Петък, 8 Ноември 2024, 06:22

За агресията на пътя, детската агресия и методите за справяне с проблема - интервю с психолога Цвета Иванова

31 Юли 2022, 20:09
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2575 22


Цвета Иванова е на 44 г., родена и израстнала в София. Преди две години и половина се премества да живее в Правец.
Образование: Бакалавър "Психология", ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", гр. Велико Търново.
Първо ниво Нейрографика, първо ниво Школа по позитивна психотерапия, първо ниво Школа по фамилна и системна арттерапия и в момента се обучава за консултант. Завършени две нива по системата Хюман дизайн и понастоящем се обучава в трето. Завършени три курса по метода на Мария Монтесори за отглеждане, възпитание и работа с деца и юноши. Завършен курс динамични медитации на Танит и Ошо и енергийни практики за хармонизиране на женската енергия.
Професионален опит: След 12 години работа във финансово-счетоводния сектор и обратна връзка от управители на фирми и техните служители за личните качества и умения на Цвета, тя рязко променя сферата на развитие и вече близо 8 години се занимава с психология и в частност личностно развитие. Асистент "Човешки ресурси" във фирма с над 700 човека персонал - една година, училищен психолог за период от две години и половина в най-голямото училище в София област, са част от професионалната и визитка.
"Психологията е дарба по рождение и в общия случай богатият житейски опит е по-скъп и ценен от всички дипломи и курсове. Последните двадесет години се движа на границата между научната и езотеричната психология. Имам задълбочени интереси в областта на здравословно хранене по метода Аюрведа, разнообразни практики и методи за хармонизиране на ежедневието и междуличностните отношения, изследване на родови травми и ролеви модели, астрология, Хюман дизайн, звукотерапия, личностно развитие, природосъобразен начин на живот, ароматерапия", разказва за себе си Цвета Иванова. Акцент в интервюто с нея обаче е агресията - на пътя, в човешките взаимоотношения, детската агресия - причини и методи за справяне с проблема.

- Като дипломиран психолог и на базата на професионалния Ви опит, бих искала да поговорим върху една изключително актуална и социално-значима тема, дори жизнено важна. В последно време сме свидетели на драстично нарастване на броя на ПТП, за съжаление много от тях с трагичен край. Вие, като психолог как си обяснявате агресията по пътищата - рисковото поведение на някои шофьори, които застрашават и собствения си живот, и този на останалите участници в движението?

- Да, темата наистина е много актуална. От психологическа гледна точка агресивното поведение в общия случай е пряко свързано с липсата на любов, внимание, усещане за принадлежност към семейството или значима социална група. Тези липси са несъзнателни и коренът е в ранното детство на тези индивиди. Често казвам на родителите, че децата не се раждат с упътване за употреба. Да бъде човек родител е отговорна задача, на 24 часов работен ден. Друга причина би могла да бъде промяна в био-химичния баланс на организма, породена от нездравословно хранене. Обсъждали сме темата с колеги и медицински лица, които споделят хипотезата, че би могло да има хормонален дисбаланс. Рисковото поведение на пътя е пряко свързано с нивото на самоконтрол и себерефлексия.

- Как би могло да им се въздейства психологически? Могат ли те самите да работят върху себе си, за да овладеят склонността си към рискови действия?

- На хора с агресивно поведение би могло да се въздейства единствено с любов, подкрепа, разбиране и емпатия. По отношение на любовта и подкрепата основоположникът на психотерапевтичния метод "Семейни констелации" разказва за традициите на племето Зулу в Южна Африка. При тях, когато се случи убийство, родителите на убития, осиновяват убиеца и го отглеждат като собствено дете. Това разбира се, са културални особености и местни традиции, които са на практика неприложими в нашите географски ширини. Споделям го само като пример, относно приемането и разбирането.
Агресията поражда агресия. Когато човек се чувства гневен и ядосан, вреди само и единствено на себе си. В много случаи неизразеният гняв може да бъде причина за хранителни разстройства или други физически неразположения. Работата на психолога основно се състои в това да научи човека да се справя градивно с чувството на гняв. Все пак да не забравяме, че всеки случай е индивидуален. При хора, които имат неврологични нарушения в мозъка, разбира се любовта и психологическата подкрепа не биха могли да бъдат единствените фактори. При тях се налага и медикаментозно лечение.
Да, биха могли да работят върху себе си, стига да осъзнават и разбират поведението си и да имат желание да потърсят подкрепа от специалист.

- Вие се занимавате и с Хюман дизайн. Бихте ли въвели читателите ни с няколко изречения в Хюман дизайна. Като какъв типаж ги определя Хюман дизайна тази категория хора - екстремните, необузданите, които имат неконтролируемо влечение към рискови ситуации?

- Хюман дизайн е научен експеримент за диференциацията. Той ни помага да разберем по-добре себе си и хората около нас, показва ни кой е нашия вътрешен авторитет и каква стратегия да следваме при взимане на решения. Изчислява се чрез данни за раждане – дата, час и място. Системата Хюман дизайн акцентира върху това, че хората общуваме предимно на енергийно ниво. Тоест ние обменяме енергия и се чувстваме по определен начин в компанията на друг човек дори без да общуваме вербално. На всеки от нас се е случвало да изпитва удовлетворение или гняв само, когато срещне определен човек дори без да го познава. Агресивното поведение е провокирано също от енергия, която търси излаз навън. Въпросът е тази енергия да бъде използвана по градивен и ефективен начин. В Хюман дизайн има 5 основни профила – манифестор, манифестиращ генератор, генератор, прожектор и рефлектор. Енергията се движи чрез канали в картата. В различните карти това се случва по различен начин. Когато човек е наясно със своите характерни особености според Хюман дизайн, се учи да приема себе си и да се “вслушва“ в сигналите, които му изпраща тялото. С една дума това са много емоционални и импулсивни хора, погледнато през призмата на Хюман дизайн.

- Работила сте и като училищен психолог. Проблемът с детската агресия също е много сериозен. Агресивните деца днес утре са агресивни възрастни, които са агресивни и на пътя. Как да ограничим детската агресия?

- Агресивното поведение при децата може да бъде коригирано чрез промяна на учебните програми и пълноценно общуване между връстниците посредством различни ролеви игри и практики. Децата прекарват много време пред различни електронни устройства, което оказва неблагоприятно влияние върху невронните връзки в мозъка. Друг фактор е здравословното и балансирано хранене. Например влечението към сладки храни и зависимости, се свързва с непълноценни социални контакти. Тоест не можем да говорим на теми, които ни вълнуват, тъй като се чувстваме неразбрани. В този смисъл често ставаме свидетели и на вербална агресия, не само физическа. Ключът е да търсим различни канали за комуникация с разнообразни хора, докато открием тези, с които се чувстваме добре. Можем да променим хората около нас само и единствено с личния си пример.

- Като човек, добре запознат с метода на Мария Монтесори за отглеждане и възпитание на децата, смятате ли, че той трябва да бъде въведен масово в общинските детски градини и училища? Как той би допринесъл за справянето с агресията? Могат ли родителите в домашни условия да отглеждат децата си по този метод? Какво обаче се случва, когато навън децата се сблъскат с грубата и враждебна действителност - защото навън не важат принципите на Монтесори, а "Законът на джунглата"?

