СТРАХОТЕН БАЛКАН ОСТАНА НА СЕКУНДИ ОТ НОВ ПОДВИГ В ЕВРОПА

13 Март 2019, 01:44
(1) (0)
Прочетена: 2020 13

Балкан приключи историческото си участие в плейофите на ФИБА Къп след невероятен мач пред повече от 2000 зрители "Арена Ботевград". Секунди преди края Тимът на Небойша Видич бе близо до нов подвиг и класиране в Топ 8 като спечели мача с 83-82, но не успя да се класира заради загубата с по-голяма разлика в първия мач.

Балкан започна от квалификациите в турнира за Купата на ФИБА Европа и преодоля две групи, за да стигне за първи път до плейофите. Отборът не е постигал такъв успех в Европа повече от 30 години.

Балкан започна много силно мача и поведе с 8-0 в първите две минути и половина. Гостите допуснаха доста грешки в нападение, а Балкан продължи да диктува темпото и увеличи на 10 преднина при 17-7. Последваха два таймаута за Апоел, след който Балкан поведе за кратко с 11 при 20-9, но израелците отвърнаха със серия 10-2 и се доближиха до три точки. Апоел наказа няколко грешки на Балкан с бързи атаки и след първия период намали до една точка пасива си при 23-24. Устремът на гостите от Израел продължи и след начало на втората с обрат. Апоел направи серия 18-4 във втората част и поведе с двуцифрена разлика от 14 точки. Балкан имаше един кош от игра за 5 минути, но след това отвърна със серия 10-2 след почти безпогрешна стрелба от фаула, доближавайки се до точка. Тройка с фаул на Гай Пнини отново увеличи на 8 аванса на гостите. Гостите вкараха няколко тройки през човек, но до почивката Балкан свали пасив на 6.

Второто полувреме започна с тройка на Хопкинс, а Балкан отново изравни за 50-50. Последваха много оспорвани минути като Апоел запази малка преднина. За кратко гостите поведоха с 8 след няколко тройки, а след 30 минути имаха преднина от 5 при 63-58. На няколко пъти в средата на последната част Балкан намаляваше до две точки разликата.

4 минути преди края започна обратът за Балкан. Тройка на Брендън намали на една точка разликата при 71-72. В следващата атака отново той открадна и Балкан обърна за първи път от началото на мача за 73-72. Последваха няколко смени на водачеството, а Балкан повеждаше на няколко пъти с 3,4 точки разлика. 52 секунди преди края на мача Павлин Иванов даде 4 точки аванс на Балкан за 80-76, но гостите отвърнаха с тройка на Гай Пнини за 80-79. При оставащи 38 секунди от мача бяха отсъдени крачки на Гаврилович. 16.9 секунди преди края Балкан отново поведе с 3 след тройка на Рйид за 83-80. Гостите бяха фаулирана и вкараха и двата за 83-82 като това остана и крайният резултат.

Най-резултатен за победата на Балкан с 20 точки и 15 борби бе Микейл Хопкинс. Алекс Гаврилович реализира 19, а 17 добави Брендън Браун. Павлин Иванов също изигра силен мач с ключова тройка в края и общо 12 точки в актива си.

За гостите над всички с 20 точки бе Дариън Аткинс. ДеКуан Джоунс (+6 борби) и израелският Гай Пнини (+ 7 асистенции) реализираха по 15 точки. Героят в първия мач Кори Уолдън остана с 13 точки, 6 борби и 6 асистенции.