.2024г. 06:33 | Предлага
Публикувано на 2.11.2024г. 19:25 | Продава
Публикувано на 27.10.2024г. 20:18 | Продава
Публикувано на 25.09.2024г. 14:16 | Продава
Публикувано на 23.09.2024г. 10:25 | Продава
Публикувано на 9.09.2024г. 16:33 | Продава
Най важни са родителите и какво ще възпитат първите седем години детето си всичко друго е дрън,дрън е има и изключения , но там е школата на живота л
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Много точно казано. По мое време нямаше тази агресия в училищата. За такива имаше ТВУ и си налягахме парцалите. Такива институции в момента има и в САЩ, който не вярва да провери. Щом без капка срам едни ученици унижават други и публично ,какви деца са това.
Правилно е да се пише "израснала", защото е с наставна "Н" и с глагол от свършен вид.
Когато глаголът е от несвършен вид и с наставка "ВА", пишем "израствала".
порасна, израсна, пораснала, израснала
пораствам, израствам, пораствала, израствала
Как е правилно :
Порасна ми хуя или стана ми хуя ?!?
Правилното е да ти теглят един бой, с цел превъзпитание.
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Глупости на търкалета нищо не може да промени Пари на вятъра давани от малоумни
Правчанин е диагноза а пришълец в правец е ИДИОТ С диагноза
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
На карти гледа ли тая мома или на кълбо
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Само от снимките се вижда -фалшив претекст- наклонената глава , слабост, примирение, подчинение. Депресива личност . Фрустрация ...
Всички деца СОП