Събота, 23 Ноември 2024, 11:51

Зам. кметът Михайлов: в община Своге никога не е имало строителство в такива големи мащаби

12 Ноември, 14:26
(1) (0)
Своге - Новини
Прочетена: 6139 16


Интервю с инж. Валентин Михайлов – зам. кмет на Община Своге. 

- Остава месец до края на годината. На какъв етап е изпълнението на строителната програма на Община Своге и кои са основните обекти през м. ноември? Жителите на града очакват с основателно нетърпение асфалтирането на централните улици.

- В края сме на първия етап от изпълнението на водния цикъл на града. От 8-ми ноември, започнахме профилиране и асфалтиране – първо на ул. Здравец“, а след това и на улиците „Хр. Смирненски“, „Страцин“, „Ал. Стамболийски“, „Цар Симеон“ от двете страни на площада и „Джиджовска“. Основната задача е всичко това да се завърши до края на месеца. Изпълнението ѝ ще ни даде възможност да освободим централната градска част за движение. От една година, през която върви реконструкцията на водопреносната и канализационна мрежа, спряхме да говорим за аварии в центъра.
Искам да кажа и още нещо много важно. Наехме специализирана фирма от София, която има по-голям опит в почистването на каналите. Доскоро един кафяв автомобил се движеше през улиците, чийто водопровод е подменен. Почистват се каналите и се правят филми, за да се види дали някъде има проблем. Открихме такъв на ул. „Здравец“ и веднага изпратихме фирмата да го отстрани.


- Идеята е преди асфалтирането да се направи тази ревизия и на съществуващата и на новоизградената мрежа?

- Точно така. И след като видим филма ние разрешаваме да се асфалтира. Това заснемане ще се приложи и към документацията, защото имахме някои отклонения, които бяха компрометирани. Така ще имаме 100% гаранция, че няма да се разкопава след полагането на асфалта. Има и още нещо много важно, за което говоря, но непрекъснато се забравя. Ние имаме изграден резервоар за питейна вода, който чака да се включи във водоснабдяването на града. Основната задача е да даде баланс на водопроводната система с допълнителните 2500 кубика вода. По този начин изградената водопроводна система ще даде възможност, ако изключим едната част на града, то другата да работи, а не както досега, да изключваме цялото водоснабдяване, за да отстраним няколко аварии и като пуснем водата, отново да се получават такива.
И не по-малко важно е да отбележа, че имаме хлораторна станция, имаме пречистване на водата. От години казвам – не трябва да говорим само за вода, а за чиста вода, която хората заслужават да получават като услуга.


- Завършва се компостиращата инсталация. Какъв ще е ефектът от нея?

- За тези, които не знаят какво е нейното предназначение, искам да поясня, че това са зелени и биоразградими отпадъци, които ще бъдат събирани отделно и преработвани там. Полученият компост ще се раздава на хората за наторяване. Така общото количество боклук от 8 хил. тона годишно, който ние изпращаме на регионалното депо в Костинброд, ще бъде по-малко и така ще намалим разходите по сметосъбиране и сметоизвозване. Отделно на депото в Костинброд ще има друга инсталация, която предварително ще отделя отпадъци като хартия, например, и те ще се рециклират. Ако сега караме 8 хил. тона и 2 хил. от тях са зелените и биоразградими отпадъци, и още 2 хил. тона ще се рециклират, то в депото ще постъпят 4 хил. – половината от сегашния тонаж.


- Наивно ли е да мислим, че тогава такса „Битови отпадъци“ ще намалее?

- Ние сега сме на „тавана“ на тази такса. Държавата наказа общините, които не са изградили такива инсталации. Сега даваме отчисления от 95 лв. на тон и сме задължени да направим това. Изграждането на една клетка на депото го финансираме шестте общини от регионалното сдружение, които го използваме. Когато тя се запълва бързо ние трябва да изграждаме нова клетка. Страните от ЕС отдавна комбинират различни начини за намаляване тонажа на отпадъците.
Трябва да изградим система и за разделно събиране на боклука. Имаме населени места, в които 90% от отпадъците са зелени и биоразградими. Идеята е да намалим количеството за депониране, което ще доведе до намаляване на разходите.


- Какво още предстои в строителството до края на годината?

- Обещал съм и е приоритет Общината да превърне детските градини в място, където децата да ходят с удоволствие. Миналата година направихме това в ДГ в с. Церово, а в момента се работи в ДГ „Ал. Вутимски“. След допълнителната сграда, която изградихме миналата година там, сега се работи по вертикалната планировка, която не е „пипана“ от 30 години. Така тя ще отговаря на всички съвременни изисквания.
Проектиран е такъв ремонт и в ДГ „Калина Малина“ за следващата 2025 година. Предвиждаме и допълнителни сгради в ДГ „Вълшебство“ в кв. Дренов. Надявам се догодина да го финансираме. Тук говорим за качествено нови детски градини. В момента върви вертикалната планировка на градината в с. Владо Тричков. Сега проектираме ремонт в ДГ – Свидня, като направихме такъв и в Лакатник. Ясно ми е къде и какво може да направим. Всичко е въпрос на време и финансиране.


