В настоящата публикация обръщаме внимание на един малко засяган въпрос в нашето ежедневие–фестивалният и концертен туризъм, в частност в Европа. Макар, че концерти от различни музикални жанрове в нашата родина са посетени от хиляди фенове, в България все още нямаме качествен голям музикален фестивал.
Става дума за големи (и не чак толкова големи) фестивали и концерти, които се провеждат на различни локации, с различни музикални стилове и привличат хиляди души от цял свят. Безспорно, това е въпрос на туризъм и регионално развитие – тези фестивали генерират стотици хиляди евро, които се вливат в местните икономики. Разбира се, за това трябва да има и необходимите условия – подходяща локация, места за настаняване (леглова база или къмпинг), паркинг, храни, напитки и тн. Често те се провеждат на места, свързани с културното наследство на страната – крепости и исторически места (пример за това са крепостта Josefov на феста Brutal Assault в Чехия, Петроварадинската крепост в Сърбия, Трансилвания в Румъния и много други подобни примери).
Фестивали от няколкодневен тип се провеждат в този формат почти в цяла Европа - Германия, Словения, Румъния, Сърбия (тук ще отбележим световните Exit festival и Гуча), но, за жалост, България няма своя подходящ пример от този мащаб. В последните години добри заявки прави Midalidare – Rock In The Wine Valley, фестивалът в старозагорско, а преди години до истински фестивални дни се доближаваха провежданите летни концерти в Каварна. Защо сме на такова ниво няма да тълкуваме, факт е, че при нас не се случват фестивали от ранга на европейските, или поне на тези в съседните Румъния или Сърбия.
За едно по-малко събитие обаче ще разкажем в следващите редове – концерт в Нови Сад (Сърбия) на легендарни имена за стила си, за който пътува и българска група от фенове. Как те видяха и преживяха събитието – предстои да прочетете.
В топлия последен петък на юли четирима другари тръгнаха на една весела разходка до Нови Сад, Сърбия. Поводът беше очакваната веселба на предстоящия концерт на D.R.I (Тексас, САЩ) и Anti-Nowhere League (Графство Кент, Англия). За съжаление на Гранично контролно-пропускателен пункт-Калотина, очаквано задръстен от множеството гастарбайтери, до един твърдящи, че са германци, загубихме около два часа, въпреки безпроблемното обслужване от граничарите и от двете страни. Въпреки всичко, весело летяхме по превъзходните аутобани в посока Белград, с крайна цел на дестинацията клуб “Fabrika” в чистия и красив в архитектурен план Нови Сад.
Разбира се, едно пътуване за концерт не е свързано само с музикалното събитие. Както казахме, то генерира приходи за местната икономика – платихме за нощувки, разбира се храна и задължителната биричка и плескавици, разгледахме местни музеи и забележителности (които може да видите на снимките).
Повод на концерта е турнето посветено на 40-годишния юбилей на на кросоувър/траш/пънк/хардкор класиците D.R.I., основани през 1982 г. Подгряващ съпорт бяха двете банди Thrufall и Dethroned, които ние, признаваме си, къде умишлено, къде неволно, изпуснахме. Всички бяхме дошли за двете „големи“. Същинското шоу в хале в индустриална зона започна с излизането на D.R.I. Във веселото меленце пред сцената се забелязваха шарени гребени, кубинки, дълги коси, ластични дънки, бири, бутилчици с ракия, зайчарско, йеленско, панкери, мош. Интензивното им шоу включи 19 парчета, разходка през цялото им творчество, начало с „Application“, през „Acid Rain“, “Thrashard”, “Abduction”, до „The Five Year Plan“. От 1982 до сега в състава са само веселата китара Spike Cassidy и вокалът Kurt Brecht, който се изяви като продавач консултант на пребогатия им мърчщанд преди и след сета им. Той не отказа снимка или автограф на феновете. След половинчасова пауза дойде и времето на хедлайнерите – митичните Anti-Nowhere League. За почти 45 години на сцена, водени от неподражаемия Animal (Nick Culmer) те са изградили име на една от най-дълго просъществувалите пънк банди, цитирана за влияние от не една или две метъл банди. Дори Metallica записват и издават кавър на тяхната „So What“ и са едно от основните им влияния. Въпреки, че през осемдесетте Anti-Nowhere League имат издадени само два албума, се оказва, че влиянието им е огромно. През годините стиловете се менят от стрийт/хардкор пънк (издавани са в сборни плочи с Discharge, Disorder, G.B.H., The Adicts, The Exploited), та дори до байкър метъл (в компилации са с Motorhead, Girlschool, Plasmatics). Британците са стари познайници на сърбите, дори имат издаден лайв-албум от записан концерт от 1983 г. в град Загреб, днешна Хърватия, тогавашна соц-Югославия. Тогава и ние бяхме соц, но 40 г. по-късно Anti-Nowhere League все още не са идвали у нас, но това е една съвсем друга история…
За съжаление, след 18 парчета, олдскуул веселбата приключи като повторно бе изпълнена горецитираната „So What“. В прохладната вечер след празника, леко уморена, групичката превъзбудено се заклати към уютната си квартира, разположена в историческата стара част на града, близо до великата Петроварадинска крепост на река Дунав. На прибиране за София решихме да минем през ГКПП-Връшка чука, за да избегнем успешно, любимите ни „германци“, и за да не загубим часове по границата.
Така беше, така го видях!
Източник: balkanec.bg
Няма добавени коментари