- Да, определено смятам, че методът трябва да бъде въведен масово в детските градини и училища. Всъщност последните години част от методите на д-р Мария Монтесори вече се използват. Смятам, че с увеличаването броя на деца и ученици със специални образователни потребности, ще бъде все по-актуално прилагането на нейните методи. Имала съм случай на дете с аутизъм, което не се чувстваше добре при класния си ръководител и съучениците си. То често влизаше в класа на друга колежка и работеше с деца по-малки от него. Справяше се чудесно с всички задачи, помагаше на другите деца и те го приемаха. Обичаха го и също му помагаха, докато неговите съученици му се подиграваха.
Да, в домашни условия също могат да се прилагат методите на д-р Мария Монтесори. Това се случва чрез различни игри и промяна на комуникацията между деца и родители. В ранна детска възраст децата общуват и опознават света чрез играта и на принципа проба/грешка.
Навън вариантите са: игнориране, приемане или любов. В общи линии привличаме това, което излъчваме. Тоест, ако се приемаме и обичаме себе си такива каквито сме, е малко вероятно да срещнем враждебни и агресивни хора. Ако все пак това се случва, вероятно те ни показват качества, които сме отхвърлили в себе си и с които е добре да поработим с терапевт, който да ги осветли. Възможно е и да има стари травми в рода и това да ни е житейски урок, с който да се справим като променим ролевия модел на семейството.

- С какви проблеми от психологическо естество се обръщат най-често към Вас хората?

- Липсата на принадлежност към значима социална група, асоциално поведение, семейни проблеми, влошена комуникация в семейството, невнимание и лош успех в училище, проблеми с дисциплината у дома или в училище. Последните две години - хора с депресия и липса на мотивация.

- Как биха могли хората от Ботевград и района, които имат нужда от консултация с психолог, да се свържат с Вас?

- На имейл: cvetelyna.ivanova@gmail.com, fb: Cvetelyna Ivanova, viber: 0898547304 или 0879321320



Източник: balkanec.bg

Коментари (22)

  • Отговори (6) (1)
    1. добавен от: Анонимен 31 Юли, 20:50

    Най важни са родителите и какво ще възпитат първите седем години детето си всичко друго е дрън,дрън е има и изключения , но там е школата на живота л

    • 1.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (5) (1)
    2. добавен от: Ева 31 Юли, 21:05

    Много точно казано. По мое време нямаше тази агресия в училищата. За такива имаше ТВУ и си налягахме парцалите. Такива институции в момента има и в САЩ, който не вярва да провери. Щом без капка срам едни ученици унижават други и публично ,какви деца са това.

  • Отговори (14) (2)
    3. добавен от: Анонимен 31 Юли, 22:06

    Правилно е да се пише "израснала", защото е с наставна "Н" и с глагол от свършен вид.
    Когато глаголът е от несвършен вид и с наставка "ВА", пишем "израствала".
    порасна, израсна, пораснала, израснала
    пораствам, израствам, пораствала, израствала

    • (3) (7)
      1. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:42

      Как е правилно :
      Порасна ми хуя или стана ми хуя ?!?

    • (7) (0)
      2. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:53

      Правилното е да ти теглят един бой, с цел превъзпитание.

    • 3.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (5) (2)
    4. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:15

    Глупости на търкалета нищо не може да промени Пари на вятъра давани от малоумни

  • Отговори (5) (2)
    5. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:17

    Правчанин е диагноза а пришълец в правец е ИДИОТ С диагноза :)

    • 1.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • 6.

    Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (4) (2)
    7. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:22

    На карти гледа ли тая мома или на кълбо

    • 1.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

    • 2.

      Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • 8.

    Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (5) (1)
    9. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:34

    Само от снимките се вижда -фалшив претекст- наклонената глава , слабост, примирение, подчинение. Депресива личност . Фрустрация ...

  • Отговори (3) (0)
    10. добавен от: Анонимен 1 Август, 13:36

    Всички деца СОП :) :) :)

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

Анкета » коментари (15)

Доволни ли сте от изборните резултати?

отговори
Да (112)
70% Complete
Не (364)
70% Complete
Не гласувам. Предпочитам други да избират вместо мен. (37)
70% Complete
Не виждам алтернатива. (112)
70% Complete
Всички са маскари. (191)
70% Complete