- Други обекти от поименния списък предвиждате ли да се приключат през 2024 г.?

- До края на тази година обектите са общо 32. Между 208 и 240 са обектите, които работим ежегодно. Това означава по един на ден и около 50 обществени поръчки. Мога да посоча няколко – асансьор в ДГ „Ал. Вутимски“ и в ДГ – Церово, път и кметство в Лесковдол, път в Церецел, общинска сграда в с. Реброво и др. За всичко това има договори, направени обществени поръчки и спечелени търгове.


- Виждали се краят на един друг с висока обществена значимост проблем – свлачището в кв. Старо село?

- В момента се работи по ул. „Староселска“, където се поставят около 700 анкери. Надявам се през юни или юли 2025 г., всичко да е завършено и този квартал да бъде укрепен. Мога да кажа още, че в момента проектираме подмяна на водопровода на 9 улици там. Обещали сме на жителите в момента, в който укрепим свлачището, защото вследствие на движенията на земната маса има проблеми и във водоснабдителната мрежа, всичко да бъде направено ново – нов водопровод, нови улици.


- Ще бъде ли ползотворна 2024 г. в областта на строителството?

- Никога не е имало толкова голямо строителство в цялата община. Нека не забравяме, че в момента правим обществена поръчка и другата година ще строим мост на р. Искър до „Фреш маркет“ в Своге.


- Как осигурявате финансирането? Общината има ли възможност да влага средства от своя бюджет?

- Водният цикъл - I и II етап, мостът са проекти, финансирани от Министерството на финансите през Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Тези обекти са по заявка, доказали са своята необходимост и с много тичане успяваме да ги финансираме. Остава само да подпишем договора за дигата и тук се надявам строителството да върви успоредно с моста. Имаме планиране и предвидимост в нашите инвестиции. Наистина никога не е имало толкова голямо сторителство. Говорим за 10-15 млн. лв. на година и, когато смятаме един добър период от 7-8 години, те стават около 100 млн. лева.
И още нещо важно – с „Главболгарстрой“ от дълго време говорим пътната връзка за кариерата да не минава през Гара Бов. Най-после стигнахме до вариант с фирмата да изградим мост над р. Искър. Гласувахме го на последното заседание на Общинския съвет за първостепенен обект, т.е. с тях тръгваме да правим още един мост. Според мен общината се е ориентирала в правилната посока. Покрай големите обекти, не забравяме и малките – улички, тротоари, какво ли още не. Вървим в двете посоки – големи инфраструктурни проекти и малките обекти.
И, както обичам да казвам, слушаме хората и това, което те искат, за да решаваме проблемите заедно.



Източник: balkanec.bg

Коментари (16)

  • Отговори (10) (2)
    1. добавен от: Анонимен 12 Ноември, 14:52

    Гепене здраво, това са златните години за общините и кметчетата.

  • Отговори (9) (2)
    2. добавен от: Анонимен 12 Ноември, 18:08

    Никога не е имало такава лапачка.

  • Отговори (8) (1)
    3. добавен от: Анонимен 12 Ноември, 19:51

    Игри, бате, игри.

  • Отговори (6) (1)
    4. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 11:24

    За мините за злато, които се канят да открият да беше казал нещо...

    • (2) (1)
      1. добавен от: Огнян 13 Ноември, 19:36

      Ама не го и попитаха.....

  • Отговори (2) (1)
    5. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 12:17

    За Своге има всичко, бетон ,асвалт,Вода ,а жителите на квартал Пробоиница, две седмици стоят без вода.

  • Отговори (4) (1)
    6. добавен от: Петкова 13 Ноември, 19:23

    Кога ще се погрижите и за селските пътища.Най вече за пътя до с.Огоя и продължението му до Лак махала, давате разрешителни за дърводобив, а не мислите как да поддържате пътищата по които се извозва дървения материал.

  • Отговори (1) (1)
    7. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 20:20

    В с Томпсън една част от ул. "Христо Ботев", кв Прокопаник бе основно ремонтирана ,а останалата част прилича речно дъно. До сега нито един кмет не е ремонтирал тази част на улицата,никога не е асфалтирана!

  • Отговори (1) (0)
    8. добавен от: Вале Вале 13 Ноември, 21:49

    Ти си пълен измамник и та.ша....к

  • Отговори (1) (0)
    9. добавен от: Анонимен 13 Ноември, 22:11

    В Старо село ,Реброво все още нямаме улици няма осветление и от много време нямаме вода.И този кмет нищо няма да свърши

  • Отговори (1) (0)
    10. добавен от: Анонимен 14 Ноември, 11:13

    А за това,че в с.Томпсън имаше режим на водата и цялото село страда с години-никон нищо не споменава! За цялото село има само един резервоар,който е на незнайно колко години.Не се охранява-всичко е разградено и изпочупено. Никой не знае каква вода пие. Пълна безотговорност и незаинтересованост! До кога ще е така? На 40км. от София и на няма и 10км. от Своге

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (7)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (64)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (12)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete